Jak usunąć wosk z materiału? Usuwamy plamy z wosku domowymi sposobami

Płonące świece w naszym salonie czy ogrodzie, to drobny i niedrogi dodatek, które może stworzyć cudowny klimat w każdej sytuacji. Niestety wosk, z którego zrobione są świece, ma to do siebie, że lubi przylepiać się do różnych powierzchni. Plamy z wosku bywają naprawdę uciążliwe do usunięcia. Co zrobić, gdy poplamimy swoją ulubioną sukienkę? Jak usunąć wosk z dywanu, mebli, podłogi?

  • Do oddzielenia zaschniętego wosku od powierzchni, niezwykle przydatne okażą się kostki lodu, żelazko i suszarka. Wosk można usunąć przy pomocy wysokich oraz niskich temperatur.
  • Plamy z wosku usuniemy z wykorzystaniem pasty z krochmalu, mączki ziemniaczanej, kredy oraz wody utlenionej.

Jak usunąć wosk z ubrania?

Zastygnięty wosk można usunąć z tkanin na 2 sposoby. Na zimno lub na gorąco.

Usuwanie wosku na gorąco

Sposób polega na podgrzaniu wosku do przy pomocy suszarki albo rozgrzanego żelazka. Gdy ten roztopi się, możemy usunąć zabrudzenie bibułą, papierowym ręcznikiem, lub papierem śniadaniowy.

  1. Na desce do prasowania kładziemy papier, do którego przykładamy zaplamiony materiał, plamą do góry. Kolejny kawałek papieru przykładamy bezpośrednio do plamy,
  2. Całość prasujemy żelazkiem, aż tłuste ślady przestaną pojawiać się na papierze. Szybkie ruchy żelazka i przesuwanie lub wymiana papieru, pomogą wywabić plamę z tkaniny. Pomocne może być także zwiększenie temperatury prasowania.

Metoda ta nie sprawdzi się w przypadku kolorowego wosku, po którym mogą pozostać przebarwienia.

Usuwanie wosku na zimno

Ta metoda polega na wystawieniu wosku, na działanie niskich temperatur. Zabrudzony woskiem kawałek materiału zamykamy w szczelnej, foliowej torebce. Pakunek wkładamy do zamrażalnika lub obkładamy kostkami lodu na tak długo, aż wosk w pełni stwardnieje. Wtedy, możemy przejść do zeskrobania go tępym narzędziem.

Jak pozbyć się tłustych plam z wosku?

Zazwyczaj, gdy pozbędziemy się warstwy wosku, na tkaninie pozostanie, tłusta plama. Z usunięciem jej powinno poradzić sobie zwykłe pranie w ciepłej wodzie z szarym mydłem albo proszkiem do prania, zgodnie ze standardowymi zaleceniami co do danego materiału.

Nim użyjesz silnego detergentu do usunięcia plamy, dobrze byłoby sprawdzić, jak reaguje na nią materiał w jakimś niewidocznym miejscu. Sprawdzonymi rozpuszczalnikami zdolnymi wywabić plamę po wosku są alkohol izopropylowy i benzyna ekstrakcyjna.

Żeby usunąć plamy po wosku z bawełnianych tkanin, można przetrzeć zabrudzone miejsce wacikiem nasączonym wodą utlenioną, po czym wyprać materiał w ciepłej wodzie z płynem lub proszkiem do prania.

Z materiałów o dużej grubości i gęstym splocie plamy po wosku świetnie zmyje olejek terpentynowy lub spirytus mineralny. Wystarczy nasączyć którymś z nich wacik lub szmatkę i przyłożyć w zabrudzone miejsce.

Jak usunąć wosk z mebli?

W usunięciu wosku z mebli podobnie jak w przypadku tkanin pomocne będzie działanie temperatury.

Wosk obkładamy kostkami lodu i czekamy, aż w pełni zastygnie. Wtedy tępym narzędziem możemy zacząć skrobać, ale ostrożnie! Uważamy, żeby nie porysować stołu. Tutaj świetnie sprawdza się np. nóż do masła owinięty w serwetkę. Po usunięciu wosku powierzchni przecieramy suchą szmatką. Następnie, usuwamy pozostałość po tłustej plamie, a na koniec polerujemy środkiem do czyszczenia mebli.

