Fugi to spoiny między płytkami ułożonymi na ścianach naszych łazienek i kuchni, a także na podłogach. Ze względu na swoją funkcję narażone są na ciągły kontakt z wilgocią, wodą lub tłuszczem. Te czynniki sprawiają, że fuga jest idealnym siedliskiem do rozwoju grzybów i zanieczyszczeń trudnych do usunięcia. Przy wyborze spoiny warto zdecydować się na te, które są wodoszczelne i odporne na zabrudzenia. Są to fugi epoksydowe, dodatkowo znacznie trwalsze od tych cementowych.
Utrzymanie czystości fug w naszej łazience czy kuchni będzie możliwe jedynie dzięki ich regularnemu czyszczeniu. Podczas sprzątania warto przeznaczyć sobie osoby czas na dokładną pielęgnację silikonowych spoin. Do tej czynności na pewno przydadzą nam się szczoteczki z odpowiednio miękkim włosiem, tak aby nie uszkodzić fug i kafelków. Nie muszą być to specjalne przeznaczone do tego szczotki, ale spokojnie wystarczy zwykła szczoteczka do mycia zębów o średniej twardości. Wybór środków chemicznych przeznaczonych do czyszczenia fug na rynku jest szeroki. Dodatkowo są jeszcze domowe sposoby na utrzymanie ich w nienagannym stanie.
FUGI W ŁAZIENCE
Najwięcej trudności mogą przysporzyć nam fugi łazienkowe. Z łazienki korzystamy codziennie, przez co naturalnie są one narażone na stały kontakt z wodą. To dlatego grzyby pojawiają się najczęściej na fugach między płytkami łazienkowymi. Dlatego podczas czyszczenia łazienki używajmy środków do fug, które są środkami grzybobójczymi albo środkami na bazie chloru. Niestety musimy się liczyć z dosyć nie przyjemnym i intensywnym zapachem chloru. Po jego użyciu powinniśmy porządnie wywietrzyć naszą łazienkę.
FUGI W KUCHNI
Fugi wypełniające szczeliny pomiędzy płytkami w kuchni będziemy czyścić nieco inaczej niż te łazienkowe. Podczas przyrządzania posiłków ściany w kuchni mają stały kontakt z tłuszczem. Wybierając środki do ich czyszczenia zdecydujmy się na te dobrze rozpuszczające cząsteczki tłuszczu, najczęściej są one w konsystencji płynu lub mleczka. Do usuwania tłuszczu z fug pomocne mogą okazać się także inne tłuszcze takie jak np. oliwka kosmetyczna. Po zastosowaniu tłustego środka powinniśmy odtłuścić fugi. Najlepiej użyć do tego szmatki nasączonej wodą z octem.
DOMOWE SPOSOBY NA CZYSZCZENIE FUG
Znacznie tańsze od detergentów będzie użycie środków wykonanych z domowych produktów.
Do czyszczenia fug kuchennych możemy użyć:
Do czyszczenia fug łazienkowych nadadzą się:
Za każdym razem po zastosowaniu jednej z mieszanek powinniśmy odczekać jakiś czas, aby nasze czyszczenie było skuteczne.
Najbardziej uniwersalnym kolorem fug jest biały. Początkowo piękne, śnieżnobiałe fugi szybko się brudzą i żółcieją. W takim wypadku możemy sięgnąć po sposoby na szybkie wybielenie naszych fug tak, aby zawsze lśniły. Do tego zabiegu świetnie nada się wspominany już wcześniej kwasek cytrynowy - ma on właściwości rozjaśniające. Do wybielenie naszych fug możemy także użyć najzwyklejszego wybielacza. Dosyć niecodziennym sposobem na utrzymanie czystych fug na dłuższy czas jest przetarcie ich woskiem. Możemy do tego użyć zwykłej świecy. Taka woskowa warstwa dodatkowo zabezpieczy fugi przed namakaniem.
Czyszczenie fug pomiędzy kafelkami może wydawać się uciążliwe. Dzięki zachowaniu systematyczności i odpowiednim użyciu środków myjących okazuje się jednak, że świeże, czyste fugi w naszej kuchni czy łazience są ich nieodłącznym elementem.