Okna – pielęgnacja i konserwacja

Podczas budowy lub odnowy domu stajemy przed wyzwaniem, jakim jest dobranie odpowiedniego rodzaju okien. Kiedy już taki wybór podejmiemy, często zapominamy, że niezależnie, jak porządne i solidne są okna, bez odpowiedniego dbania o nie, nie będą w stanie służyć Ci przez wiele lat. Warto, więc zwrócić uwagę na to, jak właściwie konserwować okna. Wszystko oczywiście jest zależne od faktu, jakiego są rodzaju, rozmiaru, z jakiego materiału, a nawet koloru. Przykładowo, okna plastikowe i drewniane wymagają odmiennej pielęgnacji. Takie zabiegi pielęgnacyjne są zalecane, zwłaszcza przed sezonem zimowym, a ich ilość w ciągu roku nie musi przekraczać nawet trzech zabiegów konserwujących. Nie jest to, więc zbyt uciążliwe i długotrwałe zajęcie.

 

Okna a konserwacja – od czego zacząć?

Z pewnością, pierwszym aspektem, o którym często zapominamy, jest usunięcie folii ochronnej z profili okiennych. Brak wykonania tej czynności w pierwszych tygodniach od założenia okien, może wiązać się z późniejszymi trudnościami. Jeśli chodzi o pielęgnację okien, to ogromnym błędem przy jej wykonywaniu, jest używanie nieprzeznaczonych do niej preparatów. Płyny do mycia kafelek, blatów, czy piekarnika, powinny kompletnie nie grać swojej roli przy konserwacji okien. Specjalne preparaty, które są do tego przeznaczone, o niebo lepiej wykonają to zadanie. Ponadto, trzeba pamiętać, by do mycia okien nie używać płynów o odczynie zasadowym i kwasowym. Użycie takich środków może znacznie uszkodzić okna. Kiedy masz już pełną świadomość, czego NIE STOSOWAĆ wobec swoich okien.

Pielęgnacja okien w zależności od ich rodzaju

Oczywiste jest, że przed przystąpieniem do konserwacji jakiegokolwiek rodzaju okien musimy je odpowiednio oczyścić. Najważniejsze jest, by najpierw usunąć wszelkie kurze oraz zanieczyszczenia z wszelkich zakamarków, a następnie przystąpić do mycia. Okna, w każdym przypadku, powinniśmy myć delikatnymi środkami, bez żadnych silnych chemikaliów. Świetnym rozwiązaniem byłby, na przykład środek NANOSTONE, który przeznaczony jest właśnie do takiego użytku.

– Drewniane okna

Po dokładnym umyciu szyb warto skupić się na drewnianych ościeżnicach, które powinniśmy potraktować środkiem myjącym przeznaczonym do lakierowanego drewna. Następnie, kiedy całość wyschnie, nadchodzi czas na zastosowanie substancji konserwujących, które powinniśmy stosować dwa razy w roku. Takowy płyn w formie mleczka, nanosimy na drewnianą część okna. Taki zabieg przede wszystkim, sprawia, że okno chronione jest przed deszczem, promieniowaniem słonecznym, ale i wieloma uszkodzeniami. Naoliwienie ruchomych elementów okna raz w roku, jest naprawdę potrzebne, choćby raz w ciągu roku. W przypadku zagrzybień sięgamy – jak w przypadku mycia – po delikatne środki przeznaczone do odgrzybiania, aby nie uszkodzić drewnianej powłoki.

– Okna PCW

Tak, jak przy konserwacji okien drewnianych, przystępujemy do dokładnego mycia szyb. Następnie, skupiamy się na gruntownym czyszczeniu profili okiennych, przy pomocy mokrej szmatki oraz przyrządów, które dogłębnie usuną zanieczyszczenia, na przykład odkurzacza. Po tej czynności skupiamy się na naoliwianiu ruchomych elementów olejem do konserwacji okuć, lub innym preparatem do tego przeznaczonym. Kolejnym etapem jest nasmarowanie uszczelek, olejem do uszczelek i poczekać aż wyschną, zanim przejdziemy do kolejnych czynności. Powyższe zabiegi powinniśmy wykonywać dwa razy w roku. Pod koniec, całość jeszcze raz przemywamy delikatnymi środkami czystości, przeznaczonymi do tego typu okien.

Okna i konserwacja – podsumowanie

Pamiętajmy, że choć konserwacja okien, zalecana jest dwa razy w roku – okresy jesienny i wiosenny – to nie możemy zapominać o ich myciu. Aby konserwacja mogła być tak przyjemna, jak powyżej przedstawiliśmy, musimy regularnie przeprowadzać ich pielęgnację. Mycie okien raz w miesiącu, sprawi, że unikniemy zagrzybienia, pęknięć i zarysowań. Szyby myjemy zatem płynem przeznaczonym do tego typu powierzchni, zaś do ram okiennych wystarczy wilgotna szmatka. Pamiętajcie o odpowiednio częstej i dokładnej konserwacji okien, a będą one służyć przez długie lata.

FAQ - PYTANIA I ODPOWIEDZI

Co ile myje się okna?

Mycie okien raz w miesiącu, sprawi, że unikniemy zagrzybienia, pęknięć, zarysowań i odpowiedni przygotować je do konserwacji. Pamiętajmy, że konserwacja okien, zalecana jest dwa razy w roku – okresy jesienny i wiosenny. Szyby myjemy zatem płynem przeznaczonym do tego typu powierzchni, zaś do ram okiennych wystarczy wilgotna szmatka.