Jak szybko posprzątać mieszkanie? 10 trików na czyste mieszkanie

Sprzątanie mieszkania staje się o wiele przyjemniejsze, jeśli mamy na to dobry sposób. Przeczytaj nasz artykuł i poznaj skuteczne sposoby na domowe porządki.

Od czego zacząć domowe porządki?

Planowanie to podstawa, jeśli chodzi o utrzymanie naszego domu w czystości. Aby uwolnić się od konieczności przeprowadzania gruntownych porządków, najlepszym rozwiązaniem jest uwzględnianie sprzątania w codziennym planie dnia. Upewnijmy się więc, że nikt nie będzie nam przeszkadzał, gdy nadejdzie czas na sprzątanie, załóżmy wygodne ubrania i podejdźmy do tego pozytywnie. Robiąc zakupy, pomyślmy o zakupie domowej chemii do zwalczania brudu, zaopatrzmy się w worki do odkurzacza i wszystko, co będzie nam potrzebne do zrobienia porządku.

Stworzenie domowego grafiku sprzątania to idealne rozwiązanie, które ułatwi nam rozplanowanie poszczególnych obowiązków w czasie. W oparciu, o właściwą strategię i systematykę, nawet kilkanaście minut sprzątania dziennie pozwoli utrzymać mieszkanie w czystości, dzięki czemu porządki przestaną być dla nas czymś męczącym, a nasze mieszkanie będzie świeciło świeżością. Jeśli współdzielimy przestrzeń mieszkalną, na grafiku możemy od razu podzielić obowiązki pomiędzy pozostałych lokatorów, co jeszcze bardziej zoptymalizuje efektywność naszej pracy.

Najważniejsze zasady skutecznego sprzątania

Nasze porządki powinniśmy przeprowadzać zgodnie z myślą „od ogółu do szczegółu”. Chodzi o to, by podczas sprzątania zachować cierpliwość i dokładność. Nie spieszmy się, bo w przeciwnym razie nie uzyskamy pożądanego efektu. Określmy swój harmonogram i trzymajmy się go. Unikajmy chaosu, bo porządek zdecydowanie idzie w parze raczej z ładem.

Zacznijmy od starcia kurzy, a dopiero potem przejdźmy do odkurzania podłogi. W przeciwnym wypadku wycierając półki i blaty zmieciemy kurz z powrotem na podłogę i będziemy musieli drugi raz sprzątać parkiet.

Inną przydatną zasadą, dzięki której żaden element mieszkania nie zostanie pominięty w porządkach, jest reguła wskazówek zegara. Polega ona na tym, by sprzątać pomieszczeń zgodnie z ruchem wskazówek zegara, od lewej do prawej, z góry do dołu. W efekcie zmniejszymy chaos w naszej pracy i o niczym nie zapomnimy.

Każdy pokój sprzątajmy osobno, dzieląc proces sprzątania według pomieszczeń w mieszkaniu. Przejdźmy przez każdy etap po kolei, bo takie podejście bez dwóch zdań uprości nam zadanie.

Niezwykle istotna dla domowych porządków jest „zasada 2 minut”. Chodzi o to, żebyśmy sprzątali na bieżąco wszystkie zabrudzenia, które jesteśmy w stanie usunąć w mniej niż 2 minuty, takie jak np. okruszki na blacie w kuchni, czy plama z pasty do zębów na umywalce. W ten sposób zaoszczędzimy sporo czasu na późniejszym sprzątaniu, które w momencie, gdy zabrudzenia zaschną, albo podwoją się, stałoby się o wiele bardziej problematyczne.

Pamiętajmy też, że mniej rzeczy w mieszkaniu to zawsze mniej do sprzątania. Jeśli czyszczenie drobiazgów jest dla nas udręką, to może powinniśmy ograniczyć ich ilość na naszych półkach?

9 trików na porządek w mieszkaniu

Sprzątanie to proces, które będzie przebiegał znacznie płynniej, jeśli zaznajomimy się z pewnymi sprytnymi sposobami na czyste mieszkanie.

  • Jednym z nich jest użycie sody oczyszczonej do mycia mikrofalówki.
  • Meble umyjemy na błysk przy pomocy kilku kropel soku z cytryny.
  • Lustra możemy domyć bez smug przy pomocy pianki do golenia.
  • Do mycia fug świetnie nadają się pasty do zębów.
  • Brudne szyby umyjemy przy pomocy octu.
  • Sierści z mebli pozbędziemy się przy pomocy taśmy samoprzylepnej zawiniętej na rękę.
  • Do mycia sedesu przyda nam się Coca-Cola.
  • Domowy odświeżacz powietrza przygotujemy, mieszając wodę destylowaną i kilka kropel olejku eterycznego.
  • Aby po odkurzaniu uzyskać ładny zapach, wystarczy do worka na odpadki włożyć płatek kosmetyczny nasączony olejkiem eterycznym.

Niezależnie od sposobów, jakich byśmy nie używali podczas domowych porządków, najważniejsza jest systematyka. Tylko dzięki regularnemu sprzątaniu unikniemy nawarstwiania się brudu i konieczności przeprowadzania gruntownych porządków.