Podaje się, że optymalna wilgotność powietrza w mieszkaniu mieści się w przedziale od 40 - 60%. Czasami ciężko ją utrzymać, szczególnie w okresie grzewczym. Zimą rzadziej wietrzymy pomieszczenia, a kaloryfery działają przez większość czasu. To powoduje, że powietrze w mieszkaniu lub w domu jest suche. Tą zmianę szczególnie możemy odczuć rano po wstaniu, kiedy nasze drogi oddechowe są wysuszone i ciężko nam się oddycha. Odpowiednie nawilżenie jest bardzo ważne dla alergików i domowników, którzy cierpią na schorzenia dróg oddechowych. Zwiększa się też wtedy nasza podatność na choroby wirusowe i bakteryjne. Ważne jest też, aby z nawilżeniem powietrza nie przesadzić. Zbyt duża wilgotność w mieszkaniu sprzyja rozwojowi grzybów i pleśni, a te są niebezpieczne dla naszego zdrowia.
Do wyboru mamy kilka rodzajów nawilżaczy powietrza. Możemy zdecydować się na taki, który najbardziej odpowiada naszym preferencjom i jest bezpieczny dla wszystkich członków rodziny w tym zwierząt. Spośród nawilżaczy wyróżniamy: ewaporacyjne, ultradźwiękowe i parowe. Na jaki najlepiej się zdecydować?
Nawilżacz ewaporacyjny
Ten rodzaj uznawany jest za najbardziej przyjazny domownikom. Cechuje go naturalne odparowywanie wody czyli ewaporacja, stąd też jego nazwa. Rzadziej możemy spotkać się z określeniem tego nawilżacza jako dyfuzyjny. Urządzenie to składa się z wiatraka i filtra zanurzonego w wodzie. Nawilżacz działa na zasadzie przekształcania wody (cieczy) w stan gazowy. Dzięki temu rozwiązaniu nawilżanie powietrza jest zdrową i naturalną dla otoczenia metodą. Dodatkowo, w przypadku nawilżacza ewaporacyjnego nie musimy martwić się o zbyt wysoką wilgotność. W momencie kiedy powietrze jest odpowiednio nawilżone słabiej absorbuje cząsteczki wody, dzięki czemu ryzyko "przewilżenia" jest bardzo niskie. Wadą tego rodzaju nawilżacza są z pewnością filtry, które trzeba wymieniać dosyć często, w zależności od intensywności użytkowania, oraz jego cena. W porównaniu do pozostałych, gorszych dla naszego zdrowia nawilżaczy jest stosunkowo drogi.
Nawilżacz ultradźwiękowy
Działanie tego rodzaju nawilżacza opiera się na rozbijaniu cząsteczek wody na drobniejsze za pomocą ultradźwięków. System ten jest zdecydowanie najcichszym rozwiązaniem. Jest to ogromna zaleta tego urządzenia, gdyż nie generuje hałasu podczas działania. Niestety ultradźwięki nie są przyjemne dla naszych pupili. Dla zwierząt dźwięki generowane przez nawilżacz są znacznie głośniejsze niż dla nas. Dodatkowo do wad tego rodzaju nawilżacza należy wliczyć to, że wraz z cząsteczkami wody rozdrabniane są również znajdujące się w niej zanieczyszczenia. W tej kwestii zaleca używać do nawilżacza wody destylowanej.
Nawilżacz parowy
Nawilżacz parowy zawiera grzałkę, która doprowadza wodę do wrzenia na skutek czego powstaje para. Wypuszczana para ma bardzo wysoką temperaturę dlatego powinniśmy zadbać o to, aby był ustawiony w bezpiecznym miejscu, poza zasięgiem dzieci i zwierząt. Warto też zwrócić uwagę, że nawilżacz parowy potrafi zużywać sporą ilość energii elektrycznej. Do dobrych stron z pewnością możemy zaliczyć fakt, że wysoka temperatura zabija drobnoustroje i bakterie. Dodatkowo do nawilżaczy parowych możemy dodawać olejki eteryczne z naszymi ulubionymi zapachami.
Spośród trzech rodzajów nawilżaczy możemy wybrać ten, który najbardziej nam odpowiada. Na rynku producenci oferują nam nawilżacze parowe, ultradźwiękowe i ewaporacyjne. Urządzenia te wcale nie muszą kosztować dużo, aby spełniały swoją funkcję. Jeżeli chcemy zadbać o odpowiednią wilgotność powietrza w naszym mieszkaniu, a zdrowie i komfort są dla nas najważniejsze to zdecydowanie warto rozważyć zakup nawilżacza.