Tapetowanie ścian - jak wybrać tapetę do mieszkania?

Planujesz remont mieszkania i zastanawiasz się czy lepiej położyć na ścianie tapetę czy malować? Każda z opcji jest dobra i może dać powalający efekt. Jeżeli jednak zdecydujemy się na tapetę, powinniśmy zaznajomić się z rodzajami i techniką jej nakładania. Tapetowanie wcale nie musi być trudne, a dobrze położona tapeta może ozdabiać wnętrza przez długi czas. Jak zatem wybrać tapety na nasze ściany?

Co powinniśmy brać pod uwagę wybierając tapetę?

Uzupełnienie wystroju mieszkania ozdobną tapetą wcale nie musi być złym pomysłem. Wręcz przeciwnie! Dobrze dobrana tapeta, która wpasuje się w styl i estetykę pomieszczenia, nada mu wyjątkowego charakteru. Stojąc przed wyborem odpowiedniego wzoru, powinniśmy wziąć pod uwagę kilka rzeczy. Przede wszystkim, musimy zastanowić się w jakim celu wprowadzamy do wnętrza tapetę. Czy chcemy, aby pokrywała ona całą ścianę czy będzie ona stanowiła jedynie element dekoracyjny. Kolejną ważną kwestią jest rodzaj pomieszczenia, w którym chcemy wyłożyć tapetę. Inna będzie do kuchni, a inna do pokoju dziennego.

Jakie są rodzaje tapet?

Tapety różnią się od siebie nie tylko kolorami i wzorami, ale także dzielą się ze względu na przeznaczenie i sposób mocowania. Dobierając tapetę będziemy mogli wybrać spośród tych papierowych, tapet na flizelinie, winylowych, tekstylnych, a nawet natryskowych.

  • Tapety papierowe - są to zdecydowanie bardzo lekkie tapety, zapewniające ścianie oddychanie. Znajdziemy takie, które są zmywalne i wodoodporne. Niestety, choć wzorów tego rodzaju tapet znajdziemy od groma, to nie należą one do trwałych.
  • Tapety na flizelinie - to co jest ogromną zaletą tego rodzaju tapet to ich łatwy montaż. Są one dwuwarstwowe, a od spodu są wyłożone specjalnym materiałem nośnym - flizeliną. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie trzeba nakładać kleju na tapetę, wystarczy jedynie posmarować nim ścianę. Tapetę na flizelinie równie łatwo się ściąga, można to robić na sucho, a po tapecie nie zostaje ślad.
  • Tapety natryskowe - zyskują coraz większą popularność, a spośród pozostałych tapet wyróżniają się sposobem nakładania. Jak sama nazwa wskazuje tapetę na ścianę nakładamy za pomocą pistoletu. Co więcej możemy tym sposobem tapetować nie tylko ściany, ale także meble czy metalowe przedmioty.
  • Tapety tekstylne - ten rodzaj tapet zdecydowanie nadaje się jako element dekoracyjny, a ich ceny potrafią być bardzo wysokie, ze względu na rodzaj tekstyliów. Rozróżniamy takie, które mają podłoże papierowe lub flizelinowe, a na nie nałożona jest oczywiście tkanina. Gama materiałów jest niezwykle szeroka. Znajdziemy tapety welurowe, z włókien syntetycznych czy naturalnych takich jak len czy jedwab.
  • Tapety winylowe - te tapety należą do najtrwalszych i najbardziej odpornych na brud i wodę. Są wykonane z PCV i bardzo dobrze sprawdzają się w pomieszczeniach, w których ściany stale narażone są na zachlapania i zabrudzenia. Duża zaletą tapet winylowych jest to, że możemy je spokojnie czyścić bez obaw, że je zniszczymy.

Jaką tapetę wybrać do kuchni i łazienki?

Kuchnia i łazienka to pomieszczenia, których ściany nie rzadko narażone są na kontakt z wodą, czy w przypadku kuchni, także z tłuszczem. Jeżeli decydujemy się, że ściany w naszej kuchni czy łazience chcemy wyłożyć tapetą, najlepiej zdecydować się na winylową. Ze względu na tworzywo z którego wykonany jest ten rodzaj tapety mamy gwarancję, że nie zniszczymy jej podczas codziennego użytkowania pomieszczeń.

Jaka tapeta nie sprawdzi się w kuchni?

Nie decydujmy się na tapetę papierową! Ten rodzaj nie zda egzaminu w kuchni. Przy stałym kontakcie z wodą lub tłuszczem, papierowa tapeta może szybko wymagać wymiany.

Jak dobrać wzór tapety?

Wystrój każdego wnętrza jest kwestią całkowicie indywidualną. Wybierając tapetę do swojego mieszkania powinniśmy się kierować stylistyką w jakiej jest urządzone. Obecnie na rynku znajdziemy tapety z praktycznie każdym wzorem, a także takie, które są całkowicie gładkie. Jeżeli w naszym mieszkaniu dominuje minimalizm, delikatna, jednolita tapeta lub z subtelnym wzorem wpasuje się idealnie. Jeżeli chcemy jednak dodać wyraźnego akcentu naszemu wnętrzu, wprowadzenie tapety o mocnej kolorystyce czy wzorze wcale nie musi okazać się błędem.

W kwestii tapetowania ścian zdania są podzielone. Jedni definitywnie tapet nie lubią i wolą pomalowane ściany, a inni chętnie te ściany oklejają. Obecne trendy wnętrzarskie są bardzo obszerne, czerpią inspiracje z dawnych czasów i równocześnie dążą ku nowoczesności. Stwierdzenie, że tapeta na ścianie w naszym mieszkaniu będzie go postarzać czy dodawać kiczowatego charakteru jest zdecydowanie błędne! Dobrze dobrana tapeta może urozmaicić każde wnętrze, nadać mu świeżości, a także sprawić, że nasze mieszkanie będzie wyglądało wyjątkowo.