Pleśnie i grzyby w mieszkaniu - jak się ich pozbyć?

Grzyby i pleśnie najczęściej pojawiają się jesienią i zimą, dlaczego?

Organizmy te lubią wilgoć. Podczas chłodniejszych pór roku rzadziej wietrzymy mieszkania, przez co w domu jest znacznie cieplej niż na zewnątrz. Powoduje to wzrost wilgotności — czyli warunki idealne dla rozwoju grzyba. Innym powodem mogą być nieszczelność dachu lub okien. Walkę z pleśniami i grzybami w mieszkaniu możemy zatem rozpocząć od regularnego wietrzenia pomieszczeń, a także kontroli szczelności elementów budynku (okna, dach). Jeżeli wiemy, że w naszym mieszkaniu panuje wysoka wilgotność, warto pamiętać, że tapety i wykładziny na podłogach to niezbyt dobry pomysł. Szczelne przykrywanie powierzchni zaburza prawidłową cyrkulację powietrza, a to sprzyja rozwojowi grzybów i pleśni. Zdarza się tak, że nawet nie wiemy, co nam rośnie pod tapetą i jak długo już tam jest.

Nie czekajmy, aż pleśń się rozwinie!

Pleśń, która dopiero co pojawiła się na ścianie, może być łatwa do usunięcia nawet domowymi sposobami. Ważne jest, żeby zareagować od razu. Wobec tego jakie możemy podjąć kroki, wykorzystując produkty, które mamy pod ręką?

1. SODA OCZYSZCZONA

Do usunięcia pleśni z powierzchni możemy użyć sody oczyszczonej z wodą. Do usunięcia pleśni z powierzchni możemy użyć sody oczyszczonej z wodą. Należy wymieszać sodę z wodą w takich ilościach, aby uzyskać gęstą konsystencję. Powstałą pastę, za pomocą szczotki nałożyć na pleśń i pozostawić na jakiś czas. Soda zlikwiduje nalot i nieprzyjemny zapach. Na koniec wyczyścić ścianę ciepłą wodą.

2. OCET

Kolejny domowy sposób, który może okazać się pomocny w walce z grzybami czy pleśnią, to ocet z wodą, w proporcjach 1:2. Ta metoda sprawdzi się na przykład w łazience, gdzie pleśń czy grzyb może pojawić się na kafelkach i fugach. Do ich wyczyszczenia także najlepsza będzie szczotka.

3. OLEJEK Z DRZEWA HERBACIANEGO

Dosyć niespotykanym sposobem na radzenie sobie z omawianym problemem może być użycie olejku z drzewa herbacianego. Okazuje się, że ten charakterystycznie pachnący olejek ma zastosowanie nie tylko w dziedzinie kosmetologii. Jest łatwo dostępny, możemy go nabyć w sklepach kosmetycznych i aptekach.

Miksturę na pleśń należy przygotować z jednej łyżeczki olejku herbacianego i szklanki wody. Taką mieszankę należy rozpylić na zaatakowane miejsce, najlepiej za pomocą atomizera. Pozostawić na ścianie na kilka dni, po czym wyczyścić miejsce ciepłą wodą z mydłem, następnie wysuszyć, najlepiej papierowym ręcznikiem.

Należy pamiętać, że w niektórych przypadkach domowe sposoby mogą nie przynieść rezultatu. W takim wypadku nie warto ryzykować i lepiej sięgnąć po chemiczne środki grzybobójcze i przeciw pleśni, które są łatwo dostępne na rynku. W drastycznych sytuacjach — to znaczy wtedy kiedy grzyb rozwijał się poza naszą wiedzą, gdzieś w ciepłym i wilgotnym kącie naszego domu, może być konieczne usunięcie nalotu pleśni czy grzyba razem z tynkiem. W takich sytuacjach na ponowne malowanie ścian warto zainwestować w farbę grzybobójczą.

Walka z pleśnią czy z grzybem nie należy do łatwych. Na szczęście są sposoby, żeby temu zaradzić, tak by nasze mieszkanie pozostało czystą i przyjemną przestrzenią do życia.