Higiena w kuchni to podstawa. Zlewozmywak, do którego trafiają resztki jedzenia z naszych talerzy. może stać się źródłem brzydkich zapachów, jeśli nie zadbamy o jego higienę. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, co zrobić, gdy śmierdzi ze zlewu w kuchni.
Najczęstszą przyczyną emisji brzydki zapachów ze zlewu są resztki jedzenia tkwiące w rurach i odpływie. Na złożach odpadków rozwijają się bakterie, które są źródłem występowania nieprzyjemnej woni w naszej kuchni. Problem ten może występować również, gdy rzadko korzystamy z naszego zlewozmywaka, np. u osób, które zazwyczaj jadają na mieście. W tym przypadku brzydki zapach może być spowodowany wyschniętą rurą odpływową. Spadający poziom wody pozwala wtedy na przedostanie się do kuchni woni z rur kanalizacyjnych. W tej sytuacji wystarczy odkręcić kran i wlać trochę wody do opływu.
Jak głosi polskie przysłowie, lepiej zapobiegać niż leczyć. Dlatego, jeśli nie chcemy, żeby brzydki zapach ze zlewu występował w naszej kuchni, najlepiej będzie, jeśli podejmiemy w tym celu odpowiednie działania, zanim się pojawi.
Przede wszystkim powinniśmy dbać o czystość naszego zlewu, bo brzydkie zapachy będą powracać, jeśli zapomnimy o higienie w kuchni. Ponadto unikajmy wrzucania do opływu resztek jedzenia czy też wlewania tam tłustych płynów. Gromadząca się żywność i tłuszcz w rurach w końcu zaczną gnić i emitować nieprzyjemną woń. Należy też dbać o zewnętrzną warstwę zlewu, aby nie przypominał zbiornika na odpadki. Umycie go raz dziennie płynem do zlewu powinno wystarczyć, żeby utrzymać go w dobrej kondycji.
Najłatwiejszą metodą na zapobieganie występowaniu brzydkich zapachów ze zlewu jest zakup sitka na odpadki. Włożona do odpływu osłonka zatrzymuje spływające kawałki jedzenia. Gdy widzimy gromadzące się w nim odpadki, wystarczy je wyciągnąć i wyrzucić. W ten sposób chronimy też nasze rury przed zapchaniem resztkami jedzenia.
Żeby zapobiegać rozwojowi bakterii i powstawaniu brzydkich zapachów w naszym zlewie, powinniśmy raz na jakiś czas przeczyścić syfon. Taki zabieg wykonamy przy pomocy mieszanki soli kuchennej i sody oczyszczonej w proporcjach 1:1, zalanej niewielką ilością octu. Po 15 minutach od wlania roztworu do zlewu powstałą pianę możemy spłukać wodą.
Jeśli czujemy brzydką woń ze zlewu, możemy zastosować jedną ze sprawdzonych metod, aby się jej pozbyć.
Pierwszą z nich jest użycie soku z cytryny i soli kuchennej. Na początek wsypujemy odrobinę soli do zlewu, po czym wlewamy sok z cytryny i pozostawiamy na 20 minut. Następnie wlewamy gorącą wodę i po fetorze powinno zostać jedynie przykre wspomnienie.
Jeśli sok z cytryny nie wystarczy, sięgnijmy po przepychacz do rur. Przy jego pomocy powinniśmy bez wysiłku wypompować resztki jedzenia zalegające w rurach, które następnie wyrzucamy. Tutaj trzeba pamiętać, aby dokładnie umyć powierzchnię zlewu po wyrzuceniu odpadków z rur.
Skuteczna okazuje się też być sól, której 4 łyżeczki wsypane do odpływu i po 30 minutach zalane zimną wodą powinny rozwiązać problem.
Jeśli zawiodą domowe sposoby, możemy sięgnąć po mocne środki chemiczne. Podczas korzystania z nich należy pamiętać, aby zapoznać się z instrukcją i stosować się do zaleceń producenta, ponieważ użyte w niewłaściwy sposób mogą uszkodzić zlew i rury.
Jeśli żadna z powyższych metod nie poskutkowała, może to oznaczać, że wystąpiła wada konstrukcyjna systemu odpływowego. Konieczne może być wtedy np. wymienienie syfonu na nowy. W tej sytuacji w celu rozwiązania problemu należy skontaktować się ze specjalistą.