Okiennice w naszych oknach

Co to są okiennice?

Okiennice to montowane, na zewnątrz okien, zabezpieczenia. Tradycyjnie wykonywane są z drewna jednak spotyka się również okiennice zrobione z plastiku, stali lub aluminium. Te zabezpieczenia okienne dzieli się na jedno -, dwu - lub wieloskrzydłowe. Drzwiczki okiennic mogą być pełne lub ażurowe.

Czym są shuttersy?

Wyodrębnił się także rodzaj okiennic wewnętrznych, zwanych shuttersami. Zdecydowanie okiennice te stanowią element dekoracyjny. Są one przeznaczone na wewnętrzną stronę okna dlatego z powodzeniem mogą zastępować rolety i zasłony. Shuttersy wpasują się zarówno do wnętrza w stylu galmour, jak i do takiego w stylu skandynawskim. Dużymi zaletami tego rodzaju okiennic są zatrzymywanie nadmiernego nasłonecznienia oraz wygłuszanie hałasu. Decydując się na shuttersy musimy wiedzieć o tym, że najczęściej są one wykonywane na wymiar. Takie zamówienia mogą być znacznie droższe od kupna zwykłej rolety czy żaluzji.

Jakie są zalety okiennic?

Okiennice nie są jednie zabiegiem estetycznym. Stanowią one dodatkową ochronę naszych okien. Zatrzymują promienie słoneczne, chronią przed niekorzystnymi zjawiskami pogodowymi takimi jak ulewny deszcz lub grad. Okiennice są także zabezpieczeniem przed włamaniami dzięki trudnym do zniszczenia, metalowym elementom. Możemy wyposażyć okiennice w dodatkowe kłódki i specjalne zamki. Dużą zaletą posiadania okiennic jest to, że możemy mieć jednocześnie zasłonięte i otwarte okna.

Jakie są wady okiennic?

Zdecydowanie do wad posiadania okiennic należy zaliczyć koszty związane z ich montażem. Dodatkową trudność może sprawić mycie szyb. Na rynku figurują różne rodzaje żaluzji i rolet zewnętrznych, które również chronią przed słońcem i pełnią funkcje antywłamaniowe. Te rodzaje zabezpieczeń naszych okien są znacznie częstszym wyborem i nie rzadko okazują się tańszym odpowiednikiem okiennic. W przypadku drewnianych okiennic musimy pamiętać o ich prawidłowej impregnacji, w przeciwnym razie szybko ulegną zniszczeniu przez deszcz czy śnieg.

Okiennice - z jakiego materiału?

Jeżeli marzą nam się okiennice według tradycyjnego wykonania powinniśmy zdecydować się na te zrobione z drewna. Najczęściej jest to drewno z drzewa sosnowego, ale spotyka się także okiennice bukowe czy z drewna dębowego. Lżejsze okiennice, producenci często wypełniają sklejką. Tańszymi odpowiednikami okiennic drewnianych mogą być te wykonane z aluminium lub PCW. Taki rodzaj tej dekoracji okna dobrze wpasuje się do budynków wykonanych w stylu nowoczesnym. Chcąc jednak nadać naszemu domowi charakteru vintage lub rustykalnego, drewniane okiennice najlepiej oddadzą ten charakter.

Okna z okiennicami z pewnością nadadzą naszemu domowi wyjątkowego wyglądu. Nie będzie to jedynie rozwiązanie dekoracyjne, ale również bardzo praktyczne. Okiennice są ciekawszym zamiennikiem rolet czy zasłon. Tak samo chronią przed promieniami słonecznymi i zaciemniają pomieszczenie. Dodatkowym atutem okiennic jest to, że wspomagają zatrzymywanie ciepła w domu zimą, natomiast latem chronią od upału. Jeżeli chcemy żeby nasz dom wyróżniał się spośród pozostałych, okiennice mogą okazać się idealnym rozwiązaniem.