Mieszkanie typu loft

Jak uzyskać przestrzeń w lofcie?

Wnętrze na wzór loftu to przede wszystkim przestrzeń. Tworząc mieszkanie w stylu loftowym zastanówmy się jak można nadać mu więcej otwartej przestrzeni. Jeżeli w pomieszczeniu są ściany działowe, których wyburzenie nie zagrozi konstrukcji mieszkania, możemy zdecydować się na ich usunięcie. Dzięki temu uzyskamy więcej przestrzeni i możemy połączyć ze sobą pomieszczenia. Bardzo często lofty tworzone są na wzór jednego ogromnego pomieszczenia, którego dane strefy wydzielone są przez meble lub przeszklone ścianki.

Surowe wykończenia

W stylu loftowym dominuje surowe wykończenie ścian, podłóg, a także dodatków i mebli. Najlepszym materiałem na podłogę w naszym lofcie będzie betonowa wylewka lub stare drewniane deski. W zależności od oczekiwań - beton na podłodze nada surowego, zimnego charakteru natomiast drewniane deski mogą ocieplić wizualnie wnętrze. Na ścianach możemy pozostawić odcinki gołego muru. Beton na ścianie także nada mieszkaniu loftowego wyrazu.

Oświetlenie

Jeżeli chcemy aby oświetlenie naszego wnętrza nadążało za loftowymi trendami, zdecydujmy się na wiszące na długich kablach lampy. Nie chowajmy nawet bardzo długich kabli - w loftach im więcej jest widocznej instalacji tym lepiej. Żarówki, najlepiej duże, pozostawmy bez abażurów. Ciekawym rozwiązaniem mogą być też proste, stojące lampy z metalowymi kloszami. Klosze takie bardzo często robione są z drutu przez co są całkowicie otwarte, nie powstrzymują światła, a jedynie stanowią oprawę dla żarówki.

Loftowa kolorystyka

Jeśli chodzi o kolorystykę, która dominuje w loftach to przede wszystkim paleta barw obejmująca odcienie bieli, szarego i czarnego. Elementami uzupełniającymi mogą być dodatki w wyrazistych kolorach. Nie powinno być ich jednak za dużo, aby nie wprowadzić do wnętrza chaosu. Przy wyborze mebli, posiadacze loftów, często decydują się na jeden konkretny mebel w charakterystycznej barwie. Może to być np. różowa lodówka lub intensywnie zielona sofa. Taki zabieg wprowadzenia do pomieszczenia wyróżniającego się koloru, nada naszemu wnętrzu w loftowym stylu wyjątkowego charakteru.

Wprowadźmy dodatki

Przy aranżacji mieszkania typu loft istotną rolę będą odgrywać dodatki. Elementy w stylu industrialnym i nawiązujące do maszynowych konstrukcji to te najbardziej pożądane. Bardzo efektownym rozwiązaniem jest np. wykorzystanie metalowego regału z fabryki jako regał do naszej biblioteczki  lub metalowych schodów z hali przemysłowej jako schody prowadzące na piętro naszego mieszkania. Żeby ocieplić i delikatnie przełamać surowy charakter wnętrza, nasze dodatki mogą być dobrane w bardziej tradycyjnym, a nawet retro stylu.

Lofty to wnętrza, które coraz bardziej poszerzają grono swoich zwolenników. Sprawdzają się nie tylko w roli pomieszczeń mieszkalnych, ale także jako pomieszczenia biurowe i lokale usługowe. Wnętrza typu loft, to wnętrza dla osób, które lubią mieć dużo przestrzeni wokół siebie i czują się dobrze w surowym charakterze otoczenia. Jeżeli lubisz nowoczesne wystroje wnętrz i nie boisz się rozwiązań daleko odbiegających od tradycyjnych, mieszkanie w typie loft może okazać się idealnym dla Ciebie!