Jak usunąć gumę do żucia z ubrania? Prosta metoda

Jak skutecznie usunąć gumę do żucia z ubrania?

Wszyscy uwielbiamy żuć gumę, dopóki nie przyklei się do naszych najlepszych spodni, albo do koszuli. Wtedy pojawia się problem i dylemat: jak tę gumę usunąć, by nie uszkodzić odzieży? Guma do żucia na ubraniu potrafi popsuć humor, lecz tak naprawdę nie warto się denerwować. Przygotowaliśmy na takie okazje zbiór sprawdzonych metod, które pomogą Ci szybko i skutecznie usunąć gumę do żucia z ubrania.

Usuń gumę używając niskich temperatur

Wpływ niskich temperatur w przypadku takich zabrudzeń jest nieoceniony. Gumy do żucia z ubrania pozbędziemy się, korzystając z zamrażarki, albo samych kostek lodu, jeśli tak nam wygodniej. Zaczynamy od delikatnego zeskrobania gumy z materiału przy pomocy szczoteczki do zębów, albo łyżeczki. Następnie odzież składamy, tak by nie oblepić jej gumą jeszcze bardziej i wkładamy do zamrażarki w plastikowym woreczku na około 4 godziny. Gdy czas upłynie, wyciągamy nasze ubranie z chłodni. Teraz czas na obserwacje. Powinniśmy zauważyć, że guma stwardniała i bardzo łatwo się kruszy, odpadając od materiału. Sukces! O to właśnie chodzi. Jeśli nasze ubranie jest dużogabarytowe i nie mieści się do komory zamrażarki, to kładziemy je na płasko i miejsce zabrudzenia obkładamy kostkami lodu. W ciągu przynajmniej godziny, guma powinna zacząć kruszeć i odpadać. Należy pilnować, by lód się nie roztopił przed czasem i w razie potrzeby wymienić kostki na nowe.

Gumy do żucia pozbędziesz się przy pomocy ciepła

W walce z przyklejoną do ubrania gumą do żucia pomocne są także wysokie temperatury. Idąc tą drogą, mamy kilka możliwości do wyboru.

  • Pierwsza metoda zaczyna się od zagotowania wody w dużym garnku. Do ciepłej wody, gdy już trochę wystygnie, wkładamy naszą odzież na około 5 minut. Po upływie czasu wysoka temperatura rozpuści gumę i odklei ją od materiału. Usuwamy więc grubszą część ręcznie, a resztę ścieramy szczoteczką do zębów. Ten sposób nie jest zalecany do delikatnych tkanin, mających przeciwwskazania co do prania w wysokich temperaturach.
  • Kolejny sposób wykorzystuje gorącą parę wodną do usunięcia gumy do żucia. Zaczynamy od postawienia na ogniu garnka lub czajnika z wodą. Gdy woda się zagotuje, wystawiamy materiał na działanie gorącej pary, która unosi się do góry. Zachowajmy przy tym ostrożność, aby uniknąć poparzeń. Guma powinna wchłonąć parę i rozmięknąć. To ułatwi usunięcie jej z powierzchni ubrania. Możemy zrobić to ręcznie w gumowych rękawiczkach albo przy pomocy szczoteczki do zębów.
  • Skuteczną metodą na usunięcie gumy do żucia z ubrania jest także użycie żelazka. Potrzebne będzie nam żelazko i kawałek tektury lub papieru. Na początek kładziemy tekturę na desce do prasowania i nakładamy od góry zabrudzony materiał, tak by guma znajdowała się od spodu (na papierze). Następnie rozgrzewamy żelazko i kilkukrotnie gładzimy nim powierzchnię ubrania. Po kilku powtórzeniach sprawdzamy, czy guma przykleiła się do tektury. Jeśli nie, to powtarzamy ten cykl aż do uzyskania zadowalającego efektu.

Do usunięcia gumy z ubrania przyda się także ocet

Następny sposób na usunięcie gumy z odzieży bazuje na właściwościach octu. Na początek usuwamy grubszą część gumy do żucia ręcznie lub przy pomocy łyżeczki. Następnie podgrzewamy 1/3 szklanki octu spirytusowego albo białego winnego. Zwilżamy nim szmatkę, gdy troszkę ostygnie, po czym wycieramy nią miejsce zabrudzenia. Ocet powinien rozpuścić gumę i skutecznie wywabić ją z materiału, pozostawiając po plamie jedynie wspomnienie. Jeśli nie stanie się tak od razu, należy miejsce zabrudzenia przetrzeć szczoteczką do zębów.