Dobra pościel to nie tylko ładny design i odpowiedni materiał. Na to, czy będziemy się w niej czuli komfortowo, wpływa także tkanina, z jakiej uszyta jest bielizna pościelowa. Od tego, jaką tkaninę wybierzemy, będą zależały wrażenia dotykowe i cieplne z korzystania z naszej pościeli. Z tego artykułu dowiesz się, z jakich tkanin szyje się pościel oraz jaką pościel wybrać do swojej sypialni.
Wielu ludzi przy wyborze pościeli kieruje się jedynie walorami estetycznymi. Owszem. Pościel to ważny element wystroju wnętrza naszej sypialni i powinna pasować do reszty pomieszczenia. Natomiast warto też zwrócić uwagę na to, z jakiej tkaniny są uszyte nasze poszewki. Rodzaj materiału to jedno. Najczęściej spotykamy pościel z bawełny, jedwabiu, wełny lub lnu. Trzeba jednak pamiętać o tym, że znaczna część wrażeń dotykowych i cieplnych, jakie cechować będą naszą pościel, zależy od doboru odpowiedniej tkaniny.
Wybierając pościel, powinniśmy zatroszczyć się o to, by była ona dostosowana do naszych potrzeb. Na letnie, upalne noce warto wyposażyć się w lekkie, przewiewne poszewki, które wniosą do łóżka uczucie orzeźwienia. Jeśli zdarza nam się marznąć w nocy, wtedy dobrze sięgnąć po egzemplarz z gęstym splotem, który będzie skutecznie izolował ciepło. Na rynku znajdziemy zarówno ciężkie, szorstkie, jak i lekkie, śliskie poszewki. Wszystko zależy od tego, z jakiej tkaniny są one wykonane.
Zwróćmy też uwagę na to, ile czasu chcemy przeznaczyć na pielęgnację naszej pościeli. Niektóre tkaniny wymagają częstego prasowania, a pozostałe wystarczy regularnie poddawać praniu.
Współczesny, otwarty rynek przyzwyczaił nas do możliwości wyboru we wszystkich dziedzinach życia. Nie inaczej jest w przypadku wyboru pościeli. Do wyboru mamy wiele różnych tkanin, które odznaczają się innymi właściwościami. Aby przy zakupie bielizny pościelowej podjąć optymalną decyzję, warto zapoznać się z rodzajami dostępnych tkanin i ich właściwościami.
Pościel z kory cechuje się charakterystyczną, falowaną strukturą. W dotyku jest twarda i szorstka. Podczas snu powoduje charakterystyczne uczucie drapania. Jedni je uwielbiają, inni od niego stronią. Sama pościel cieszy się aktualnie sporą popularnością. Jest szeroko dostępna w przystępnych cenach i nadaje się do użytkowania przez cały rok. Dodatkowym atutem pościeli z kory jest to, że nie trzeba jej prasować.
Flanela jest świetnym wyborem na chłodne noce zimą i jesienią. Flanelowa pościel jest gładka i miła dla skóry. Do tego jej gruby splot odpowiada za efektywną termoizolację. Na powierzchni posiada charakterystyczny meszek, który po dłuższym czasie użytkowania zaczyna się mechacić. Flanelowe poszewki można prać w 60°C i nie trzeba ich prasować.
Śliska, lekka i delikatna pościel satynowa jest doskonałym wyborem dla osób z wrażliwą skórą. Spisuje się świetnie, zwłaszcza w okresie letnim. Zapewnia doskonałą przewiewność, gwarantując komfort w letnie, upalne noce. Satynowe poszewki są bardzo wdzięczne w użytkowaniu i nie wymagają prasowania.
Adamaszek to trwała tkanina o mocnej strukturze. Kojarzymy ją zazwyczaj z efektownym wzorem. Należy też zwrócić uwagę na świetne właściwości termiczne takiego rozwiązania. Jeśli więc szukamy kompletu pościeli, który doskonale uzupełni wnętrze stylowej sypialni i zapewni komfort cieplny podczas snu, to warto sięgnąć po poszewki z adamaszku.
Dżersej to trwała tkanina, z której produkuje się przede wszystkim elastyczne prześcieradła. Gęsty splot tkaniny sprawia, że pościele wykonane z dżerseju doskonale utrzymują ciepło, a także wydłuża żywotność bielizny, czyniąc komplet niezwykle uniwersalnym.