Urządzając wnętrze w stylu boho należy stosować się do pewnych rozwiązań stylistycznych tak, aby w mieszkaniu nie zapanował chaos. Styl boho charakteryzuje się kolorami natury, nawiązaniami do kultur etnicznych, materiałami takimi jak np. wiklina lub drewno. Wnętrza w tej stylistyce przepełnione są roślinami. Jeżeli jesteś wolnym duchem, cenisz sobie swobodę i lubisz gdy dużo cię otacza, ta stylistyka może okazać się idealna dla Ciebie! W tym artykule pojawi się kilka wskazówek o tym jak wprowadzić boho do swojego mieszkania.
Barwy które charakteryzują boho są ciepłe i naturalne. Kolory powinny nawiązywać do natury. Odcienie beżu, niczym rozgrzanego słońcem piasku albo zieleni soczystych podzwrotnikowych liści, czerwonej wypalanej gliny, delikatny brąz cynamonu czy jasny kolor miękkiej bawełny. Kolory boho otaczają nas ciepłem i pobudzają nasze zmysły, przywodząc wspomnienia z podróży w najdalsze zakątki świata.
Przy wyborze podłogi do naszego mieszkania w stylu boho kierujmy się naturalnością. Pasować będzie drewniana podłoga, najlepiej ze starych odrestaurowanych desek. Panele w naturalnych, jasnych odcieniach też dobrze się sprawdzą. Na podłogę do kuchni można wybrać płytki z geometrycznymi wzorami lub mozaikę.
Aby nie pozostawić pustej podłogi, możemy pokusić się o dywan. Wzorzyste sploty w stonowanych kolorach lub indiańskie wzory na podłodze idealnie dopełnią nasze boho wnętrze. Dosyć popularne ostatnimi czasy stały się wiklinowe dywany. To również może być ciekawy element wyposażenia naszego mieszkania.
Styl boho kojarzy się ze swobodą, ale też z czymś wyjątkowym. Takie właśnie powinny być nasze meble — unikalne, najlepiej ręcznego rzemiosła. Przy ich wyborze, warto poświecić trochę czasu na rekonesans wśród targów ze starociami lub sklepów z antykami, bo może tam czeka na nas nasza wyjątkowa sofa. Możemy także wykorzystać swoje meble, malując je na neutralne barwy. Kupując nowe meble, zwróćmy uwagę przede wszystkim na to, żeby wykonane były z jak najbardziej naturalnych surowców.
Łapacze snów, tkane obrusy, ręcznie plecione doniczki. Nawet jeśli całe nasze wnętrze nie jest urządzone w stylistyce boho, dobór odpowiednich dodatków czasami wystarczy. Pledy — najlepiej z naturalnych tkanin takich jak len czy wełna w neutralnych kolorach idealnie wkomponują się w wystrój. Ręcznie plecione makramy możemy powiesić na ścianach lub przystroić nimi zagłówek łóżka. Rośliny w naszych pomieszczeniach umieśćmy w glinianych doniczkach. Możemy także wsadzić je do wiklinowych koszy. Kosze te świetnie sprawdzą się też jako miejsce na przechowywanie rzeczy i jednocześnie będą nadawać naszemu wnętrzu boho charakteru.
Urządzając mieszkanie w stylu boho nie można jednak popaść w przesadę. Pomimo swobody i różnorodności obecnej w tej stylistyce, wnętrza boho nie są wnętrzami pełnymi przepychu. Czasami dobór odpowiednich dodatków w zupełności wystarczy, aby nadać naszemu mieszkaniu klimatu boho.