Coraz więcej mówimy o ochronie środowiska. I słusznie. Jeśli nie chcemy, żeby zalał nas ocean plastiku, musimy troszczyć się o planetę. Poprzez upcycling możemy nadać nowe życie zużytym opakowaniom. To doskonały sposób, by włączyć się do walki o zdrową planetę. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się jak ciekawie wykorzystać zużyte opakowania.
Troska o środowisko to temat, do którego przykładamy w ostatnim czasie coraz większą wagę. Rosnąca świadomość ekologiczna sprawia, że widmo planety pokrytej tonami plastiku zaczyna spędzać nam sen z powiek. I nic dziwnego. Nasze śmieci są tak zaawansowane technologicznie, że planeta nie może sobie poradzić z ich rozkładem. Jeśli nie chcemy zostać zalani przez falę plastiku, musimy zmienić sposób myślenia na temat zużytych opakowań i zmniejszyć produkcję odpadów, nadając zużytym produktom nowe życie.
Wspomnieliśmy wcześniej o zmniejszaniu ilości odpadów, jakie generujemy. Bardzo ważne jest, aby pomyśleć o tym już na etapie dokonywania zakupów. Tam, gdzie to możliwe korzystajmy z opakowań biodegradowalnych. Rezygnujmy z nadmiaru foliowych torebek i zbędnych warstw plastiku. W wielu przypadkach nie będziemy w stanie uniknąć jednorazowych opakowań. Możemy zaś przysłużyć się planecie, wykorzystując je ponownie w kreatywny sposób.
Upcycling to koncepcja, która wywodzi się z lat 90. Polega ona na ponownym przetwarzaniu odpadów w taki sposób, żeby po zakończonym procesie jakość tworzywa była wyższa niż na początku. Upcycling z pewnością ma w sobie nutę ekspresji artystycznej. Śmieci po przerobieniu nie tylko zyskują nową wartość, ale oprócz tego stają się zupełnie wyjątkowymi przedmiotami. Jeśli tylko starczy nam kreatywności, z odpadów możemy zrobić prawie wszystko — od mebli, przez przedmioty codziennego użytku i dekoracje, aż po ubrania.
Można więc śmiało powiedzieć, że upcycling to ulepszona forma recyclingu. Poniżej prezentujemy kilka pomysłów na to, jak zużytym opakowaniom możemy nadać nowe życie.
Zacznijmy od kartonów np. po mleku. Opakowania Tetra Pak na pierwszy rzut oka nie przypominają dekoracji, lecz jeśli wykażemy się odrobiną inwencji twórczej, możemy stworzyć efektowną kompozycję podwieszanych wazonów. Puste opakowanie odpowiednio wysoko przycinamy, po czym zdobimy farbą bądź kolorowym papierem. Kartony są jednocześnie miękkie i szczelne więc po wycięciu otworu w tylnej, górnej części możemy powiesić je na ścianie. Jeśli przewidujemy tymczasowy charakter dla naszej kompozycji, do przywieszenia kartonów warto użyć gwoździ samoprzylepnych. Gotowe wazony z powodzeniem możemy wypełnić kwiatami, które wniosą nieco życia do naszego wnętrza.
Aluminiowe puszki, np. po kukurydzy i innych przetworach można przetworzyć na zestaw wazonów do salonu, altany lub kuchni. Ich okrągła, karbowana forma świetnie prezentuje się przykryta materiałem. Do obklejenia powierzchni najlepiej wykorzystać stare tkaniny, zniszczone ubrania i tym podobne. Aby przymocować materiał, możemy sięgnąć po dwustronną taśmę samoprzylepną. Wzór najlepiej dostosować do designu pomieszczenia. Do ozdobionej puszki wystarczy włożyć kwiatki, co z pewnością odświeży aranżację naszego pomieszczenia.
Puste plastikowe butelki to świetny materiał do zrobienia samo podlewającej się doniczki. Butelkę wystarczy przeciąć, a w korku wywiercić niewielki otwór. Dodajemy też kilka dziur w szyjce butelki, żeby woda miała ujście. Przez otwór przewlekamy cieniutką szmatkę lub sznurek z supłem na końcu. Należy zwrócić uwagę, żeby supeł pozostał wewnątrz korka w górnej części butelki, podczas gdy drugi koniec będzie wisiał swobodnie. Teraz górną część pojemnika wkładamy w dolną. Na koniec od góry wsypujemy ziemię, a do dolnej części wlewamy troszkę wody, przy czym uważamy, by korek nie był w niej zanurzony. Teraz samo podlewająca się doniczka jest gotowa, by zamieszkał w niej jeden z naszych zielonych przyjaciół.