Jak wyczyścić pralkę? Domowe sposoby na czystą pralkę

Jeśli zależy nam na czystych i pachnących ubraniach, oraz na długim życiu naszej pralki, powinniśmy dbać o regularne mycie naszej maszyny. Znamy kilka sprawdzonych, ekologicznych sposobów na czystą pralkę. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się jak wyczyścić pralkę domowymi sposobami.

Dlaczego powinniśmy regularnie czyścić pralkę?

Zdarza się czasami, że po wyjęciu z pralki ubrania nieprzyjemnie pachną, albo są pokryte szarym osadem. Taki stan rzeczy jest skutkiem zaniedbanej higieny pralki. Aby takich sytuacji uniknąć, należy systematycznie czyścić i konserwować pralkę, zwłaszcza że jest to urządzenie, które ma stały kontakt z wodą. W końcu wilgoć wewnątrz takich sprzętów oraz wysoka temperatura i ograniczony przepływ powietrza stwarzają warunki sprzyjające rozwojowi grzybów, pleśni i kamienia. Czysta pralka to czyste i pachnące ubrania, ale na tym się nie kończy. Przeróżne przedmioty, które gromadzą się w maszynie po praniu, zapychają filtry i potrafią narobić tam wiele szkód. Usuwając z pralki wszystkie zatory i zanieczyszczenia, jednocześnie poprawiamy jakość pracy urządzenia i zmniejszamy ryzyko wystąpienia różnych usterek.

Domowe sposoby na czyszczenie pralki

Skoro wiemy już, dlaczego powinniśmy czyścić regularnie naszą pralkę, to pozostaje teraz zastanowić się, jak najlepiej podejść do sprawy. Rynek oferuje nam wiele gotowych rozwiązań, w postaci środków chemicznych na sklepowych półkach, które niestety nie są ekologiczne. Rozwiązania proste, a zarazem ekologiczne znajdziemy w naszej kuchni. Nie pierwszy raz swoją wszechstronną użyteczność potwierdzą ocet, soda i kwasek cytrynowy, czyli święta trójca domowych sposobów czyszczenia przeróżnych powierzchni.

Soda oczyszczona

W trakcie domowych porządków użyteczność sody oczyszczonej jest nieoceniona. Przy jej pomocy możemy także bezpiecznie wyczyścić naszą pralkę, usuwając z niej wszystkie bakterie i pleśń.

Na początek wyciągamy i dokładnie szorujemy szufladki na płyn i proszek. Jeśli w danym modelu nie da się jej całkowicie wyciągnąć, to sięgamy po szczoteczkę do zębów, żeby doczyścić wszystkie zakamarki. Następnie wsypujemy 2 torebki sody oczyszczonej do pojemnika na proszek. Teraz wystarczy, że włączymy najdłuższy program prania z temperaturą 90°C, lub po prostu najwyższą, na jaką pozwala urządzenie. Gdy maszyna przestanie pracować, możemy cieszyć się z czystej pralki.

Ocet

Powszechnie dostępny i tani ocet sprawi, że wnętrze naszej pralki będzie lśniło. Jak się zabrać od czyszczenia pralki octem?

Zacznijmy od ustawienia pełnego cyklu prania z najwyższą dostępną temperaturą prania. Pamiętajmy jednak o wcześniejszym opróżnieniu bębna maszyny. Gdy pralka nabierze wody do zbiornika, wlewamy do pojemnika na proszek 2 szklanki octu. W ten sposób pozbędziemy się brzydkich zapachów. Po skończonym praniu włączamy ponownie dokładnie ten sam program. Tym razem pozwalamy maszynie pracować bez dodatku octu. Gdy program dobiegnie końca, wyciągamy szufladkę na proszek i wkładamy ją do ciepłej wody na pół godziny, po czym płukamy go i suszymy. Na koniec czyścimy gumę znajdującą się dookoła klapy pralki i staramy się doczyścić wszystkie zakamarki.

Kwasek cytrynowy

Równie dobrze do czyszczenia pralki możemy wykorzystać niezwykłe właściwości kwasku cytrynowego. Do zbiornika na proszek wsypujemy w przybliżeniu 120 gramów sproszkowanego kwasku. Następnie włączamy długi program prania z najwyższą dostępną temperaturą. Pamiętajmy o tym, że bęben musi być w tym czasie pusty. Gdy praca maszyny dobiegnie końca, powtarzamy ten sam program, żeby wypłukać z wnętrza maszyny resztki kwasku cytrynowego.