Jak wyczyścić białe trampki? Domowe sposoby na czyste buty

Białe trampki prezentują się świetnie, dopóki utrzymują swój śnieżnobiały kolor. Jak skutecznie wyczyścić trampki, by przywrócić im dawny blask? Przedstawiamy domowe sposoby na czyste trampki.

Jak wyczyścić białe trampki?

Białe trampki znajdują swoich miłośników zarówno wśród fanów eleganckich, jak i wyluzowanych stylizacji. Buty w tym odcieniu bez przeszkód idą w parze z podartymi jeansami, a także z wiosenną sukienką w kwiatki. Nic dziwnego. W końcu biel pasuje do wszystkiego. Białe obuwie ma niestety jedną wadę. Bardzo szybko się brudzi i po czasie żółknie. Jak więc przywrócić naszym ulubionym trampkom ich śnieżnobiały odcień? Mamy na to sposoby.

Pranie butów w pralce

Najszybszą metodą, jaka przychodzi nam do głowy, jest wrzucenie naszych butów do pralki. Sposób ten z pewnością cechuje się dużą skutecznością, ale jest niestety bardzo inwazyjny. Jego ciemna strona polega na tym, że częste moczenie trampków może spowodować ich rozklejanie się i deformacje elementów cholewki. Wilgoć osłabia tworzywo, z które są wykonane i może to znacznie skrócić ich żywotność. Zalecamy go jedynie w przypadku bardzo poważnych zabrudzeń. Gdy już zajdzie taka potrzeba, powinniśmy podczas prania trzymać się podstawowych zasad prania butów w pralce:

  • Nim włożymy buty do pralki, wyciągamy z nich sznurówki.
  • Ze względów bezpieczeństwa, obuwie pierzemy zapakowane w woreczek lub np. w pustej poszewce na poduszkę. Warto też włożyć do pralki ręcznik, aby zamortyzować uderzenia podczas obrotów bębna.
  • Trampki pierzemy w wodzie o temperaturze 30ºCbez wirowania z dodatkiem delikatnego detergentu (bez substancji zmiękczającej).

Mycie trampków szarym mydłem

Kolejna metoda jest wygodna z tego względu, że wymaga od nas posiadanie jedynie podstawowych środków czystości. Potrzebne nam będzie jedynie szare mydło i odrobina wody. W miseczce przygotowujemy roztwór około 240 ml wody i 5 ml mydła. Ważne by mieszanka wyszła klarowna. Przygotowujemy także miękką gąbeczkę oraz szczoteczkę o sztywnym włosiu.

Następnie przy pomocy gąbki czyścimy podeszwę i wszystkie gumowe elementy. Nie przesadzamy przy tym z wodą i staramy się wykonywać krótkie, koliste ruchy. Czyścimy buty w ten sposób, aż pozbędziemy się zabrudzeń i przebarwień ze wszystkich gumowych elementów obuwia.

Gdy uporamy się z podeszwą i resztą, przechodzimy do pozostałej części buta. Przy pomocy szczoteczki ze sztywnym włosiem zanurzonej w roztworze szorujemy wszystkie plamki wzdłuż powierzchni buta. Aby ułatwić sobie zadanie, możemy włożyć do środka rękę, aby docisnąć ścianki cholewki do szczotki.

Na koniec usuwamy z naszych trampków resztki wody przy pomocy papierowego ręcznika albo chłonnej ściereczki. Delikatnie pozbywamy się pozostałości mydła, a następnie pozostawiamy buty do wyschnięcia. Najlepiej wybrać do tego dobrze wentylowane miejsce i zostawić je na co najmniej 3 godziny, zanim założymy je na nogę.

Pranie białych trampków sodą oczyszczoną i octem

Do niecodziennych sposobów na czyszczenie białych trampków zaliczamy metodę z sodą i octem. Jest to niedroga, lecz skuteczna metoda, która wykorzystuje właściwości chemiczne substancji, które są stałym elementem wyposażenia wielu kuchni.

Przygotowujemy roztwór sody i octu w niewielkim naczyniu stosując proporcje 1:1, a stworzony specyfik delikatnie wcieramy w miejsce zabrudzenia przy pomocy szczoteczki. Trampki pokryte roztworem pozostawiamy na kilka minut, pozwalając chemii działać, po czym spłukujemy pianę odrobiną wody. Ostatnim etapem jest wysuszenie butów w jakimś dobrze wentylowanym pomieszczeniu. Ta metoda skutecznie usunie nawet poważne zabrudzenia.