Żywica przyklejona do ubrania to zabrudzenie bardzo trudne do usunięcia. Aby się z nią uporać, warto sięgnąć po jedną z naszych sprawdzonych metod. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak usunąć plamy z żywicy domowymi sposobami.
Żywica to naturalna substancja najczęściej pochodzenia roślinnego, która przyklejona do ubrania może przysporzyć wiele kłopotu z wywabieniem jej z materiału. Zabrudzenia żywicą najczęściej powstają w parku lub w lesie albo podczas naprawy instalacji elektrycznej z użyciem kalafonii. Wyjątkowa struktura żywicy czyni ją bardzo uciążliwą do usunięcia. Jeśli dojdzie do zabrudzenia ubrania żywicą, warto pamiętać, że przy użyciu sprawdzonych metod i odpowiednich specyfików bez większego kłopotu możemy ją wywabić z tkaniny.
Pierwsza metoda, która pomoże nam się uporać z plamami żywicy na ubraniu, wymaga użycia niskich temperatur. Zaczynamy od usunięcia warstwy żywicy wystającej ponad powierzchnię materiału, najlepiej jakimś tępym narzędziem. Następnie wkładamy ubranie na godzinę do zamrażarki. Możemy też obłożyć miejsce zabrudzenia kostkami lodu w szczelnym, foliowym woreczku, jeśli tak nam wygodniej. Po upływie czasu warstwa żywicy powinna stwardnieć i pokruszyć się na drobne kawałki.
Po takim zabiegu może pozostać plamka w miejscu zabrudzenia. Aby się jej pozbyć, powinniśmy sięgnąć po jeden z przydatnych detergentów: spirytus, benzynę ekstrakcyjną, terpentynę, zmywacz do paznokci lub aceton. Wybranym przez nas specyfikiem zwilżamy wacik, po czym wcieramy go w miejsce zabrudzenia. Po kwadransie przepłukujemy tkaninę wodą, a zaraz potem wrzucamy tkaninę do prania.
Jeśli mamy do czynienia z bardziej delikatnym materiałem, powinniśmy zastosować inną metodę, z wykorzystaniem mydła dla dzieci oraz benzyny ekstrakcyjnej w proporcjach 1:1. Nowopowstałym roztworem smarujemy plamę z żywicy, a po godzinie wycieramy ją i przepłukujemy.
Przydatna może okazać się także pasta skrobiowa, którą przygotujemy, mieszając 1 łyżeczkę skrobi ziemniaczanej i 4 krople amoniaku. Taką maź nakładamy na plamę, a po zaschnięciu przecieramy szczotką. Taki cykl możemy powtarzać, dopóki plama nie zniknie. Na koniec materiał wrzucamy do prania.
Wazelina i masło użyte podczas usuwania żywicy zwiększa skuteczność całego procesu. Wystarczy, że nim nałożymy pastę skrobiową, miejsce zabrudzenia przesmarować masłem, albo wazeliną.
Alternatywną metodą usuwania żywicy z różnych tkanin, jest sposób „na gorąco”, który wymaga od nas użycia żelazka. Aby mieć pewność, że kleista substancja nie przylepi się nam do żelazka, najlepiej wybrać do tego model wyposażony w samoczyszczącą stopę, do której nie przylegają żadne zabrudzenia. Proces jest bardzo prosty.
Na początek podkładamy bawełniane ściereczki pod spód oraz na wierzch plamy, a następnie prasujemy odzież przy użyciu najwyższej możliwej temperatury dla danego materiału. W miejscu ściereczek świetnie spisuje się także papier do pieczenia. Skuteczność procesu opiera się na przemieszczeniu większości żywicy na ściereczki pod wpływem wysokiej temperatury. Warto jednak pamiętać, że metoda ta niesie ze sobą ryzyko tego rodzaju, że część żywicy może wniknąć w głąb materiału, a plama się utrwali.
Innym sposobem na pozbycie się plam żywicy z ubrania, o którym warto pamiętać, jest użycie talku. Wystarczy, że miejsce zabrudzenia posypiemy talkiem, po czym przecieramy je szmatką namoczoną w acetonie albo benzynie ekstrakcyjnej. Na koniec wrzucamy ubranie do prania i gdy je wyciągniemy, po plamie nie powinno być śladu.