Decydując się na aranżację wnętrza w stylu skandynawskim, powinniśmy zastanowić się nad tym, która jego odmiana jest nam najbliższa. Dzięki temu będziemy mogli zachować w całości wybraną koncepcję.
STYL KLASYCZNY — opiera się głównie na kolorystyce obejmującej odcienie bieli, szarego, łączonej z jasnym drewnem. Do wnętrza często wprowadza się czarne akcenty, a niekiedy złote.
STYL FOLK — w tej odmianie omawianego stylu swoje zastosowanie znajduje kolor. Oczywiście, bazowym kolorem, jak zawsze w stylu skandynawskim jest biel, ale tutaj mile widziane są kolorowe wstawki o charakterze DIY. Plecione wielobarwne dywaniki czy pledy, a także elementy dekoracyjne w wyrazistych kolorach, nadadzą wnętrzu wyjątkowego charakteru.
SCANDI CHIC — styl ten jest znacznie cieplejszy od pozostałych. W odmianie tej dopuszcza się wprowadzanie dodatków i dekoracji w kolorach złota lub miedzi. Pojawiają się także pastelowe odcienie różu, miętowego i żółtego. Jako narzuty na sofy lub fotele, a także jako dywany można zastosować miękkie i puszyste skóry.
NEW NORDIC — ten rodzaj stylu skandynawskiego, wybierany jest chyba najczęściej. Obowiązkowe białe ściany w połączeniu z jasną drewnianą podłogą. Dodatki w tych wnętrzach są w neutralnych kolorach, wykonane z naturalnych surowców. Charakterystyczne prosto wykonane meble w delikatnych barwach bieli, beżu lub szarości.
Styl skandynawski to przede wszystkim odcienie bieli. Skąd się to wzięło? To zwyczajnie proste. Kraje północnej Europy nie należą do tych dobrze nasłonecznionych. Skandynawowie, zatrzymują więc światło w jasnych przestrzeniach. Idąc ich śladem, aby zachować wystrój wnętrza w omawianym stylu, powinniśmy pomalować nasze ściany oraz sufity na biały kolor.
Nie bez powodu styl skandynawski łączy w sobie biel i jasne odcienie drewna. Przy zimnych, białych ścianach, jasna drewniana podłoga stanowi idealny kontrast. Dzięki temu uzyskujemy efekt stonowanego wnętrza, przejrzystego wnętrza. Dodatki z jasnego drewna także są mile widziane. Coraz częściej w mieszkaniach spotykane są pieńki z jasnego drewna lub bielone drewniane skrzynki, wykorzystywane jako stoliki kawowe.
Omawiając wnętrza stylizowane na wzór skandynawski, nie można pominąć wygody, trwałości i wykonania mebli. Prawdziwe skandynawskie meble charakteryzuje wyjątkowa wygoda, a ich jakość sprawia, że mogą posłużyć nam na lata. Przy wyborze takich mebli trzeba wziąć jednak pod uwagę to, że mogą być one bardzo drogie. Na rynku, ze względu na duże zainteresowanie stylem skandynawskim, znajdziemy wiele zamienników. Nie odznaczają się one jednak tą samą jakością co oryginalne meble ze Skandynawii.
Dylematy dotyczące wprowadzania dodatków do wnętrza w stylu skandynawskim, są tutaj niepotrzebne. Dodatki w naszych skandynawskich wnętrzach, w umiarze mogą nadać mu niepowtarzalny charakter. Dzięki dodatkom możemy do pomieszczenia wprowadzić kolor w bezpieczny sposób tak, aby nie zaburzył estetyki wnętrza, a jedynie był jej podkreśleniem. Pojedyncze dodatki można łatwo zmieniać, dzięki czemu nasze mieszkanie szybko nam się nie znudzi.
Chociaż z pozoru wystrój w stylu skandynawskim wydaje się odznaczać prostotą i minimalizmem, wcale nie jest to takie łatwe, aby od początku do końca zachować w mieszkaniu wybraną estetykę. Styl skandynawski z pewnością znajdzie uznanie u właścicieli mieszkań ceniących sobie ład i przede wszystkim jasne, naturalne wnętrza.