Jak zrobić świecę zapachową - Krok po kroku

Jak zrobić świecę zapachową?

Aby zrobić zapachową świecę, należy przygotować listę narzędzi i składników. Poniżej prezentujemy nasz niezbędnik:

  • Wosk/parafina (można ją zastąpić resztkami świec, których już nie używamy),
  • Olejek eteryczny,
  • Garnek z grubym dnem,
  • Miska do rozpuszczania wosku w kąpieli wodnej,
  • Barwnik,
  • Foremka np. plastikowy kubeczek,
  • Gotowy knot,
  • Nożyk,
  • Szpatułka do wyrównania powierzchni wosku,
  • Suszarka do włosów.

Instrukcja „krok po kroku” wyjaśniająca jak przygotować świecę zapachową prezentuje się w następujący sposób:

  1. Zaczynamy od roztopienia wosku w kąpieli wodnej, w tym celu wypełniamy garnek wodą do połowy i stawiamy na dużym ogniu, a do środka wkładamy mniejsze naczynie, w którego wnętrzu umieszczamy wosk. Unosząca się w górę para stopniowo będzie podgrzewała wosk, który w efekcie się stopi.

  2. W trakcie gdy wosk będzie roztapiał się w garnku, należy naszykować foremki, w tej roli świetnie spiszą się jednorazowe kubeczki. Zwróćmy uwagę, by jego struktura była giętka, która umożliwi przecięcie kubka na późniejszym etapie. Ewentualnie możemy umieścić świece bezpośrednio w ozdobnym naczyniu docelowym. Jeśli przygotowujemy świecę ozdobną, już na tym etapie warto wyłożyć dno foremki muszelkami bądź fragmentami suszonych owoców.
  3. Aby nadać świecy walory zapachowe, do gotującego się wosku wlewamy kilka kropli wybranego olejku eterycznego, gorącą masę można też doprawić naturalnymi aromatami, takimi jak cynamon. Jest też właściwy moment na dodanie barwnika, stopniowo aplikując go, aż do momentu uzyskania pożądanego koloru.
  4. Do foremki wkładamy knot - Nadadzą się zarówno knoty sklepowe (najlepiej wybrać te naturalne), jak i te ze starych świec. Gdy knot stabilnie stoi na dnie, używając szpatułki, wylewamy gorący wosk do foremki. Poziom masy wyrównujemy, tak by rozłożył się na całej powierzchni świeczki. Następnie odstawiamy świecę na około 12 godzin. W tym czasie wosk zastygnie. Jeśli nam się spieszy, możemy skrócić ten czas przy pomocy suszarki do włosów. Gdy czas upłynie, przecinamy plastikową foremkę (jeśli użyliśmy ozdobnej formy, ten krok pomijamy), a po znalezieniu odpowiedniej podkładki możemy ją odpalić i cieszyć się zapachem własnoręcznie przygotowanej świeczki. Świecę możemy też umieścić w eleganckim świeczniku.

Moda na świece zapachowe

Od kilku lat świece zapachowe są prawdziwym hitem na wielu lifestylowych forach Internetowych, mediach społecznościowych czy nawet w telewizji. Do reklamowania takich produktów włącza się wielu celebrytów, w efekcie czego postrzegamy zapachowe świeczki nie tylko jako źródło przyjemnego zapachu, lecz także jako stylową dekorację do naszego wnętrza. Świece zapachowe są również doskonałym pomysłem na prezent dla bliskiej osoby, a także dla samego siebie. No bo kto nie lubi przebywać w pomieszczeniu wypełnionym przyjemnych zapachem? Taki zabieg w mieszkaniu doskonale wpływa na procesy poznawcze domownikówpomaga rozluźnić ciało i odprężyć sięco owocuje poprawieniem samopoczucia.

Wykonanie własnej zapachowej świeczki to świetny pomysł dla osób, które lubią kreatywnie wykorzystywać wolny czas. W ten sposób możemy, nie obciążając budżetu domowego, własnoręcznie przygotować oryginalny dodatek, które wniesie odrobinę magii do naszego mieszkania. Odpalenie samodzielnie przygotowanej świeczki zapewnia dodatkową satysfakcję, tym bardziej że w fazie projektowania to my decydujemy o tym, jaki będzie jej zapach i jak ma wyglądać. Jest na to prosty i przyjemny sposób, z którym każdy sobie poradzi, dlatego do tworzenia własnych świeczek warto zaangażować też rodzinę lub przyjaciół.