Jesienne przycinanie w ogrodzie. Jakie rośliny przycinamy jesienią?

Ogród wymaga odpowiedniej troski, o ile chcemy utrzymać go w dobrej kondycji. Jednym z najistotniejszych zadań każdego ogrodnika jest sezonowe przycinanie drzew i krzewów. Pomimo tego, że większość z nich przycinamy w czasie wczesnej wiosny, to znajdą się rośliny, których sezon na przecinkę przypada jesienią. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jakie drzewa i krzewy przycinamy jesienią oraz o czym pamiętać podczas przycinki.

Dlaczego powinniśmy przycinać drzewa i krzewy jesienią?

Jesień to pracowity czas dla każdego ogrodnika i świetny okres na przycinanie oraz uprzątnięcie pozostałości po sezonie. Wiele roślin, które w naszym ogrodzie znajdowały się na pierwszym planie, jesienią będzie wymagać podcięcia łodygi lub szczytu. W przeciwnym razie mogą się na nich rozwijać choroby grzybicze. Dzięki przycinaniu do środkowej części rośliny, dostaje się więcej powietrza i światła, co stymuluje prawidłowy wzrost. Przycinanie sprzyja zdrowemu rozwojowi drzew i krzewów. Wzmacnia ukryte pod ziemią korzenie i pozwala roślinom ładnie się rozrastać oraz owocować w nadchodzącym sezonie.

Jakie drzewa i krzewy przycinamy jesienią?

Mimo że przycinka w przypadku większości krzewów i drzew odbywa się wczesną wiosną, to są rośliny, które powinniśmy przycinać jesienią. Poniżej wyszczególniliśmy najbardziej powszechne z nich.

Cisowe żywopłoty

Silne i wyjątkowo wytrzymałe cisy zniosą nieco późniejsze przycinanie lepiej niż inne rośliny w żywopłotach. Jeśli chcemy przycinać go tylko raz do roku, to najlepiej wybrać do tego porę wczesnej jesieni.

Byliny zielne

Jeśli w naszym ogrodzie roi się od więdnących, przekwitłych bylin, powinniśmy zrobić porządki, przed nadejściem zimy. Przycinamy łodygi martwych kwiatów, a w razie potrzeby także podstawę liści. Te spośród nich, które nie gniją i mają zachowane główki nasienne, możemy pozostawić w przyrodzie, natomiast te w gorszym stanie usuwamy.

Krzewy owocowe

Wśród krzewów owocowych przycinanych jesienią zaliczamy porzeczki, agrest i maliny. Najszybciej, bo we wrześniu powinniśmy przyciąć maliny. Z wczesnych odmian wycinamy pędy dwuletnie oraz słabsze spośród tegorocznych. Późnym odmianom przycinamy wszystkie pędy. Agrest i porzeczki zapadają dość szybko w stan zimowego spoczynku, więc możemy je przycinać przez całą jesień.

Krzewy śródziemnomorskie

Śródziemnomorskie krzewy, takie jak czystek i rozmaryn lawendowy, uwielbiają słońce, dlatego źle znoszą przycinanie późną zimą i wczesną wiosną. Należy je przycinać po zakończeniu okresu kwitnienia, przed nadejściem zimy. Sadzonki podcinamy sekatorem. W ten sposób porządkujemy stan rośliny, jednocześnie nadając jej właściwego kształtu.

Drzewa ozdobne

Ozdobne drzewa takie jak klon palmowy czy jarząb pospolity kolorem swych liści wprowadzają jesienny klimat do naszego ogrodu. Gdy liście opadną, a drzewo przejdzie w stan spoczynku, możemy przystąpić do przycinania gałęzi. Powinniśmy skończyć przycinki najpóźniej wczesną zimą.

Zasady właściwego cięcia

Podczas jesiennej przycinki drzew i krzewów przede wszystkim należy pamiętać, że zabierając się za to zbyt późno, możemy osłabić roślinę i narazić ją na uszkodzenia od mrozu. Powinniśmy dać pędom czas się zabliźnić przed nadejściem zimy.

Użycie ostrych narzędzi gwarantuje, że rany szybciej się zabliźnią, co obniży ryzyko zakażenia chorobami grzybiczymi.

Jesiennej przycinki powinniśmy dokonywać w sprzyjających warunkach atmosferycznych, gdy nie pada deszcz, a temperatura powietrza utrzymuje się powyżej 10 stopni Celsjusza.