Stal corten — co to jest?

Podczas budowy domu każdy z nas pragnie użyć materiałów, które jak najlepiej ochronią nasz dom. Bowiem największym wrogiem naszych czterech ścian są czynniki zewnętrzne. Mianowicie deszcze, śnieg, grad, czy słońce mogą znacznie pogorszyć stan zewnętrznej części naszego domu. Dlatego też warto zadbać o to, żeby materiały, jakich używamy były, jak najlepsze. Elementami, które z pewnością muszą być wysokiej jakości, są elewacje, dachówki, okna, drzwi, jak i inne materiały. Jeśli chodzi o te pierwsze, to stworzone je, by chroniły ściany zewnętrzne budynku przed warunkami atmosferycznymi. Natomiast ta ochrona również może zostać uszkodzona i działać prawidłowo. Jednym z materiałów odpornych na takie czynniki jest stal corten
Nazywany również stalą kortenowską materiał stał się innowacją w kwestii budownictwa. Staje się on coraz bardziej popularny i sukcesywnie wdrażany w coraz to nowe konstrukcje. Jeśli przymierzasz się do budowy bądź całkowitego remontu mieszkania jest to świetna opcja dla Ciebie. Zapraszamy do zapoznania się z artykułem w celu otrzymania większej ilości informacji na temat materiału stal corten. 

 

Stal corten — charakterystyka

Materiał, o którym mowa posiada całą masę zalet, które warto poruszyć. Otóż pierwszą rzeczą, która nas martwi, w kwestii elewacji jest korozja. W przypadku bohatera naszego wpisu to zmartwienie możesz rzucić w niepamięć. Dlaczego? Bowiem ogromną zaletą stali corten jest fakt, że charakteryzuje się niepodatnością na rdzę. Dzieje się tak z powodu świetnego składu chemicznego, jakim ten materiał się cechuje. Stal corten poprzez działanie warunków atmosferycznych samoczynnie pokrywa się nalotem, który chroni stal przed postępowaniem korozji. Owy nalot składa się z chromu, miedzi, krzemu, jak również fosforu. Omawiana powłoka świetnie podkreśla barwy naturalnej patyny, co zdecydowanie można uznać za kolejny plus. Warto również nadmienić, że brak rdzy oznacza brak zniszczeń w elewacji, nawet po wielu latach. Możemy więc zgodnie stwierdzić, że jest to przyszłościowa inwestycja.


Co ważne, stal corten jest w pełni odporna na wszelkie warunki atmosferyczne, o których była mowa we wstępie. Wliczamy w to również skrajnie gorące temperatury. Dla tych, których interesują stylowe aspekty przedstawianego materiału mamy dobre wieści. Otóż stal corten znajduje się w bardzo ciekawym i pożądanym kolorze, a jego faktura także nie pozostawia wiele do życzenia. Dzięki innowacyjnemu działaniu i nowoczesnemu wyglądowi jest ona wykorzystywana nie tylko przez budowlańców, ale i architektów wnętrz. Ciekawy i odmienny materiał zdecydowanie wyróżnia się na tle całego mieszkania, nadając mu charakteru.

 

Ważne informacje o stali kortenowskiej

Jeśli chodzi o kluczowe kwestie w dbaniu o elewację, to z pewnością taką możemy nazwać konserwację. W przypadku stali kortenowskiej nie jest to nic nadzwyczajnego poza typowymi zabiegami konserwującymi. Tak, więc wielkie zalety stali, wcale nie przekładają się na niebywale ciężką dbałość o ten rodzaj materiału. Co ważne, stal można ciąć, czy w niej wiercić bez jakichkolwiek zmartwień o to, czy ją uszkodzimy. Można więc przyznać, że jest to jeden z nielicznych materiałów, z którym nie trzeba postępować jak z delikatną porcelaną. Warto jednak nadmienić, że gdy owy materiał będzie znajdował się ciągle w wysuszonym lub mokrym miejscu to stal corten nie będzie miała szansy na stworzenie dla siebie powłoki ochronnej.

 
Wspominamy, że dobrym pomysłem nie będzie umiejscawianie stali w miejscu znajdującym się w mokrym środowisku. Dobrze byłoby więc zadbać o to, żeby z owej konstrukcji można było odprowadzać wodę. Wszystko po to, by nie odkładała się ona na strukturze blachy. W początkowych akapitach mówiliśmy o powłoce tworzącej się na powierzchni stali corten. Barwa, którą posiada nasza stal, opiera się o kolor rdzy. Z tego właśnie względu świetnie nadawałaby się do mieszkań urządzonych w stylu loftowym. Definitywnie podkreśliłoby to surowość całego wystroju, a na dodatek dodałoby nieco pazura i odmienności Twoim czterem ścianom.

 

Podsumowanie

 

Ze stali corten można stworzyć ogrom części wystroju, jak choćby blachy, ławki, lampy i naprawdę całą masę ciekawych elementów. Z powodu niebanalnych możliwości w kwestii cięcia metalu możemy  stworzyć wymarzoną dekorację do swojego domu i ogrodu. Dzięki świetnemu rozwojowi inżynierii materiałowej powstał materiał doskonały posiadający ogromnie długą żywotność, ogrom zastosowań i jeszcze większą liczbę zalet. Polecamy to rozwiązanie dla osób, którzy dopiero budują dom, jak i dla tych, którzy chcą go ochronić przed czynnikami zewnętrznymi. Stal corten to zdecydowana przyszłość architektury wnętrz i nie tylko.

FAQ - PYTANIA I ODPOWIEDZI

Co to jest stal corten?

Stal corten to materiał odporny na korozję i niesprzyjające warunki atmosferyczne. Świetnie sprawdza się przy ochronie zewnętrznej części domu, a jego żywotność opiewa nawet na kilkaset lat.