Jak zmyć farbę z ubrania?

Plamy z farby na ubraniach bywają frustrujące. Na szczęście są sposoby, które pomogą nam usunąć farbę z ubrania. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak zmyć farbę z ubrań.

Czy usunięcie farby z ubrania jest możliwe?

Częste wybuchy kreatywności w naszym domu, takie jak zabawa z dziećmi, albo malowanie ścian obfitują niestety powstawaniem trudnych do usunięcia plam z farby. Tego typu zabrudzenia bywają frustrujące i na etapie zabrudzenia często spisujemy ubranie na straty. Jednak odpowiednie podejście i zastosowanie sprytnych metod pozwalają pozbyć się przebarwień i w dalszym ciągu cieszyć się czystością naszych ulubionych ubrań.

Z reguły plamy są o wiele łatwiejsze do usunięcia, zanim na dobre zaschną, dlatego do czyszczenia najlepiej przystąpić jak najszybciej po zauważeniu zabrudzenia. Jeśli jednak już doszło do takiej sytuacji, nie załamujmy się, bo na to również znajdziemy rozwiązanie. Będzie ono jednak wymagało większej cierpliwości i delikatności.

Różne rodzaje farb

Najczęściej zabrudzenia dotyczą 2 grup farb. Jedne są na bazie wody, w których głównym rozpuszczalnikiem jest woda, a drugie to farby na bazie oleju. Dlatego wyróżniamy też kilka różnych metod, które będą miały zastosowanie do innych typów farb.

Do farb na bazie wody zaliczamy:

 • farby akrylowe,
 • farby emulsyjne,
 • farby plakatowe.

Z kolei farby na bazie oleju dzielimy na:

 • farby olejne,
 • farby do włosów,
 • farby lateksowe.

Plamy z farb na bazie wody

Farba na ubraniu może powstać zarówno podczas malowania z dzieckiem, jak i w trakcie realizowania własnych koncepcji artystycznych. Farby plakatowe na bazie wody bardzo łatwo jest rozchlapać i spowodować nimi zabrudzenia. To samo tyczy się emulsyjnych farb powszechnie i obficie używanych do malowania ścian w trakcie remontów. Farby akrylowe wliczają się do grupy farb emulsyjnych.

Mokra plama

O ile farba nie zaschła, sytuacja będzie dość prosta. Aby usunąć plamę z farb na bazie wody, wystarczy podążać za poniższymi wskazówkami:

 1. Spłukujemy farbę z wierzchu tkaniny w taki sposób, by zamoczyć jedynie obszar zabrudzenia.
 2. Do plamki przyciskamy ściereczkę lub szmatkę. Nie pocieramy jednak, a jedynie ostrożnie ją dociskamy do warstwy, pozwalając tkaninie wchłonąć pigment.
 3. Teraz mieszamy wodę ze środkiem piorącym (może to być np. proszek do prania) i nanosimy go na plamę. Chwilę później spłukujemy i jeśli jest taka potrzeba, powtarzamy czynność kilka razy.
 4. Na koniec wrzucamy odzież do standardowego prania, żeby pozbyć się resztek zabrudzenia.

Zaschnięta plama

Jeśli farba na bazie wody zdążyła zaschnąć, sytuacja będzie już nieco trudniejsza, ale nadal do odratowania. Schemat krok po kroku prezentuje się w następujący sposób:

 1. Na początek ostrożnie zeskrobujemy zaschniętą warstwę farby tępym narzędziem.
 2. Odłamki farby usuwamy pędzelkiem lub szczoteczką.
 3. Miejsce zabrudzenia namaczamy środkiem piorącym.
 4. Wycieramy plamę przy pomocy miękkiej gąbki, tak żeby nie uszkodzić materiału.
 5. Na koniec wrzucamy odzież do prania zgodnie z zaleceniami od producenta.

Plamy z farby na bazie oleju

Mokra plama

Aby pozbyć się farby olejnej z ubrania potrzebny będzie nam nóż do masła lub łyżeczka i terpentyna.

 1. Przy pomocy tępego narzędzia usuwamy możliwie dużą część farby.
 2. Następnie nakładamy na gąbkę odrobinę terpentyny, po czym wcieramy ją w plamę od wewnętrznej strony materiału. Ten naturalny rozpuszczalnik, w przeciwieństwie do wody jest w stanie rozpuścić strukturę farby.
 3. Gdy terpentyna upora się z plamą, nadmiar cieczy zmywamy wodą ze środkiem piorącym.
 4. Na koniec zostawiamy tkaninę do wyschnięcia na kilka godzin, po czym pierzemy zgodnie z zaleceniami producenta.

Zaschnięta plama

Aby pozbyć się zaschniętej farby na bazie oleju z ubrań, konieczne będzie potraktowanie zabrudzonego miejsca twardą szczotką. W ten sposób zdrapiemy strukturę farby i wykruszymy jej skorupkę. Następnie przecieramy miejsce zabrudzenia gąbeczką nasączoną terpentyną lub spirytusem i dalej podążamy tą samą ścieżką przedstawioną dla mokrych plam z farb na bazie oleju.