Ogród zimowy - Budowa, o czym pamiętać

 

Ogród zimowy na tarasie — najważniejsze kwestie

Przydomowy ogród zimowy to niesamowite urozmaicenie architektury budynku. Oranżerie tego typu są bardzo funkcjonalne, a do tego stanowią niezwykłą dekorację naszej posiadłości.

Pokochamy ogród zimowy, jeśli jesteśmy miłośnikami całorocznej uprawy roślin tropikalnych i lubimy spędzać czas w otoczeniu bujnej flory, podczas gdy za oknami zima hula w najlepsze. Oranżerie to przytulne, wyjątkowe miejsca, w których będziemy mogli urządzić klimatyczną jadalnię lub strefę relaksu dla nas i najbliższych.

Oranżeria to także sposób na obniżenie kosztów eksploatacji budynku. Szklany pawilon nagrzewający się od słońca tworzy termiczny bufor, który nie wpuszcza zimna do domu. Ponadto, zgromadzone w nim ciepło może zostać wykorzystane do ogrzania głównej części budynku. Prawda, że ogród zimowy to fantastyczna konstrukcja?

Budowę własnego ogrodu zimowego najlepiej planować na etapie budowy nieruchomości bądź w czasie generalnego remontu, aby zachować jak największą elastyczność konstrukcyjną i zminimalizować koszty. Pośród kwestii mających kluczowe znaczenie dla budowy, najważniejsza jest lokalizacja i sposób ogrzewania oranżerii.

Lokalizacja ogrodu zimowego

Dla ogrodu zimowego optymalnym usytuowaniem będzie wschodnia lub zachodnia strona domu. Te kierunki pozwolą nam utrzymać odpowiednią ilość światła wewnątrz pawilonu. Taki wariant jest idealny, jeśli chcemy stworzyć w środku oranżerii jadalnie, lub strefę wypoczynku dla domowników.

Jeśli jednak zależy nam na udanej uprawie egzotycznych roślin, wówczas dobrym wyborem będzie ściana południowa. Taki układ zapewni duże nasłonecznienie i wysokie temperatury w pawilonie.

Zdecydowanie kiepskim wyborem byłaby północna strona budynku, która jest niedostatecznie nasłoneczniona, przez co w ogrodzie zimowym utrzymywałyby się niskie temperatury.

Ogrzewanie ogrodu zimowego

Decyzja o instalacji systemu ogrzewania w ogrodzie zimowym jest kluczowa dla naszej konstrukcji, ponieważ to od niej zależy znaczna wysokość kosztów inwestycji oraz to, przez jaką część roku będziemy mogli z niego korzystać.

Budowa oranżerii bez ogrzewania będzie o wiele tańsza w budowie, lecz będzie można z nich korzystać jedynie w ciepłym sezonie. Podczas stawiania pawilonu warto zatroszczyć się o dobór odpowiednich izolacjach i zastosowanie przegród termicznych. W konstrukcjach bez ogrzewania temperatura zimą wynosi 5-12°C. Nadają się one do przechowywania roślin tarasowych i domowych w okresie spoczynku.

Ogrody całoroczne wymagają instalacji systemu ogrzewania i zastosowania szkła dobrze trzymającego ciepło. Warto też wyposażyć go w rolety, które będą chronić pomieszczenie przed nadmiernym nasłonecznianiem.

Jakie rośliny posadzimy w ogrodzie zimowym?

Widać wyraźnie, że lokalizacja i ogrzewanie to kluczowe kwestie dla konstrukcji ogrodu zimowego. Oprócz kosztów i okresu funkcjonalności naszej oranżerii zależeć od nich będzie właściwy dobór roślin.

Załóżmy, że zdecydowaliśmy się na ciepły ogród. Wobec tego oranżeria stoi po południowej stronie domu, a do tego mamy zamontowane ogrzewanie. W takim układzie temperatura przez cały rok będzie utrzymywała się powyżej 20°C, więc będą to idealne warunki dla roślin ciepłolubnych takich jak fiskusy, gardenie, róże chińskie, monstery, oleandry czy begonie. Przy nieco mniejszej ilości światła i odrobinę niższych temperaturach możemy uprawiać paprocie lub filodendrony.

Jeśli jednak zdecydujemy się na zimny ogród i temperatury zimą spadać będą do około 10°C, to podczas chłodnych pór roku stanie się on odpowiednią przestrzenią dla czułych roślin, które przechodzą w stan spoczynku na zimowy sezon. Wśród nich wyszczególniamy cytrusy i wawrzyny, a w bardziej zaciemnionych miejscach dobrze poradzą sobie bluszcze.