Jak urządzić pokój dla dziecka?

Odpowiednie mebelki dla maluszka

Urządzając pokój dla dziecka ważne jest, aby wybrać odpowiednie meble. Przede wszystkim wybierając wyposażenie pokoju powinniśmy pamiętać o bezpieczeństwie malucha. Dzieci, szczególnie te które dopiero uczą się stawiać swoje pierwsze kroczki, podpierają się i chwytają za meble. Trzeba bardzo uważać żeby dziecko nie zrzuciło na siebie jakiegoś ciężkiego elementu. Dlatego ważne jest aby przykręcać do ścian szafy czy komody, jeżeli jest tylko taka możliwość.

Dzieci szybko rosną, a co za tym idzie wyrastają z mebelków. Na szczęście coraz więcej producentów oferuje w swoim asortymencie meble rosnące razem z dzieckiem. Możemy kupić łóżko, które ma opcje wydłużania lub biurka i stoliki, których nogi możemy bez problemu wymienić na wyższe.

Jak zaaranżować przestrzeń w pokoju dziecięcym?

Zabawa nie ma końca i wiedzą to z pewnością rodzice małych i tych starszych dzieci. Urządzając pokój dla malucha starajmy się stworzyć mu jak największą przestrzeń do zabawy. Dzieci lubią bawić się na podłodze dlatego miękki dywan sprawdzi się znakomicie. Nie przesadzajmy z ilością mebelków, maluch i tak na początku nie będzie samodzielnie z nich korzystał. Jeżeli będziemy czuli potrzebę zapełnienia przestrzeni starajmy się to zrobić za pomocą dodatków.

To co powinno znaleźć się w dziecięcym pokoju to z pewnością łóżeczko, miejsce na ubranka, stolik lub biurko, na którym pociecha będzie mogła rozwijać swoje talenty artystyczne. Nie może zabraknąć także miejsca na zabawki. Najlepiej jeżeli będzie to otwarty regał czy półki. W ten sposób dajemy dziecku możliwość samodzielnej decyzji przy wyborze zabawki. Urządzając pokój dla dzidziusia będziemy dobierać wyposażenie tak, aby przede wszystkim było one funkcjonalne dla rodzica. Jeżeli mamy na to miejsce możemy wstawić do pokoju bujany fotel, który może okazać się pomocny przy usypianiu lub karmieniu.

Kolory w pokoju dziecka

Odpowiedni dobór palety barw do pokoju dziecięcego to bardzo istotna kwestia. Malując ściany i dobierając mebelki powinniśmy stawiać na odcienie naturalne, jasne i pastelowe. Kolory te są spokojne i nie będą zaciemniać pokoju. To bardzo ważne, ponieważ odpowiedni dobór palety barw będzie wpływać na samopoczucie malucha. Pamiętajmy też, że jeżeli nasze dziecko jest już troszkę starsze podejmujcie decyzję o kolorach na ścianie wspólnie. W końcu to pokój naszego dziecka nie nasz i to ono ma się w nim czuć komfortowo.

Dodatki do dziecięcego pokoju

Odpowiednio dobrane dodatki do każdego wnętrza to klucz do sukcesu. Wybierając elementy dekoracyjne do pokoju naszego dziecka możemy dobrać je tak, aby urozmaicały wygląd pomieszczenia i jednocześnie były funkcjonalne. Dobrym pomysłem jest postawienie w pokoju malucha namiot indiański - tipi. Będzie on atrakcją podczas zabawy, a także zakreśli on przestrzeń, w której dziecko będzie lubiło się bawić. Jeżeli chcemy stworzyć przytulną dla dziecka strefę snu możemy pokusić się o delikatny baldachim. Nie zapominajmy także o oświetleniu. Lampy, osłonięte kloszami czy abażurami pasującymi do kolorystyki wnętrza, nadadzą mu przytulnej atmosfery. Ważne jest, aby odcień światła był mleczny, delikatny i nie rażący.

Urządzanie dziecięcego pokoju może przynieść wiele radości. Nie zapominajmy, że tworzymy przestrzeń, w której nasz maluch powinien czuć się komfortowo. Biorąc pod uwagę wiek naszego dziecka, jego upodobania, a także pamiętając o jego bezpieczeństwie zaprojektujmy jego pokój tak, aby zabawa w nim nie miała końca!