XXI wiek to okres wzrastającej świadomości ekologicznej. Nic więc dziwnego, że w gospodarstwach domowych pojawia się co raz więcej przydomowych oczyszczalni ścieków. Takie rozwiązanie jest korzystne dla środowiska i tanie w eksploatacji. Dlaczego wiec część z nas wciąż decyduje się na betonowe szamba? W naszym artykule poddaliśmy analizie wady i zalety przydomowej oczyszczalni ścieków.
Zasada działania biologicznych oczyszczalni ścieków bazuje z reguły na oczyszczaniu odpływu z kanalizacji w dwóch etapach.
Pierwsza faza obejmuje biologiczno-mechaniczne oczyszczenie. Ten proces zachodzi np. w osadniku gnilnym z udziałem bakterii beztlenowych przy zastosowaniu metody grawitacyjnego oddzielania cząstek. Opadające cząstki o większej gęstości tworzą osad, który podlega fermentacji. W tym czasie dochodzi do rozkładu zanieczyszczeń na proste związki rozpuszczalne w wodzie, jak i na nierozpuszczalne sole mineralne. Dochodzi do flotacji, w wyniku której lżejsze cząstki wypływają na powierzchnię szamba.
Faza druga, czyli biologiczne oczyszczanie, to proces, w którym poddane wstępnemu oczyszczaniu ścieki, są odprowadzane do środowiska naturalnego. Może to być rów melioracyjny, staw, jezioro, albo grunt. Odprowadzając ścieki do gruntu, warto pamiętać, że najlepiej będą się one przyswajały w podłożu piaskowym.
Moneta zawsze ma dwie strony i nie inaczej jest w przypadku przydomowych oczyszczalni ścieków. Przydomowa oczyszczalnia ścieków to forma ciekawej inwestycji, co do której znajdzie się kilka zastrzeżeń. Aby podjąć decyzję optymalną dla naszego gospodarstwa domowego, powinniśmy przyjrzeć się wadom i zaletom takiego rozwiązania.
Zacznijmy od argumentów na nie.
Podstawowym, zniechęcającym nas czynnikiem do budowy przydomowej oczyszczalni ścieków jest spora powierzchnia, jaką ta konstrukcja zajmuje. Żeby filtrowanie przebiegało prawidłowo, musimy poświęcić solidny kawałek naszej ziemi i wystarczająco szeroko rozmieścić urządzenia. Do tego im większe gospodarstwo, tym większą powierzchnię zajmować będzie oczyszczalnia.
Problematyczne mogą wydawać się liczne formalności, których trzeba dopełnić, nim będziemy mogli zainstalować oczyszczalnię biologiczną w naszym gospodarstwie. Tego typu budowy wymagają uzyskania specjalnych pozwoleń.
I tak jak w przypadku każdej inwestycji, czynnikiem hamującym nasz entuzjazm są wysokie koszty początkowe. Instalacja systemu biologicznej oczyszczalni ścieków wymaga dużych nakładów finansowych, przy czym trzeba pamiętać, że okres zwrotu inwestycji wynosi około 3-4 lata.
Biologiczna oczyszczalnia ścieków to alternatywa dla zwykłego, betonowego szamba, która cieszy się coraz większym zainteresowań ze względu na swoje zalety.
Zaliczamy do nich fakt, że takie rozwiązanie jest ekologiczne. Oczyszczone ścieki z naszego gospodarstwa możemy odprowadzić bezpośrednio do środowiska naturalnego bez obaw o wyrządzenie na nim szkody. Co więcej, nie musimy samodzielnie pozbywać się nieczystości. Oczyszczone ścieki automatycznie zostaną przekierowane do środowiska naturalnego.
Biologiczna oczyszczalnia jest wygodna w użytkowaniu. Konstrukcja nie wymaga tak częstego opróżniania, jak zwykłe, betonowe szambo. Ścieki nie zalegają, a wywozić musimy jedynie niewielką ilość osadu. W związku tym nie będą nas także niepokoić brzydkie zapachy ulatniające się ze zbiornika.
Do instalacji przydomowej oczyszczalni ścieków z pewnością zachęci nas fakt, że wiąże się to ze znacznym zmniejszeniem wysokości rachunków. Ekologiczna oczyszczalnia jest tańsza w eksploatacji, a czas zwrotu wysokich kosztów początkowych z inwestycji wynosi zaledwie 3-4 lata.
Znamy już wady i zalety posiadania przydomowej oczyszczalni ścieków. Wiemy zatem, że z jej posiadaniem wiąże się wiele korzyści, a wśród nich:
Jeśli więc dysponujemy odpowiednią powierzchnią, mamy dostępne wystarczające środki na inwestycję i nie przeraża nas ilość formalności, jakich musimy dopełnić, to instalacja przydomowej oczyszczalni ścieków będzie dla nas niezwykle korzystnym rozwiązaniem, którego pozytywne efekty widoczne będą przez lata.