Mieszkanie bezpieczne dla malucha

Jakie meble są przyjazne i bezpieczne dla dzieci?

Kupując meble, szczególnie do pokoju dziecięcego powinniśmy zwrócić uwagę na materiały z jakich są wykonane. Najważniejsze, aby były jak najbardziej naturalne, a farby i lakiery nietoksyczne. Kolejną ważną rzeczą jest zabezpieczenie kantów. Wybierając mebelki do pokoju dla naszego dziecka starajmy się unikać takich, które mają ostre krawędzie. Nie da się jednak uniknąć tego w całym mieszkaniu dlatego, w trosce o dziecięce główki, warto zainwestować w ochraniacze na meble. Dostępny jest szeroki wybór tego typu produktów. W sklepach możemy znaleźć ochraniacze w różnych kształtach i kolorach, a także wykonane z różnych tworzyw. Najczęściej są to nakładki sylikonowe, uniwersalne i banalnie proste w montażu.

Kuchnia i łazienka przyjazne dzieciom

Najwięcej ciekawych przedmiotów, a także duża ilość szuflad i szafek znajduje się w kuchni i łazience. Chcąc stworzyć bezpieczną dla dzieci przestrzeń w tych pomieszczeniach, powinniśmy przede wszystkim zamontować blokady w szufladach, w których przechowujemy ostre przedmioty. Jako pierwsze powinniśmy zadbać o zabezpieczenie tych szafek i szuflad, w których trzymamy ostre noże, obieraczki, blendery i tarki. Jeżeli mamy taką możliwość, aby przełożyć te rzeczy na poziom poza zasięgiem dzieci warto to zrobić. W łazience powinno się zabezpieczyć miejsca, w których przechowujemy płyny do prania, proszki i inne detergenty. Montując blokady w szafkach i szufladach zmniejszamy ryzyko przycięcia paluszków dziecka.

Jak zabezpieczyć schody?

Jeżeli nasz dom lub mieszkanie jest jednopoziomowe schody nie stanowią dla nas problemu. Gorzej jest kiedy w naszym domu jest piętro, a nasz maluszek właśnie uczy się chodzić. W takiej sytuacji bardzo ważne jest, aby schody posiadały barierkę, natomiast na górze i na dole warto zamontować specjalne bramki, które będą trudne do otworzenia dla malucha. Dodatkowym zabezpieczeniem śliskich schodów będą paski antypoślizgowe, które łatwo można zamontować na stopniach.

Bezpieczne gniazdka i urządzenia elektryczne.

Stosunkowo niewielkie gniazdka elektryczne potrafią bardzo zaciekawić małych domowników. Dzieci obserwując dorosłych zauważają, że do tych niewielkich otworów w gniazdku można coś wsadzić. To bardzo ważne, aby zabezpieczyć je montując po każdym użyciu specjalne nakładki. W ten sposób zapobiegamy przed wkładaniem dziecięcych paluszków do kontaktów. Pozostałe urządzenia w naszym domu, które są podłączone do prądu lub nagrzewają się do bardzo wysokiej temperatury także powinniśmy odpowiednio zabezpieczyć. Coraz częściej piekarniki i płyty indukcyjne mają wbudowaną blokadę, którą przed każdym użyciem musimy wyłączyć. Jeżeli jednak nie posiadamy urządzenia z taką funkcją, musimy pamiętać o tym by nigdy nie zostawiać dziecka w kuchni samego. Stosując wszelkiego rodzaju zabezpieczenia kuchennych sprzętów generujących wysoką temperaturę zapobiegamy przed groźnymi poparzeniami.

Chcąc stworzyć dom przyjazny dla naszych pociech należy przede wszystkim postawić na bezpieczeństwo. Dzieci, szczególnie w swoich pierwszych etapach rozwoju, są bardzo ciekawe świata. Stosując odpowiednio przystosowane zabezpieczenia i blokady umożliwiamy im eksplorowanie świata w całkowicie bezpieczny sposób, a przy tym nie ograniczamy ich. Dbając o komfort i bezpieczeństwo naszego malucha zapewniamy spokój także sobie, wiedząc, że nasze mieszkanie jest dla niego w pełni przyjazne.