Jeśli nie mamy pod ręką kostek lodu, możemy wykorzystać siłę wysokich temperatur. Później, zaschnięty wosk roztapiamy, przy pomocy suszarki do włosów. Ciekły wosk możemy zetrzeć przy pomocy papierowego ręcznika. Na koniec, zabrudzone miejsce wycieramy roztworem wody z octem. Jeśli wosk był kolorowy, może pozostać przebarwienie. Usuniemy je odrobiną ciepłej wody z szarym mydłem.

Jak usunąć wosk z dywanu, tapicerki i podłogi

Jeśli wosk rozlał się na dywanie, przydadzą się nam kostki lodu. Przede wszystkim, zabrudzone miejsce obkładamy lodem, a gdy wosk stwardnieje, zeskrobujemy. Teraz wystarczy odkurzyć dywan, a pozostałość po plamie zmyjemy gorącą wodą i płynem do naczyń. Aby wykruszyć resztki wosku, można wytrzeć obszar zabrudzenia spirytusem mineralnym.

Wśród detergentów przydatnych w walce z plamami wosku na dywanie, warto wymienić pastę z krochmalu. Żeby pozbyć się zabrudzenia, wystarczy wetrzeć ją w plamę. Gdy wyschnie, należy usunąć jej resztki odkurzaczem, po czym uprać obszar zabrudzenia wodą i płynem do czyszczenia.

Z drewnianej podłogi podobnie jak z mebli wosk usuwamy po schłodzeniu go kostkami lodu, po czym ostrożnie zeskrobujemy, gdy stwardnieje. Tłustej plamy pozbędziemy się, czyszcząc obszar, który pokrywa wodą i szarym mydłem.

Jak usunąć wosk ze skórzanych powierzchni

Jeśli poplamiliśmy woskiem swoją ulubioną skórzaną kurtkę lub torebkę, musimy zachować ostrożność. W żadnym wypadku, nie próbujmy skrobać plamy ani używać do czyszczenia gorącej wody. Zapomnijmy również o chemicznych rozpuszczalnikach.

W pierwszej kolejności wosk solidnie chłodzimy przez kilka godzin w zamrażarce lub kostkami lodu. Gdy stwardnieje, kruszymy go i z wyczuciem usuwamy z powierzchni skóry. Pozostałości oddzielamy od materiału nożem do masła lub łopatką kuchenną. W przypadku gdy pozbyliśmy się wosku, a nadal widzimy tłustą plamę, możemy posypać zabrudzone miejsce talkiem, pokruszoną białą kredą, lub skrobią ziemniaczaną. Nacieramy plamę proszkiem i pozostawiamy na kilka godzin, po czym odkurzamy. Jeśli nie uda się za pierwszym razem, możemy powtarzać czynności aż do skutku.

Jak wyczyścić buty z wosku?

Jeśli buty są materiałowe, lepiej sprawdzi się, metoda „na gorąco”Rozgrzewamy plamę i posypujemy mą mączką ziemniaczaną lub talkiem. Upewniamy się, że proszek pokrył cały obszar zabrudzenia. Gdy zaschnie, usuwamy przy pomocy odkurzacza.

Skórzane buty poplamione woskiem wyczyścimy „na zimno”. Obuwie wkładamy do zamrażalnika na kilka godzin, po czym ostrożnie zeskrobujemy stwardniałą plamę.

FAQ - PYTANIA I ODPOWIEDZI

Jak wyczyścić świecznik z resztek wosku?

Świecznik wkładamy do zamrażalnika. Czekamy, aż substancja stwardnieje, a następnie zeskrobujemy go ręcznie z powierzchni przedmiotu. Drobne pozostałości nawilżamy wodą i delikatnie usuwamy. Jeśli nasz świecznik jest zrobiony z metalu lub szkła, to możemy włożyć go na moment do rozgrzanego piekarnika, po czym wycieramy jego powierzchnie ręcznikiem papierowym.