Jak wyczyścić zmywarkę? Domowe sposoby na czystą zmywarkę

Odpowiednia higiena zmywarki zwiększa nasz komfort podczas jedzenia, a także znacznie wydłuża żywotność urządzenia. Aby utrzymać czystość w zmywarce, wystarczy poddawać ją regularnemu myciu. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak wyczyścić zmywarkę domowymi sposobami.

Dlaczego warto czyścić zmywarkę?

Zaniedbana higiena zmywarki to bardzo powszechny problem w wielu domach. Czyszczenie zmywarki jest niezwykle ważne dla higieny naszej kuchni, niestety często przypominamy sobie o tym dopiero wtedy, gdy wydobywa się z niej brzydki zapach, lub maszyna przestaje pracować w pożądany sposób. Bagatelizując tę powinność, narażamy zmywarkę na uszkodzenie oraz krótszą żywotność. Poza tym brudna zmywarka skutkuje gorszą jakością mycia naczyń, a to przekłada się na ryzyko wystąpienia zatrucia pokarmowego u gości i domowników.

Jak często powinniśmy czyścić zmywarkę?

Warto stworzyć podział na czyszczenie pobieżne i dogłębne. Powierzchowne mycie zmywarki najlepiej przeprowadzać raz na 2/3 tygodnie. Wtedy wymontowujemy i czyścimy koszyczki oraz filtry. Wystarczy, że gąbeczką z płynem do naczyń usuniemy warstwę zanieczyszczeń. Gruntowne czyszczenie z kolei wykonujemy raz na 2/3 miesiące. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że ze zmywarki zawsze wyciągniemy czyste naczynia, a urządzenie nie będzie się zapychać resztkami jedzenia, co pozytywnie wpłynie na jego żywotność.

Sprawdzone sposoby czyszczenia zmywarki

Do czyszczenia zmywarki możemy zastosować zarówno specjalnie przeznaczone do tego detergenty, jak i ekologiczne substancje, które stanowią stały element wyposażenia niemal każdej kuchni. Poniżej omówimy kilka sprawdzonych, domowych sposobów na czyszczenie zmywarki. Każda metoda wymaga uprzedniego opróżnienia maszyny z naczyń, filtrów i koszyczków, oraz pozbycia się pozostałości jedzenia.

Ocet

Ocet to jeden z najbardziej uniwersalnych środków, które wykorzystujemy do mycia różnych powierzchni. Nie dość, że jest tani i łatwo dostępny, to świetnie usuwa tłuste osady oraz kamień. Na dodatek nabłyszcza wypolerowaną nim powierzchnie i neutralizuje brzydkie zapachy. Ocet przyda się nam także do wyczyszczenia zmywarki. Są na to 2 sposoby.

Po pierwsze możemy ręcznie umyć ścianki i kosze zmywarki przy pomocy octu. Wówczas rozrabiamy roztwór octu i wody w proporcjach 1:5 (500 ml wody na 100 ml octu). Warto dodać do mieszanki odrobinę olejku eterycznego, który złagodzi ostry zapach octu. Następnie przy pomocy gąbeczki przemywamy brudne powierzchnie wewnątrz zmywarki.

Drugi sposób opiera się na automatycznej pracy urządzenia z wykorzystanie octu w roli tabletki do zmywarki. Na dno urządzenia stawiamy szklankę z octem i uruchamiamy program z temperaturą 70°C. Lepiej nie wlewać go bezpośrednio do maszyny, ponieważ zostanie wtedy odpompowany jeszcze we wstępnym płukaniu.

Soda oczyszczona

Równie pomocna w myciu zmywarki co ocet, okazuje się soda oczyszczona. Podobnie jak w przypadku poprzedniej substancji, tutaj także możemy wybrać pomiędzy metodą ręczną i automatyczną. Możemy rozsypać odrobinę sody po powierzchni zmywarki, a następnie wilgotną gąbką usuniemy zabrudzenia.

Znacznie łatwiej jednak będzie po prostu wsypać sodę do komory na tabletkę. Sypiemy sody do pełna, a następnie szczelnie zamykam pojemnik. Dzięki odpowiedniej lokalizacji substancja pozostanie dłużej w obiegu i zapewni lepsze rezultaty podczas mycia. Aby zwiększyć efektywność, wybieramy program o wysokiej temperaturze wody, pomiędzy 70 a 90°C. Dodatkową zaletą czyszczenia zmywarki sodą oczyszczoną jest fakt, że usuwa ostry zapach po poprzednim umyciu jej octem.