Plamy na ścianach - jak się ich pozbyć?

Jakie farby można czyścić?

Ściany w naszych domach, a zwłaszcza te, które pomalowane są na jasne kolory, dosyć szybko się brudzą. Na szczęście coraz częściej przy wyborze farby, dostępne są farby zmywalne. Wybierając taki rodzaj farby na ściany, szczególnie do pomieszczeń takich jak kuchnia i łazienka, możemy być spokojni, że podczas czyszczenia nie zmyjemy koloru.

Jak usunąć plamy ze ściany?

Nie każda plama na ścianie musi od razu oznaczać malowanie. Czasami są to plamy, które możemy usunąć za pomocą domowych specyfików, które zazwyczaj mamy pod ręką. To co najważniejsze, to czas naszej reakcji. Im szybciej zaczniemy proces usuwania plamy, tym większą mamy gwarancje na to żeby po zabrudzeniu nie było śladu.

Sposoby na usunięcie plam ze ściany

Mąka ziemniaczana + ręcznik papierowy

Jeżeli pojawi się na ścianie tłusta plama, możemy się jej pozbyć używając ręcznika papierowego i mąki ziemniaczanej. Ręcznikiem papierowym przyciskamy plamę, tak aby wchłonął jak największą ilość tłuszczu. Następnie posypujemy zabrudzone miejsce mąką ziemniaczaną. Zostawiamy to na kilka godzin. Po tym czasie otrzepujemy mąkę ze ściany.

Płyn do mycia szyb

Do wyczyszczenia plam na ścianie niezawodny może okazać się płyn do mycia szyb. Może to być już gotowy specyfik zakupiony w sklepie, ale możemy także wykonać mieszankę samodzielnie. Do wykonania płynu do mycia szyb będziemy potrzebować ciepłej wody i płynu do mycia naczyń. Tak przygotowaną mieszaniną spryskujemy plamę na ścianie i pozostawiamy na około 10/15 minut. Po tym czasie wycieramy namoczoną w ciepłej wodzie szmatką.

Płyn do naczyń

W walce z tłustymi plamami na ścianach naszego mieszkania, niezawodny może okazać się tradycyjny płyn do mycia naczyń. Przy użyciu gąbeczki, może być to zwykła gąbeczka do mycia naczyń, nakładamy płyn do naczyń na plamę. Ważne jest, aby dosyć mocno spienić nałożony detergent. Pozostawiamy na kilka minut, po czym ścieramy wilgotną szmateczką.

Pianka do golenia

Dosyć nietypowym, a jednak skutecznym sposobem w usuwaniu plam ze ścian, okazuje się użycie pianki do golenia. Wystarczy nałożyć warstwę pianki na plamę pozostawić na czas od 15-20 minut. Podobnie jak przy wcześniej wspominanych sposobach, po odczekaniu, przetrzeć miejsce wilgotną szmatką.

Musimy pamiętać, że nawet z tymi zmywalnymi farbami musimy obchodzić się ostrożnie. Przy czyszczeniu za pomocą gąbki ścianę powinniśmy pocierać delikatnie, zawsze miękką stroną. Metalowe czyściki do naczyń mogą spowodować, że zaczniemy zdzierać farbę ze ściany i będziemy musieli ją malować na nowo.

Niektórych zabrudzeń ze ścian niestety nie da się usunąć. Zdarza się tak, że po wielu próbach zwalczania plam specyfikami różnego rodzaju, plamy wciąż nie schodzą. Może to oznaczać, że za ich usuwanie zabraliśmy się zbyt późno lub też są odporne na detergenty. W takim wypadku, aby pozbyć się poplamionej ściany będziemy musieli odmalować zabrudzony fragment. Może akurat chwytając za wałek i wiaderko farby natchnie nas i odświeżymy całe mieszkanie? A może plamy na ścianach okażą się idealnym powodem na nowy kolor na ścianie w naszym salonie!