Jak wybielić firanki? 4 domowe sposoby na wybielenie firan

Białe firanki pięknie ozdabiają okna w naszych domach, dopóki nie stracą swojego naturalnego koloru. Aby utrzymać firanki w dobrym stanie, powinniśmy je we właściwy sposób przechowywać i regularnie czyścić. Z naszego artykułu dowiesz się jak dbać o firanki oraz poznasz 4 domowe sposoby na wybielenie firan.

Jak utrzymać firanki w dobrym stanie?

Czyste firanki sprawiają, że nasze wnętrze wygląda o wiele bardziej estetycznie, a do tego podnoszą one jakość higieny życia codziennego w naszym domu. Bardzo częstym wyborem są firanki w białym kolorze, które wnoszą do pomieszczenia więcej światła. Niestety takie tkaniny, są podatne na kurz i różne zabrudzenia. W efekcie białe firanki bardzo często tracą swoją oryginalną barwę i stają się żółtawe lub szare.

Jak więc utrzymać firany w ich pierwotnym kolorze? Istotną rolę w procesie utrzymywania odcienia firan pełni ich przechowywanie i częste pranie.

Najlepiej prać firanki podczas każdego mycia okien. Naturalne materiały, jak np. len i bawełna bezpieczniej jest czyścić ręcznie, przy użyciu proszku do białych tkanin, albo w płatkach naturalnego mydła. W tym celu o wanny lub miski wlewamy umiarkowanie ciepłej wody i płuczemy firany z dodatkiem detergentu, zmieniając wodę, dopóki ciecz nie przestanie być brudna. Tak dodatkowo stworzymy warstwę ochronną tkaniny przed zabrudzeniami na przyszłość.

Firanki dobrze jest trzymać złożone w szafie lub szufladzie. Powinniśmy zadbać o to, by miejsce przechowywania tkanin było suche, a zarazem pozbawione dostępu światła słonecznego. Starzeniu się firan możemy także zapobiec poprzez zawinięcie złożonego materiału w cienki, błękitny papier. Niebieski kolor ma bowiem właściwości, pomagające zachować biały odcień w nienaruszonym stanie. Stosując się do reguł właściwego przechowywania i systematycznego mycia, zachowamy ich śnieżnobiały blask.

Jak wybielić firanki domowymi sposobami?

Jeśli widzimy żółte lub szare przebarwienia na naszych firankach, jest to sygnał, że powinniśmy pomyśleć o wybieleniu. Nie będą nam do tego potrzebne żadne specjalne środki chemiczne. Firanki wybielimy przy pomocy substancji, które z reguły są stałym wyposażeniem naszych domowych zapleczy. Pomogą nam w tym:

  • Soda oczyszczona,
  • Proszek do pieczenia,
  • Sól kuchenna,
  • Domestos.

Wybielanie firanek sodą oczyszczoną

Bardzo łatwym sposobem na wybielenie firanek jest użycie uniwersalnej sody oczyszczonej. Zaczynamy od przygotowania roztworu 10 l ciepłej wody i 500 g sody oczyszczonej w dużej misce lub wannie. Następnie w takiej mieszance namaczamy dokładnie nasze firanki, po czym pierzemy je ręcznie. Po wyschnięciu nasze firany powinny być ponownie idealnie białe, a do tego niezwykle miękkie w dotyku.

Wybielanie firanek proszkiem do pieczenia

Równie skutecznie wybielimy firany przy użyciu proszku do pieczenia. Wystarczy, że przed zwyczajnym praniem naszych tkanin do 5 l wody w misce dodamy całe opakowanie proszku do pieczenia. Podobny efekt uzyskamy, dodając do zbiornika z wodą 5 tabletek aspiryny.

Wybielanie firan solą kuchenną

Warto też wspomnieć o metodzie wybielania firan solą. Jest to bardzo prosty sposób na szybkie wyczyszczenie firan. Wystarczy, że po zwykłym praniu namoczymy firanki w solance. Przyrządzimy ją, mieszając sól kuchenną z wodą w proporcjach 5 litrów wody na 130 gramów soli.

Wybielanie firanek Domestosem

Popularny Domestos, służący głównie do mycia toalet, może nam pomóc także w pozbyciu się przebarwień z naszych firan. Wystarczy, że przed standardowym praniem, zamoczymy firankę w wodzie z odrobiną Domestosa. Chwilę później wykonujemy pranie bez dodatku proszku. Piana z detergentu i jego właściwości wybielające wystarczą do przywrócenia tkaninie właściwego koloru.