Rośliny w naszych wnętrzach - naturalne oczyszczacze

W jaki sposób rośliny korzystnie wpływają na powietrze w domu lub w mieszkaniu?

Naturalnym procesem, który przeprowadzają, rośliny jest fotosynteza. Podczas fotosyntezy produkują one tlen, wykorzystując do tego szkodliwy dla nas dwutlenek węgla. Dzięki temu zwiększa się ilość tlenu w naszych domach lub mieszkaniach. Trzeba jednak pamiętać o tym, że do prawidłowego przebiegu procesu fotosyntezy potrzebna jest odpowiednia ilości światła słonecznego. To bardzo ważne, aby zwrócić na to uwagę przy wyborze miejsca w mieszkaniu dla naszych roślin. Dodatkowo rośliny doniczkowe zasługują na miano naturalnych filtrów. Wiele z nich posiada zdolność oczyszczania powietrza z niebezpiecznych dla nas toksyn. Takie naturalne usuwanie zanieczyszczeń nazywa się fitoremediacją. Roślina, rozkładając toksyny na czynniki pierwsze, wykorzystuje je np. do budowy swoich tkanek, a nam pozostawia czyste i bezpieczne powietrze. Kolejną korzyścią z posiadania roślin w domu lub mieszkaniu, jest wytwarzana przez nie para wodna. Dzięki temu powietrze jest stale nawilżane.

Jakie rośliny najlepiej wybrać do domu lub mieszkania?

Skrzydłokwiat

W oczyszczaniu domowego powietrza świetnie sprawdzi się skrzydłokwiat. Swoją nazwę kwiat ten zawdzięcza charakterystycznym białym liściom, które wyglądają jak skrzydła. Roślina ta świetnie sprawdza się w usuwaniu trujących substancji, pochłania także zarodniki pleśni, a dzięki swojemu wyjątkowemu wyglądowi może być ciekawym urozmaiceniem wystroju pomieszczenia.

Paprotka

Paprotka to jedna z najpopularniejszych roślin doniczkowych, niby nie pozorna, a jednak jest niezawodna w walce z domowymi zanieczyszczeniami. Produkuje dużo wilgoci, dzięki czemu stale nawilża powietrze, a także wytwarza sporą ilość tlenu. Co więcej, paprotka nie jest bardzo wymagająca w pielęgnacji.

Storczyk

Majestatyczne i wielobarwne kwiaty orchidei ożywią pomieszczenie, ale to nie jedyna zaleta storczyków. Kwiaty te potrafią neutralizować smog elektromagnetyczny, czyli szkodliwe fale elektromagnetyczne wytwarzane przez telewizory, komputery i inne sprzęty elektryczne, które mamy w domu.

Dracena

Dracena to roślina niezawodna w walce z toksynami takimi jak benzen, formaldehyd czy tlenek węgla. Oczyszcza także powietrze z bakterii. Dzięki swoim właściwością regeneracyjnym jest rośliną wytrzymałą i nietrudną w uprawie. Swoim minimalistycznym wyglądem świetnie urozmaici nasze wnętrza.

Odprężająca zieleń roślin

Oprócz walorów estetycznych i właściwości oczyszczających rośliny mogą także wpływać na nasze samo poczucie. Obecność kwiatów w domu lub mieszkaniu wpływa relaksująco na nasz organizm. Ponadto zielony kolor roślin jest kolorem odprężającym. Podczas pracy czy nauki warto przez chwilę popatrzeć na rośliny i dać odpocząć mózgowi. 

Wybór roślin do naszego wnętrza to kwestia indywidualna, a rodzajów kwiatów nie brakuje. Warto jednak przy zakupie danej rośliny zwrócić uwagę na jej właściwości, które mogą okazać się korzystne dla naszego zdrowia. Pamiętajmy jednak o właściwej pielęgnacji. Tylko dzięki naszej prawidłowej opiece rośliny będą się dobrze czuły w naszych domowych przestrzeniach, a w zamian tego będziemy mogli oddychać zdrowszym powietrzem