Sama myśl o pluskwach w domu przyprawia wielu z nas o gęsią skórkę. Ich obecność jest uciążliwa i bardzo trudna do usunięcia. Z naszego artykułu dowiesz się, jak sprawdzić, czy w Twoim domu są pluskwy, skąd się biorą oraz jak się ich pozbyć.
Jak rozpoznać pluskwy?
Pluskwy domowe, zwane też łóżkowymi to gatunek pasożytniczych owadów, które żywią się ludzką krwią. Mają około 5 mm długości i czerwono-brązowy, owalny pancerz. Pojawiają się w naszych domach niespodziewanie i najczęściej dowiadujemy się o ich inwazji po obecności swędzących ugryzień na skórze. Ich pojawienie się to bez dwóch zdań sygnał do podjęcia konkretnych działań. Usunięcie pluskiew jest bardzo uciążliwe, a jeśli zaniedbamy sprawę i pozwolimy im się rozmnożyć, to konieczne może być nawet przeprowadzenie generalnego remontu, aby się ich pozbyć.
Na początek warto obalić popularny mit, według którego pluskwy są efektem gromadzącego się brudu. Jest to nieprawda. Faktem jest, że regularne sprzątanie zapobiega rozmnażaniu się pluskiew i pozwala szybciej wykryć problem, ale brud sam w sobie nie przyciąga ich do naszego otoczenia.
Pluskwy najczęściej przenoszą się z miejsca w miejsce wraz z przenoszonymi przedmiotami albo po prostu na ludziach, którzy się na nie natknęli. W związku z tym ich siedliska często się pojawiają:
Aktywność życiowa pluskiew przypada na czas nocy. Wychodzą wtedy z kryjówek w poszukiwaniu pokarmu, a ich obecność w pierwszej kolejności zauważymy po charakterystycznych zaczerwienionych ugryzieniach na skórze. Pluskwy zostawiają także ślady w postaci plam krwi na pościeli i materacu, słodko-mdłym zapachu w pomieszczeniu oraz jaj i wylinek larw o wielkości kilku milimetrów.
Ze względu na ich miniaturowy rozmiar i nocny tryb życia, często przez dłuższy czas pozostają niezauważone, a znalezienie ich kryjówek bywa trudne. W tym celu należy wytężyć wzrok i sprawdzić w pierwszej kolejności takie miejsca jak:
Jeśli chcemy się pozbyć pluskiew z mieszkania, będzie czekało nas gruntowne sprzątanie. Musimy wyczyścić dosłownie wszystko, ponieważ jaja pluskiew mogą znajdować się w najbardziej niepozornych miejscach. Powinniśmy przyjrzeć się w szczególności wszystkim miękkim, materiałowym przedmiotom, np. kocom, kołdrom, kanapom, materacom i pluszowym zabawkom.
Podczas porządków warto skorzystać z pomocy firmy specjalizującej się w usuwaniu pluskiew, która zapewniłaby niezbędne do tego środki i wiedzę. Bardzo ważna jest podczas tego sprzątania dokładność, ponieważ pluskwy mogą przez nawet rok trwać w stanie hibernacji. Dlatego jeśli zaniedbamy sprawę, objawy ich obecności mogą zniknąć, ale za jakiś czas pojawią się ponownie.
Co tylko się da, pierzemy w jak najwyższej temperaturze, jednak przestrzegajmy zaleceń producenta co do danego materiału. Przedmioty o delikatniejszej strukturze możemy włożyć do zamrażarki na minimum 2 tygodnie.
Należy także odkurzyć wszystkie zakamarki w mieszkaniu. Warto rozważyć rozkręcenie mebli i rozłożenie ich na części pierwsze, aby pozbyć się jajeczek. Zwróćmy jednak uwagę, aby worek w odkurzaczu był szczelny, bo w przeciwnym wypadku to by się mijało z celem. Po skończonym odkurzaniu owijamy worek folią i wynosimy do śmietnika możliwie daleko od naszego mieszkania.
Na koniec mieszamy ciepłą wodę z mydłem i szorujemy dokładnie wszystkie przedmioty w mieszkaniu, usuwając resztki jaj, które mogą być poprzylepiane na niektórych przedmiotach. Rzeczy, które do mycia się nie nadają, a dalszy ich użytek także jest wykluczony ze względu na ryzyko zakażenia pluskwami, wkładamy do szczelnej foliowej siatki i wynosimy do śmietnika.