Przesadzanie roślin doniczkowych — jak to się robi?

Dlaczego rośliny potrzebują przesadzania?

Z przesadzaniem nie można przesadzać. Gdy rośliny mają zbyt dużo miejsca w doniczce, nie są w stanie pobrać całej wilgoci z gleby, co niestety sprzyja gniciu korzeni i grozi obumarciem rośliny. Co więcej, zmiana doniczki to dla naszych kwiatków przeprowadzka, a przecież sami wiemy, ile stresu potrafią one przysporzyć. Niepotrzebna zmiana doniczki może nawet bardziej zaszkodzić, niż pomóc, dlatego rośliny przesadzamy dopiero wtedy, gdy pojawią się ku temu konkretne przesłanki:

  • Gleba w doniczce jest sucha i zaskorupiała, co świadczy o utracie jej właściwości.
  • Roślina stała się tak rozłożysta, że nie mieści się w doniczce.
  • Utrata zieleni, brak nowych przyrostów, opadanie liści.
  • Natychmiastowy odpływ wody do podstawki po podlaniu roślin.
  • Korzenie rośliny wyrastają poza donicę i wychodzą przez otwory w jej dnie.

Jeśli nasza roślina nie była przesadzana od momentu zakupu, to również warto pomyśleć nad włożeniem jej do lepszej ziemi. Podłoże w sklepowych donicach to bardzo często jedynie ziemia produkcyjna niskiej jakości. Kwiatki z pewnością poczują się zdrowiej po posadzeniu na lepszej glebie.

Kiedy najlepiej przesadzać rośliny?

Na przeprowadzkę dla naszych zielonych przyjaciół najlepszym czasem jest okres wegetacyjny. W polskim klimacie umiarkowanym trwa on od początku marca do końca września. Optymalną porą roku będzie wiosna, ponieważ w tym okresie rośliny mają dużo sił witalnych, zgromadzonych przez zimę. Bez przeszkód możemy też przesadzać latem lub wczesną jesienią, jeśli zajdzie taka potrzeba. Natomiast między październikiem, o ile nie jest to konieczne, powinniśmy pozostawić rośliny w ich aktualnym gruncie. Ze względu na stan uśpienia i ograniczoną ilość energii słonecznej, jaką wtedy otrzymują, może być im trudno się zakorzenić w nowym podłożu.

Wyjątkiem od tej reguły są sytuacje, w których roślina wyraźnie marnieje na naszych oczach. Wówczas korzystniej dla niej będzie zaryzykować przesadzenie poza optymalnym sezonem wegetacyjnym, niż pozostawić ją w niesprzyjających warunkach. Przesadzenie w chłodnym okresie może być także wskazane zaraz po nabyciu rośliny, w celu zmiany produkcyjnego gruntu niskiej jakości, na dobrą ziemię.

Jaką doniczkę wybrać?

Nowa doniczka dla naszej rośliny powinna być jedynie trochę większa od dotychczasowej, o około 2-4 cm. Zbyt duża donica sprzyja rozwojowi systemu korzeniowego, kosztem górnej warstwy listowia i rozwoju kwiatów.

Donica powinna mieć na dole otwory, przez które odpływać będzie nadmiar wody. Bez nich zalegająca na spodzie donicy woda doprowadzić może do gnicia korzeni i śmierci rośliny.

Jakiej ziemi użyć do kwiatków?

Kwiatki w nowej doniczce powinniśmy posadzić na świeżej, żyznej i dobrze przepuszczalnej glebie. W większości przypadków doskonale sprawdzi się uniwersalne podłoże sprzedawane w workach, dostępne w większości sklepów ogrodniczych. W przypadku upraw szczególnie wymagających np. dla roślin owadożernych, kaktusów, palm czy storczyków należy zapoznać się ze wskazaniami gatunkowymi i zaopatrzyć się w ziemię odpowiadającą ich odmiennym potrzebą.

Przesadzanie krok po kroku

Przesadzenie najlepiej zacząć od podlania rośliny jeszcze w starej doniczce, mniej więcej 2 godziny przed przystąpieniem do przesadzania. Dzięki temu łatwiej będzie oddzielić warstwę korzeniową od doniczki. Następnie przygotowujemy nową doniczkę, wsypując na jej dno 2 cm keramzytu, który stanowić będzie drenaż i ułatwi przepływ wody. Potem zakładamy gumowe rękawiczki i bierzemy się za wyciągnięcie kwiatka ze starej doniczki. Przez dziurki na spodzie wypychamy ją lekko w górę, rozluźniając zawartość doniczki. Gdy podłoże jest już sypkie, delikatnie wyciągamy rośliny w górę, tak by nie uszkodzić korzeni. Trzymając kwiat za dolną część trzonu, obtrząsamy starą ziemię z korzeni. W nowej doniczce wysypanej świeżą glebą wykopujemy mały dołek, w który wkładamy naszego zielonego przyjaciela i przysypujemy jego układ korzeniowy. Zwróćmy przy tym uwagę, by zrobić to prosto i przykryć wszystkie korzenie. Ważne jest, by na koniec nie przyklepywać ziemi, a zostawić ją luźną. Im większa przepustowość powietrza, tym lepiej dla rośliny. Po przesadzeniu obficie podlewamy roślinę i nawozimy, zgodnie z zaleceniami dla danego gatunku.