Jak wybrać kadzidełka zapachowe do domu? Doradzamy

Zakorzeniony w kulturze orientalnej zwyczaj palenia kadzidełek, choć obcy jest naszej tradycji, to znajduje w Polsce co raz więcej miłośników. Palenie kadzidełek w domu jest przyjazne dla naszego zdrowia, jeśli wybieramy produkty wysokiej jakości. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak wybrać właściwego kadzidełka zapachowe do swojego domu.

Kadzidła w Polsce

Kadzidełko” to wbrew pozorom bardzo szerokie pojęcie. Odnosi się ono do każdego rodzaju żywicy, z której wydziela się pachnący dym po wrzuceniu do ognia. Wyróżniamy kadzidła tłoczone również z trocin żywicznych gatunków drzew w formie stożków, gumożywic, a także kadzidełka papierowe. W tych ostatnich źródłem zapachu są drobne, papierowe płatki nasączone wyciągiem z wonnej roślinności.

Rynek kadzideł jest bardzo obfity, jednak w kulturze europejskiej nie jest on zbyt powszechnie odwiedzany. W Polsce kadzidła kojarzymy z Kościoła Katolickiego, w którym to wykorzystuje się je do rytuałów liturgicznych. Te użytkowane do celów religijnych najczęściej wykonane są z lokalnych ziół i żywic. Poza tym kadzidła są raczej wyłączone z naszej tradycji.

Kadzidełka, które pierwsze przychodzą nam na myśl, czyli te na bambusowych patyczkach to tzw. trociczki. Składają się z masy pyłu węglowego oraz z założenia roślinnych gum lub gumożywic, które zatknięte są na kawałku drewna.

Z pewnością zasmuci nas fakt, że większość dostępnych na polskim rynku kadzidełek, to produkty niskiej jakości. Jednak w erze Internetu na wolnym rynku znajdziemy też naturalne, porządne kadzidełka. Będziemy musieli jednak poświęcić więcej czasu na znalezienie sprawdzonego dostawcy.

Kadzidełka, a zdrowie

Dym wydobywający się z kadzidełka, tak jak wszystkie substancje, które wchłaniamy do organizmu, wpływa na stan naszego zdrowia. Dlatego przy wyborze kadzidełka bardzo ważna jest jakość surowca, ponieważ przekłada się ona bezpośrednio na stan naszego organizmu. Jeśli kadzidełko jest wykonane z czystych chemicznie substancji, a my samy nie mamy przeciwwskazań co do stosowania takich produktów, to ze spokojem o nasze zdrowie możemy wypełnić wnętrze naszego mieszkania subtelną wonią jednego z setek dostępnych zapachów.

Bardzo ważne jest więc to, by kupować kadzidła jedynie ze sprawdzonego źródła i być świadomym składu wybieranego produktu. Jeśli źle trafimy, razem z dymem do naszych płuc dostanie się trujący benzen i wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne. Czyli substancje, które mogą doprowadzić do rozwoju nowotworów.

Podstawą zdrowego trybu życia jest umiar. Tyczy się to także korzystania z kadzidełek. Zbyt częste wdychanie dymu może zaszkodzić każdemu, nawet jeśli powstał on z naturalnych produktów.

Przeciwskazania do stosowania kadzideł

Nawet naturalne produktu stosowane przez osoby z nadwrażliwością mogą odbić się na zdrowiu. Dlatego z kadzidełek nie powinny korzystać osoby znajdujące się w grupie przeciwwskazań. Tyczy się to przede wszystkim alergików uczulonych na substancje roślinne, takie jak rumianek, substancje pochodzenia zwierzęcego, np miód oraz substancje syntetyczne, jak isoeugenol. Poza tym kadzidełka nie są dobrym rozwiązaniem dla:

  • osób mających problemy z oddychaniem,
  • osób cierpiących na nerwice lękowe,
  • kobiet w ciąży,
  • niemowląt,
  • osób starszych.

Gdzie kupić kadzidła?

Warto poświęcić trochę czasu, żeby znaleźć dostawcę naprawdę jakościowych kadzidełek. Najlepiej wybrać firmę z branży wellness, która specjalizuje się w produkcji kadzideł, skoncentrowaną na jakości. Przed dokonaniem zakupu warto spytać sprzedawcę o skład produktu. Jeśli nie będzie umieć odpowiedzieć, uznaj to za znak, że lepiej szukać dalej.

Podczas kupowania kadzidełek powinniśmy unikać super ofert „200 sztuk za 30 PLN”. Niska cena, choć kusząca, powinna wzbudzić nasze podejrzenia. Powinniśmy też unikać kadzidełek z wyprzedaży i sklepów „wszystko mających”. Na polskim rynku znajdziemy masę kadzideł o nieznanym składzie, opartym najczęściej na toksycznych związkach chemicznych, które niewiele mają wspólnego z naturalnymi żywicami czy ziołami. Jeśli więc chcesz palić kadzidełka, to zawsze badaj ich zawartość.