Kiedy z kuchennych szafek wylatują szaro - miedziane owady przypominające motyle to znak, że w naszej kuchni zagnieździły się mole. Uważa się, że mole spożywcze najbardziej gustują w produktach sypkich takich jak kasze, ryże czy płatki owsiane. Składają larwy jasnego koloru, które trudno dostrzec pomiędzy ziarenkami kaszy. Larwy są w stanie przegryźć się przez opakowania żywności, dlatego sugerowanie się, że jeśli jakiś produkt był fabrycznie zamknięty to moli w nim nie ma, jest błędne. w takim razie jak radzić sobie z molami w kuchni?
1. Pozbądź się produktów, w których zagnieździły się mole
Jeżeli z szafki, w której przechowujemy produkty spożywcze wylatują mole to znak, że będziemy musieli wyrzucić jej zawartość. Dorosłe osobniki składają larwy w naszej żywności, zapewniając im tym samym dostęp do pożywienia. Dlatego, aby pozbyć się moli musimy zlikwidować siedliska ich larw. Wyrzucając produkty pamiętajmy, żeby zainfekowane produkty wyrzucić do worka i szczelnie zamknąć.
2. Wyczyść szafki, w których urzędowały mole
Szafki kuchenne, w których były mole powinniśmy bardzo dokładnie wyczyścić. Skuteczne w tej sytuacji będzie użycie odkurzacza. Odkurzając szafkę pozbędziemy się resztek jedzenia z zakamarków szafek. Następnie szafki należy dokładnie umyć ciepłą wodą z mydłem lub odpowiednim detergentem.
3. Jak zapobiegać molom spożywczym?
Nawet po dokładnym wyczyszczeniu szafek i wyrzuceniu zainfekowanej żywności, nie mamy całkowitej pewności, że mole nie powrócą. Dlatego warto temu zapobiec stosując się do prostych domowych zabiegów, skutecznych w walce z molami.
Żeby pozbyć się moli powinniśmy zmienić sposób przechowywania naszych produktów w szafkach. Kartonowe i plastikowe opakowania nie stanowią przeszkód dla larw moli. Jeżeli nasza walka z tymi szkodnikami ma być skuteczna powinniśmy zdecydować się na przechowywanie żywności w szklanych pojemnikach. Przez szklane słoiki larwy moli nie są wstanie się przegryźć.
Mole ubraniowe różnią się nieco od moli spożywczych. Są bardziej białawe i znacznie mniejsze. To one są autorami dziurek w naszych ubraniach. Żeby pozbyć się ich z naszej garderoby skuteczne mogą okazać się pułapki feromonowe. Są to klejące kartoniki, przyciągające mole przyjemnym dla nich zapachem. Tradycyjnie skuteczna na mole w szafie może okazać się lawenda. Woreczki z suszoną lawendą lub olejki lawendowe to produkty łatwo dostępne, a w szafie będzie unosił się przyjemny zapach.
Walka z molami zarówno spożywczymi jak i ubraniowymi nie należy do łatwych. Często wiąże się ona z tym, że musimy wyrzucić całe nasze żywieniowe zapasy, a ulubione swetry są podziurawione. Na szczęście znamy sposoby na to jak pozbyć się tych latających szkodników.