Przede wszystkim, świeżo wyciśnięty sok to bez dwóch zdań rozkosz dla naszego podniebienia! Kilka łyków w przerwie od codziennych obowiązków może skutecznie poprawić nam nastrój i dodać energii.
Szklanka soku domowej roboty wprowadzona do naszej diety może wywołać szereg pozytywnych zmian w naszym organizmie. Do tego, bardzo szybko wchłania się do naszego krwiobiegu. Wystarczy na to zaledwie 15 minut. Działa więc na nas w pewnym sensie jak "zdrowy zastrzyk". Ze względu na szybkość w działaniu, soki owocowe są elementem specjalnych terapii polecanych osobom z różnymi schorzeniami. Dlaczego? Ponieważ mają liczne właściwości korzystne dla ludzkiego zdrowia.
Przede wszystkim, soki owocowe to istna bomba witaminowa! W ich składzie znajdują się liczne zasoby witamin z grup C, E, K, oraz kwasu foliowego, przeciwutleniaczy i błonnika. Zapewniają organizmowi także minerały i antyoksydanty. Naturalne soki są pozbawione białka i tłuszczów. Są za to bogate w dobrze przyswajalne węglowodany. Dzięki temu korzystnie wpływają na tempo przemiany materii i pozwalają na szybszą regenerację organizmu.
Soki domowej roboty to doskonałe źródło składników odżywczych w codziennym planie żywienia. Są też świetnym sposobem, by do zdrowej diety przekonać maluchy. Przygotowanie takiego owocowego smakołyka z wykorzystaniem odpowiedniego sprzętu zajmuje jedynie kilka chwil, a maluch bez wątpienia chętnie napije się słodkiego soku pozbawionego białego cukru. Z kolei dla osób dbających o sylwetkę, świeże soki bardzo dobrze spiszą się w roli naturalnego suplementu.
Na przygotowanie własnego soku jest wiele sposobów. Z każdym sprzętem wiąże się inna metoda. W zależności od wykorzystanych urządzeń soki będą różnić się od siebie właściwościami. Nie oznacza to, że musisz od razu inwestować w cały arsenał narzędzi. Wystarczy Ci jedno, najlepiej dostosowane do Twoich potrzeb.
Najbardziej powszechne sprzęty do produkcji własnych soków owocowych to: wyciskarki wolnoobrotowe, sokowirówki, wyciskarki do cytrusów i sokowniki. Do przyrządzenia smoothie lub koktajlu wystarczy zwykły blender. Każda z wymienionych pozycji różni się od pozostałych sposobem obsługi i zapewnianym efektem. Wszystkie zatem mają swoje wady i zalety. Na rynku dostępne są także wielofunkcyjne roboty kuchenne, które łączą cechy kilku z powyższych urządzeń w jednej maszynie.
Prawie w każdym domu znajdzie się sokowirówka. Jest to najbardziej tradycyjne spośród różnych narzędzi do produkcji własnych soków owocowych. Funkcjonalność urządzenia opiera się na ścieraniu owoców na gęstą miazgę, z której odwirowywany jest klarowny sok. Najlepiej spisuje się w przypadku twardych artykułów, takich jak jabłka czy marchew. Plusy? Jest szybka i można zakupić ją za stosunkowo niską cenę. Najtańsze warianty oscylują już na poziomie 120 PLN! Sprawdzi się idealnie, gdy chcemy przygotować dużą ilość soku w krótkim czasie. Minusy? Nie najlepiej radzi sobie z produktami małymi, miękkimi, szczególnie liściastymi. Oprócz tego oddzielając miąższ, pozbawiamy sok części składników odżywczych, w tym błonnika.
Ostatnimi czasy, coraz większą popularność i sympatię miłośników naturalnych soków zyskują wyciskarki wolnoobrotowe. Są znacznie droższe. Ceny rynkowe sięgają od 500 PLN do nawet 5000 PLN! Mimo to zdołały zepchnąć na drugi plan poczciwe, tradycyjne sokowirówki. Czym więc różnią się od swoich poprzedniczek? Przede wszystkim działają na innej zasadzie. Mechanika urządzenia polega na zgniataniu owoców za pomocą tzw. wałów ślimakowych. Pracują ciszej niż sokowirówki. Do tego świetnie radzą sobie z liśćmi, ziołami, kiełkami i orzechami. Niskie tempo obrotów zapobiega podgrzewaniu soku i utlenianiu składników odżywczych. Dzięki temu napój ma więcej cennych dla naszego zdrowia enzymów, pektyn i witamin. Ponadto, zwiększona zawartość błonnika chroni ciało przed szybkim wzrostem poziomu cukru we krwi.
Dla fanów kwaskowatych owoców najlepszym rozwiązaniem będzie wyciskarka do cytrusów. Jest to proste urządzenie zbudowane z sitka i stożka. Dostępne są warianty zarówno ręczne, jak i automatyczne. W przypadków tych drugich wystarczy przyłożyć owoc do powierzchni, a maszyna zacznie równomiernie obracać się, wyciskając sok z całego owocu. Z kolei zaletą ręcznej alternatywy jest niska cena i możliwość użycia sprzętu w plenerze.
Rynek ma do zaoferowania bogaty arsenał sprzętów do wytwarzania naturalnych soków. Chcąc podjąć doskonałą decyzję, przy wyborze swojego wariantu należy zwrócić uwagę na sposób pracy urządzenia i zamierzony efekt. Trzeba pamiętać, że sok z sokowirówki będzie miał inne właściwości niż taki z wyciskarki wolnoobrotowej.