Jak urządzić mieszkanie w stylu art deco?

Czym jest styl art deco?

Styl art deco rozpowszechnił się w latach 1919 - 1939, przejawiając się w architekturze, malarstwie, a także w architekturze wnętrz. Twórcy tego stylu opierali się na klasycznych, wcześniejszych wzorach jednocześnie łącząc je z projektami bardziej nowoczesnymi. Art deco charakteryzowało zgeometryzowanie, a także wydobywanie piękna przedmiotów o funkcjach użytkowych. Właśnie dzięki temu meble, które wpasowują się w ten styl są wykonane z niezwykłą starannością i z pewnością do tanich nie należą.

Czego w mieszkaniu art deco nie może zabraknąć?

Urządzając mieszkanie w stylu art deco powinniśmy zaznajomić się z charakterystycznymi dla niego cechami. Będą one obejmowały barwy, wzory i tkaniny. Kolorystyka towarzysząca opisywanemu stylowi to jasne, stonowane barwy, ale mogą pojawiać się też ciemniejsze akcenty. Mowa tu o beżach, bieli czy jasnej szarości kontrastujących z ciemną zielenią. Wnętrzu możemy nadać wyjątkowego charakteru uzupełniając go elementami w kolorze złota, brązu lub czerni. Tkaniny, które są mile widziane to zdecydowanie atłas, satyna i welur. Równie często spotykane są skórzane fotele czy sofy i towarzyszące im materiały w geometryczne lub kwiatowe wzory.

Sypialnia w stylu art deco

Jakie elementy powinna mieć nasza sypialnia w stylu art deco? Z pewnością duże łóżko z wysokim zagłówkiem. Możemy zdecydować się na tapicerowany albo zwyczajnie drewniany. Na nocnych szafkach postawmy lampki z wyszukanymi, eleganckimi abażurami. Przy wyborze dodatków postawmy na takie, które są nieco w klimacie retro. Na ścianach możemy zawiesić obrazy w ozdobnych ramach, które będą przedstawiać geometryczne lub kwiatowe wzory. Wprowadzając elementy art deco do naszej sypialni lub urządzając ją w całości w tym stylu nadajemy jej elegancki i królewski charakter lecz bez odczucia przepychu.

Salon w stylu art deco

Urządzając salon we wspomnianym stylu nie może w nim zabraknąć tapicerowanej sofy. Polakierowane szafki, komody i regały świetnie oddadzą charakter pomieszczenia, a przy tym nadadzą mu blasku. Dobierając dodatki do naszego salonu możemy zdecydować się na lustra w eleganckich oprawach, a także lampy stojące w dużych, szykownych abażurach.

Dodatki w stylu art deco

Wyrafinowanie i elegancja stylu art deco w dużej mierze zależy od doboru odpowiednich dodatków. To co z pewnością musimy wziąć pod uwagę to to, że cena elementów wystroju wnętrz art deco może czasami zwalać z nóg. Lustra w ozdobnych ramach, lampki nocne, dywany, skóry czy ścienne dekoracje są wykonywane z bardzo dużą dokładnością, a także są bardzo dobrej jakości. Chociaż potrafią być naprawdę drogie, to jednak dodatki stanowią bardzo ważny element naszego wnętrza.

Wnętrza w stylu art deco to wnętrza które łączą w sobie elementy klasyczne z nowszymi rozwiązaniami. Dominuję w nich wyszukana geometria, a także wzorzyste tkaniny. Jeżeli lubimy połączenie elegancji z rozrywkową nutą to stylistyka art deco będzie dla nas idealna, a nasze mieszkanie z pewnością będzie wyróżniać się wśród pozostałych.