Jak wyczyścić przypalony garnek? 5 domowych sposobów

Chwila nieuwagi i nasze danie główne zamienia się w czarną plamę na powierzchni garnka. A żeby tego było mało, tak trudno jest doczyścić przypalone naczynie. Na szczęście są na to sposoby. Przy pomocy domowych metod możesz z łatwością wyczyścić przypalony garnek. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak w prosty sposób pozbyć przypalenizny z garnka.

Czyszczenie spalenizny w zależności od tworzywa

Poszczególne garnki będą cechowały się różnymi właściwościami ze względu na tworzywo, z jakiego są wykonane. W związku z tym należy przestrzegać zaleceń stosownych dla konkretnego modelu. W przeciwnym razie może dojść do trwałego uszkodzenia przedmiotu.

Sytuacja jest najprostsza w przypadku garnków ze stali nierdzewnej. Do czyszczenia modeli z tej grupy mamy do dyspozycji najwięcej środków chemicznych. W ich przypadku świetnie spiszą się przyprawy kuchenne (np. soda oczyszczona, ocet, proszek do pieczenia, kwasek cytrynowy), a także specjalistyczne rozwiązania takie jak np. tabletka do zmywarki.

Większą ostrożność musimy zachować w przypadku garnków emaliowanych. Tutaj najbezpieczniej będzie, użyć soli, sody, lub tabletek do zmywarki.

Rzadko spotykane już garnki aluminiowe możemy czyścić wyłącznie octem, solą i tabletkami do zmywarki. Lepiej odpuścić sobie szorowanie ich szorstkimi gąbkami, bo może to źle wpłynąć na powłokę.

Najdelikatniejsze z tej grupy są garnki z powłokami ceramicznymi. Dla nich najodpowiedniejszy będzie roztwór sody z octem. Złym wyborem dla tej grupy byłoby użycie soli.

Garnki żeliwne, o wyjątkowo dużej trwałości możemy wyczyścić solą lub sodą, nacierając je na koniec oliwą.

Jeśli przypalenie zdarzyło się na teflonowej patelni, z zabrudzeniem świetnie poradzi sobie woda gazowana. Podobne działania będzie miała coca-cola.

Domowe sposoby na przypalony garnek

Choć początkowo widok przypalonego garnka przyprawia nas o frustrację, to sytuacja nie jest wcale taka trudna do naprawienia, jaka się wydaje. Z przypalenizną poradzimy sobie domowymi sposobami. Wystarczą nam do tego specyfiki, które zazwyczaj mamy pod ręką. Poniżej prezentujemy 5 sprawdzonych metod na przypalony garnek. 

Sól kuchenna

Sól z reguły na stałe gości w naszych kuchniach, dlatego warto pamiętać o tej metodzie, bo zazwyczaj mamy pod ręką wszystko, co do niej potrzebne. Na dno garnka wsypujemy szklankę soli i dolewamy 3 szklanki czystej wody. Miksturę pozostawiam na około 10 godzin. Gdy czas minie, płuczemy i myjemy garnek przy pomocy szczotki. W razie, gdyby resztki osadu pozostały na garnku, zalewamy go takim samym roztworem i gotujemy zawartość, po czym ponownie dokładnie szorujemy.

Roztwór wody, octu i sody oczyszczonej

Bez dwóch zdań mieszanką wybuchową w czyszczeniu przypalonych garnków jest roztwór wody, octu i sody oczyszczonej. Do zabrudzonego garnka wlewamy wodę z octem w proporcji 1:2 i podgrzewamy. Gdy wywar zacznie się gotować, ściągamy naczynie z palnika i dodajemy 3 łyżeczki sody, po czym mieszamy. Po mniej więcej 15 minutach myjemy garnek płynem do naczyń i po spaleniźnie powinno nie być śladu.

Ocet

Jednym z najbardziej uniwersalnych produktów kuchennych jest ocet i my także znajdziemy dla niego zastosowanie. Dno przypalonego garnka zalewamy octem, po czym substancję doprowadzamy do wrzenia. Następnie wyłączamy piec i roztwór odstawiamy. Po około 10 godzinach wylewamy zawartość z garnka i przy pomocy drewnianej łopatki usuwamy resztki czarnego osadu. Na koniec garnek myjemy gąbeczką z płynem do naczyń.

Kwasek Cytrynowy

Przypaloną warstwę z garnka usuniemy również przy pomocy kwasku cytrynowego. Takie rozwiązanie niesie za sobą dodatkową korzyść w postaci nabłyszczenia naszych naczyń. Wystarczy, że paczkę sproszkowanego kwasku cytrynowego wsypiemy do garnkawymieszamy z wodą i doprowadzimy do wrzenia. Po zagotowaniu substancji pozwalamy wystygnąć, a następnie możemy przejść do usunięcia spalenizny, która powinna bez problemu odkleić się od powierzchni garnka.

Coca Cola

Cola jest znana na całym świecie nie tylko ze względu na swój unikalny skład. Jej właściwości mogą pomóc nam także w wyczyszczeniu przypalonego garnka! Wystarczy do naczynia wlać tyle napoju, aby przykryć nim całą zabrudzoną powierzchnię. Następnie substancję doprowadzamy do wrzenia i gotujemy przez 15 minut. Jeszcze podczas gotowania spalenizna powinna zacząć odklejać się od warstwy naczynia. Po zdjęciu z ognia studzimy garnek i czyścimy go płynem do naczyń. Rozwiązanie nie jest zalecane dla garnków aluminiowych i emaliowanych.