Odpowiednio dobrana paleta barw do naszego mieszkania, to podstawa, którą powinniśmy się kierować jeżeli chcemy uzyskać większą optycznie przestrzeń wnętrza. Jasny sufit daje wrażenie, że pomieszczenia są wyższe. Na ściany idealnie nadadzą się odcienie bieli, jasnej szarości lub beżu. Te kolory w połączeniu z drewnianą podłogą powiększą optycznie nawet bardzo malutkie pomieszczenie. Unikajmy zatem kolorów intensywnych, które, choć zdawałoby się, że ocieplą nasze mieszkanie, mogą go także wizualnie pomniejszać.
Różnorakich wzorów i kolorów tapet nie brakuje. Do małych pomieszczeń świetnie mogą sprawdzić się fototapety z głębią, to znaczy takich, które przedstawiają oddalającą się linię horyzontu. Trójwymiarowe geometryczne wzory także sprawią, że pokój będzie wyglądał na większy. Delikatne tapety we wspomnianych wcześniej kolorach również dobrze się sprawdzą, a delikatne wzory np, paseczki nie zaszkodzą.
Dobranie odpowiedniego oświetlenia do pomieszczenia nie należy do najłatwiejszych. Jeżeli chcemy optycznie powiększyć nasze mieszkanie, prawidłowe ustawienie lamp będzie tu kluczowe. We wnętrzach o małych wymiarach sufity są często nisko powieszone. Możemy "podnieść" sufit rozpraszając światło w jego stronę. Podobnie w wąskich przestrzeniach, oświetlenie powinniśmy kierować na najdłuższe ściany. Takie zabiegi powodują zmylenie oka, dzięki czemu pomieszczenia wydają się być większe. Dobrze sprawdzą się także smukłe lampy wolnostojące z delikatnymi abażurami. Dzięki temu unikniemy efektu przytłoczenia.
Ciężkie i masywne zasłony lub ciemne rolety przesłaniające okna będą zatrzymywać światło, wpadające do wnętrza, a tym samym go pomniejszać. Podczas aranżacji oprawy okien zdecydujmy się na jasne firanki lub zasłony z lekkich materiałów, przepuszczających światło. Samo okno też jest tutaj istotne, jeżeli możemy wybrać kolor ramy, unikajmy ciemnych kolorów. W optycznym powiększaniu pomieszczenia najlepszym wyborem będą duże okna w białych ramach.
Odpowiedni dobór mebli jest istotny jeżeli chcemy powiększyć wizualnie pomieszczenie o niewielkich rozmiarach. Kolorystyka mebli odgrywa w tej kwestii znaczącą rolę. Podobnie jak ze ścianami, wyposażenie wnętrza powinno być w jasnych odcieniach. Dodatkowo kształt mebli nie może być przytłaczający. Oznacza to, że najlepiej sprawdzą się szafy lub komody na wysokich nóżkach, tak aby zachować odstęp od podłogi. Dobrym rozwiązaniem są lekkie, niezabudowane regały, z delikatnego drewna lub metalu. Unikajmy też narożnych kanap ciągnących się przez cały salon. Więcej optycznej przestrzeni uzyskamy, wstawiając do pokoju, sprawiającą wrażenie lekkiej, mniejszą sofę.
Małe wymiary pomieszczeń nie oznaczają, że mamy zrezygnować z dodatków! Najważniejsze to umieć zachować umiar tak, aby pomieszczenie nie stało się rupieciarnią. Do powiększenia pomieszczeń świetnie nadadzą się lustra i lusterka. Dodatkowe mniejsze lampki, także nie będą błędem. Książki, które możemy poukładać na regałach tak, aby piętrzyły się w górę, sprawią, że pomieszczenie będzie wydawać się wyższe, a koc czy pled w neutralnych kolorach nadadzą wnętrzu przytulny charakter.
Skromny metraż naszego mieszkania nie stoi na przeszkodzie, aby wizualnie go powiększyć. Postępując według kilku prostych zasad, możemy uzyskać więcej optycznej przestrzeni, nawet w najmniejszych pomieszczeniach.
FAQ - PYTANIA I ODPOWIEDZI
Czy meble w kontrastujących kolorach pomniejszają mieszkanie?
Pojedyncze meble w ciemniejszych odcieniach, nie będą pomniejszać przestrzeni. Mogą stanowić ciekawy akcent kontrastujący z resztą. Należy unikać zestawów mebli w ciemnych kolorach.