Świąteczne porządki

Przed sprzątaniem sporządźmy listę rzeczy i pomieszczeń, które chcemy posprzątać. Oprócz ścierania kurzy, mycia podłóg i odkurzania pajęczyn zza mebli, nie może zabraknąć też mycia okien lub sprzątania szafy. Sprzątanie rozpoczynamy od pomieszczeń najmniej używanych jak na przykład balkony. Na samym końcu listy powinny znaleźć się kuchnia i łazienka.

1. Porządki w szafie

Przedświąteczne porządki to idealny czas na to, aby posprzątać garderobę. Miłośnicy ubrań, dobrze wiedzą, że dobra organizacja szafy jest podstawą, a to czasami niełatwe zadanie. Koszyki na bieliznę, wieszaki, pudełka, układanie według kategorii czy według kolorów. Zastanówmy się jaki układ zawartości naszej szafy będzie dla nas najwygodniejszy. Podczas sprzątania garderoby, warto pokusić się o selekcję ubrań na te, w których chodzimy i te, których już nie używamy. Święta Bożego Narodzenia to idealny czas na oddanie niepotrzebnych nam już ubrań, komuś potrzebującemu lub na akcje charytatywne, a takich przed świętami nie brakuje. Żeby nadać naszej szafie świąteczny klimat, możemy umieścić w niej saszetkę o zapachu pierniczków!

2. Kurze

Ścierając kurze, należy to robić od góry do dołu. Oznacza to, że zaczynamy od czyszczenia lamp i górnych szafek, a następnie mebli na niższych poziomach. Kurz jest lekki i opada po czasie na podłogę, dlatego warto na koniec odkurzyć mieszkanie.

3. Nie zapomnijmy o oknach. Przez czyste szyby lepiej widać pierwszą gwiazdkę!

Mycie okien możemy rozpocząć od umycia ram okiennych. Aby nadać błysk i przejrzystość naszym szybom, idealnie sprawdzi się ciepła woda z detergentem np. płynem do mycia naczyń. Do czyszczenia najlepsze będą szmateczki z mikrofibry. Okna najlepiej myć w pogodny dzień, jednak przy intensywnym słońcu, promienie słoneczne powodują szybkie zasychanie kropelek wody na szybie i mogą powstawać smugi. Nie zapominajmy o umyciu parapetów!

4. Co z dywanami?

Przed świętami nie zawsze mamy czas na oddawanie dywanów do pralni. Jest jednak kilka metod, aby samodzielnie w bezpieczny sposób usunąć zabrudzenia. Czyszczenie dywanu należy rozpocząć od jego dokładnego wytrzepania i odkurzenia, szczególnie jeżeli mieszkają z nami zwierzaki. Dywan możemy odświeżyć za pomocą płatków mydlanych i skrobi ziemniaczanej - 500 gram skrobi ziemniaczanej mieszamy z trzema łyżkami płatków mydlanych. Tak przygotowaną mieszkankę wysypujemy na dywan i pozostawiamy na około 30 minut. Następnie odkurzamy.

5. Drzwi, klamki i włączniki

Tak często dotykane, a zapominamy o nich podczas codziennych porządków. Do usunięcia zabrudzeń z drzwi, wystarczy ciepła woda z delikatnym płynem do czyszczenia. W przypadku jasnych drzwi, do usuwania zabrudzeń może przydać się mleczko z wybielaczem. Ważne, żeby szmatka, którą czyścimy powierzchnie, by była miękka, tak żeby nie powstały zarysowania.

Z dobrym planem i nastawieniem, przedświąteczne sprzątanie może okazać się nawet przyjemne. Pod koniec porządków możemy w naszym domu zapalić zapachowe świece, które wypełnią nasze wnętrza naszymi ulubionymi zapachami i nadadzą ciepłej świątecznej atmosfery.