Mole w domu - jak się ich pozbyć?

Mole spożywcze

Kiedy z kuchennych szafek wylatują szaro - miedziane owady przypominające motyle to znak, że w naszej kuchni zagnieździły się mole. Uważa się, że mole spożywcze najbardziej gustują w produktach sypkich takich jak kasze, ryże czy płatki owsiane. Składają larwy jasnego koloru, które trudno dostrzec pomiędzy ziarenkami kaszy. Larwy są w stanie przegryźć się przez opakowania żywności, dlatego sugerowanie się, że jeśli jakiś produkt był fabrycznie zamknięty to moli w nim nie ma, jest błędne. w takim razie jak radzić sobie z molami w kuchni?

Sposoby na mole spożywcze

1. Pozbądź się produktów, w których zagnieździły się mole

Jeżeli z szafki, w której przechowujemy produkty spożywcze wylatują mole to znak, że będziemy musieli wyrzucić jej zawartość. Dorosłe osobniki składają larwy w naszej żywności, zapewniając im tym samym dostęp do pożywienia. Dlatego, aby pozbyć się moli musimy zlikwidować siedliska ich larw. Wyrzucając produkty pamiętajmy, żeby zainfekowane produkty wyrzucić do worka i szczelnie zamknąć.

2. Wyczyść szafki, w których urzędowały mole

Szafki kuchenne, w których były mole powinniśmy bardzo dokładnie wyczyścić. Skuteczne w tej sytuacji będzie użycie odkurzacza. Odkurzając szafkę pozbędziemy się resztek jedzenia z zakamarków szafek. Następnie szafki należy dokładnie umyć ciepłą wodą z mydłem lub odpowiednim detergentem.

3. Jak zapobiegać molom spożywczym?

Nawet po dokładnym wyczyszczeniu szafek i wyrzuceniu zainfekowanej żywności, nie mamy całkowitej pewności, że mole nie powrócą. Dlatego warto temu zapobiec stosując się do prostych domowych zabiegów, skutecznych w walce z molami.

  • po umyciu przetrzyj szafkę olejkiem goździkowym - mole nie lubią tego zapachu
  • pozostaw w szafce wacik nasiąknięty aromatem waniliowym - przyjemna woń wanilii jest nieznośna dla tych spożywczych szkodników
  • pułapki na mole - możemy zakupić w sklepie pułapki na mole. Są to lepkie naklejki zapachowe, które zwabiają mole, a te niczego nieświadome przyklejają się do klejącej powierzchni.

Zmień sposób przechowywania żywności

Żeby pozbyć się moli powinniśmy zmienić sposób przechowywania naszych produktów w szafkach. Kartonowe i plastikowe opakowania nie stanowią przeszkód dla larw moli. Jeżeli nasza walka z tymi szkodnikami ma być skuteczna powinniśmy zdecydować się na przechowywanie żywności w szklanych pojemnikach. Przez szklane słoiki larwy moli nie są wstanie się przegryźć.

Mole ubraniowe

Mole ubraniowe różnią się nieco od moli spożywczych. Są bardziej białawe i znacznie mniejsze. To one są autorami dziurek w naszych ubraniach. Żeby pozbyć się ich z naszej garderoby skuteczne mogą okazać się pułapki feromonowe. Są to klejące kartoniki, przyciągające mole przyjemnym dla nich zapachem. Tradycyjnie skuteczna na mole w szafie może okazać się lawenda. Woreczki z suszoną lawendą lub olejki lawendowe to produkty łatwo dostępne, a w szafie będzie unosił się przyjemny zapach.

Walka z molami zarówno spożywczymi jak i ubraniowymi nie należy do łatwych. Często wiąże się ona z tym, że musimy wyrzucić całe nasze żywieniowe zapasy, a ulubione swetry są podziurawione. Na szczęście znamy sposoby na to jak pozbyć się tych latających szkodników.