Jak usunąć kamień z żelazka?

Aby utrzymać żelazko w dobrej kondycji, warto regularnie usuwać z niego kamień. Aby usunąć kamień z żelazka, możemy posłużyć się domowymi sposobami, lub sięgnąć po gotowe detergenty. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się jak prostymi metodami odkamienić żelazko.

Dlaczego w żelazku gromadzi się kamień?

Wyprasowana koszula to must have na spotkaniu biznesowym czy oficjalnej imprezie towarzyskiej, dlatego powinniśmy dbać o nasze żelazka. Kamień powstały z magnezu i wapnia, jest najczęściej występującym problemem w AGD tego typu. Jeśli nieregularnie odkamieniamy nasze żelazko, narażamy urządzenie na uszkodzenie i zwiększamy ryzyko wystąpienia brązowych plam na prasowanej tkaninie. Gromadzący się kamień zapycha kanaliki- i zaburza pracę sprzętu, a do tego prowadzi do powstawania kleistej warstwy na stopie żelazka. Najczęstszymi przyczynami powstawania kamienia w żelazku są:

  • Obecność w zbiorniku żelazka twardej wody,
  • Prasowanie w temperaturze niedostosowanej do rodzaju materiału,
  • Długa przerwa w użytkowaniu żelazka.

Odkamienianie żelazka domowymi sposobami

Aby pozbyć się kamienia z żelazka, możemy sięgnąć po jeden z detergentów dostępnych na sklepowych półkach, bądź spróbować uporać się z nim domowymi metodami. Oba rozwiązania są równie skuteczne. Zacznijmy od niekonwencjonalnych sposobów.

Odkamienianie żelazka octem

Najpopularniejszym domowym środkiem wykorzystywanym do walki z kamieniem jest ocet spirytusowy. Ten powszechnie dostępny środek, w wyniku reakcji chemicznej rozpuszcza nagromadzony kamień. Czyszczenie żelazka octem przebiega w 5 prostych krokach.

  1. Na początek usuwamy ze stopy żelazka resztki przypalonej tkaniny.
  2. Następnie lekko nagrzewamy sprzęt, po czym odłączamy od prądu. Teraz możemy nasączoną octem ściereczką natrzeć dokładnie spód urządzenia.
  3. Potem oczyszczamy kanaliki, przez które ulatuje para. W tej funkcji świetnie spisze się szmatka nawinięta na wykałaczkę.
  4. Teraz przemywamy żelazko wodą destylowaną od spodu, a następnie wycierami szmatką do sucha.
  5. Po oczyszczeniu zewnętrznej części żelazka, do zbiorniczka z wodą wlewamy ocet w proporcjach 1:1 z wodą i ustawiamy żelazko na szczytową temperaturę. Aby szybko wyczyścić pojemnik na wodę, włączamy parowanie i prasujemy dowolny materiał odporny na wysokie temperatury. Czynność powtarzamy kilka razy, dolewając czystej wody, żeby usunąć intensywny zapach octu.

Odkamienianie żelazka kwaskiem cytrynowym

Kolejnym sprawdzonym sposobem na usunięcia kamienia z żelazka jest użycie kwasku cytrynowego. Naturalny detergent stworzymy, wsypując do przegotowanej wody 2 łyżeczki sproszkowanego kwasku cytrynowego. Dalszy etap przebiega podobnie jak w przypadku octu. Czyścimy zewnętrzną część urządzenia z resztek materiału, przecieramy roztworem, po czym wlewamy substancję do zbiornika z wodą i włączamy funkcję parowania. Na koniec płukamy urządzenie wodą. Przed użyciem na odzieży, warto zrobić test, by sprawdzić, czy sprzęt nie pozostawia smug na próbnej tkaninie.

Usuwanie kamienia przy pomocy sklepowych środków chemicznych

Na rynku dostępne są także gotowe środki chemiczne, do usuwania kamienia z żelazka. Dzięki nim szybko pozbędziemy się uciążliwego osadu bez konieczności przygotowywania preparatów samodzielnie.
Najlepszym wyborem będzie klasyczny odkamieniacz do żelazka. Ten detergent doskonale poradzi sobie z białym osadem i pozbędzie się nieprzyjemnego dla oka nalotu. Korzystając z gotowych środków chemicznych, należy zachować niezbędną ostrożność i zapoznać się z zaleceniami na opakowaniu. Niektóre żelazka mogą mieć pewne przeciwskazania.

FAQ - PYTANIA I ODPOWIEDZI

Ile kosztuje odkamieniacz do żelazka?

Detergenty do usuwania kamienia z żelazka kupimy za około 20 PLN.