Twój Smart Home! Wady i zalety inteligentnego domu

Smart Home, czyli inteligentna technologia w naszych domach z każdym rokiem bardziej przypomina tę, z filmów Science Fiction. Rośnie ilość dostępnych funkcji, a obsługa inteligentnego domu jest coraz łatwiejsza. Sieciowy monitoring i harmonogram ogrzewania to tylko niektóre z funkcji, jakie oferuje inteligentny dom. Chcesz wiedzieć, jakie jeszcze zastosowania ma smart home? Interesują Cię wady i zalety inteligentnego domu? W takim razie zapraszamy do przeczytania naszego artykułu!

Jak działa Smart Home?

Smart home to, innymi słowy, inteligentny dom. Jest to system połączonych ze sobą urządzeń, które pozwalają na zdalną kontrolę wyposażenia określonego budynku. Sprzętem sprawującym kontrolę, zazwyczaj jest komputer albo smartfon. Dzięki takiemu rozwiązaniu zyskujemy prostą i wygodną kontrolę nad różnymi urządzeniami wewnątrz naszego domu z poziomu aplikacji. Oznacza to, że nawet będąc daleko poza domem, możemy sterować naszymi domowymi sprzętami, a co więcej możemy zaprogramować algorytm akcji na wypadek określonych sytuacji, które mogłyby się wydarzyć podczas naszej nieobecności.

Funkcje inteligentnego domu

Wraz z rozwojem technologii na rynku pojawia się coraz więcej urządzeń i funkcji, które możemy dołączyć do naszego zestawu Smart Home. Zwiększa się także łatwość i przystępność takich sprzętów w obsłudze. Łączność pomiędzy poszczególnymi elementami smart home opiera się na sieci Wi-Fi, więc nie jest konieczne prowadzenie dodatkowych kabli. Aby zobrazować sobie potencjał drzemiący w technologii, warto zapoznać się z częścią dostępnych na rynku funkcji.

Inteligentny system bezpieczeństwa

Smart Home może zmienić nasz dom w twierdzę, nie do zdobycia dla złodzieja. Taki efekt możemy osiągnąć, instalując system sieciowego monitoringu. Podłączona do Internetu kamera, pozwala na ciągłą obserwację tego, co dzieje się w mieszkaniu i na podwórku. Ponadto, inteligentne kamery powiadomią nas, gdy jakaś osoba lub pojazd pojawi się na naszej posesji. Wbudowany system rozpoznawania obiektów uchroni nas, przed fałszywym alarmem.

Oprócz kamer, na rynku dostępne są także inne zabezpieczenia, które pozwolą nam cieszyć się większym spokojem podczas wyjazdów i nie tylko:

  • Inteligentny system przeciwpożarowy
  • Zabezpieczenie przed zalaniem,
  • Zabezpieczenie przed włamaniem.

Inteligentne ogrzewanie

Technologia Smart pozwala na bardziej zrównoważone ogrzewanie naszego domu. Dzięki temu nie tylko będzie nam jeszcze przytulniej w zimowe wieczory, ale także zaoszczędzimy sporo pieniędzy. Inteligentny termostat, ma funkcję dostosowywania siły grzewczej kaloryfera do temperatury w pokoju i na zewnątrz. Niektóre z nich wychwytują otwarte okno w pomieszczeniu i automatycznie wyłączają ogrzewanie. Sprawę jeszcze bardziej ułatwia fakt, że możemy ustalić harmonogram ogrzewania. Dzięki temu, kaloryfery pozostaną wyłączone podczas naszej doby pracowniczej, a chwilę przed naszym powrotem uruchomią się, automatycznie. Ogrzewając nasze mieszkanie w zrównoważony sposób, z pewnością zaoszczędzimy sporo na rachunkach, a przecież wszyscy wiemy, że ich stawki idą mocno w górę.

Inteligentne sprzątanie

Ta funkcja z pewnością ucieszy osoby, które nie przepadają za sprzątaniem. Inteligentne roboty sprzątające, automatycznie wykonają za nas to często niewdzięczne zadanie, podczas gdy my będziemy mogli oddać się relaksowi lub ważniejszym sprawom. Roboty tego typu oferują głównie odkurzanie oraz mopowanie podłóg.

Wady i zalety inteligentnego domu

Inteligentny dom to z pewnością wiele korzyści. Podsumujmy je teraz w naszym zestawieniu i zastanówmy się, czy Smart Home ma również wady?

Zalety Smart Home

  • Bezpieczeństwo– inteligentny system zabezpieczeń w naszym mieszkaniu sprawia, że nawet podczas dalekich podróży możemy spać spokojnie.
  • Oszczędność– zrównoważone ogrzewanie i oświetlenie pomogą nam zredukować rachunki.
  • Wygoda– smart home to wysoki komfort obsługi naszego mieszkania.
  • Mobilność– kontrolę nad domem mamy w pod jednym palcem. Wystarczy zainstalować aplikację, a nic nie umknie naszej uwadze.

Wady Smart Home

  • Wysoka cena – instalacja pełnego systemu smart home i pełna synchronizacja sprzętu generują wysokie koszty, przez co nie każdy będzie mógł pozwolić sobie na takie rozwiązanie.
  • Ryzyko ataku hackerskiego – nowoczesne rozwiązania rodzą nowoczesne zagrożenia. Jeśli cyberprzestępca zdołałby przełamać zabezpieczenia naszego systemu, bylibyśmy narażeni na wyciek danych bądź włamanie.
  • Brak jednolitych standardów – urządzenia od jednego producenta nie zawsze będą współpracować ze sprzętem z innych marek. To komplikuje proces budowy systemu smart home oraz znacznie podnosi koszty jego instalacji.

FAQ - PYTANIA I ODPOWIEDZI

Ile kosztuje Smart Home?

Wszystko zależy od metrażu oraz ilości urządzeń jakie chcemy zainstalować. Proste systemy zaczynają się w przedziale 17000-20000 PLN, a te bardziej rozbudowane sięgają ceny nawet 70000 PLN.