Usuwamy nieprzyjemny zapach z lodówki. Domowe sposoby na zapach w lodówce

Czy zdarzyło Ci się, że Twój ulubiony twarożek po wyjęciu z lodówki pachniał jak kiszona kapusta? Brzydki zapach w lodówce to problem, z którym każdy choć raz w życiu miał do czynienia. Choć może to być dla Ciebie zaskakujące, w swojej kuchni znajdziesz wiele gotowych rozwiązań tej nieprzyjemnej sytuacji.

  • Odpowiednie przechowywanie produktów i regularne usuwanie nieświeżej żywności zapobiega rozprzestrzenianiu się brzydkiego zapachu w lodówce.
  • Systematyczne czyszczenie lodówki pomoże utrzymać Ci w niej świeżość.
  • Brzydki zapach można zlikwidować, myjąc lodówkę wodą z octem lub sodą oczyszczoną.
  • Wiele produktów kuchennych, których używasz na co dzień, sprawdzi się świetnie w roli neutralizatora brzydkich zapachów.

Skąd bierze się brzydki zapach w lodówce?

Zleżała żywność

Najbardziej powszechnym powodem brzydkiego zapachu w lodówce jest psująca się żywność. Regularnie sprawdzaj zdatność produktów do spożycia. Miej na uwadze, że odpowiedni sposób składowania żywności pozwoli jej przez dłuższy czas zachować świeżość. Zwróć uwagę na to by:

  • We właściwy sposób ułożyć artykuły spożywcze. Surowe mięso i ryby na dole, na środku szybko psujące się produkty (wędlina, biały ser, naczynia z gotowym jedzeniem), a na górze dżemy, konfitury i jogurty,
  • Jeśli dany rodzaj pokarmu tego wymaga, przechowuj go w pojemnikach, np. próżniowych lub szklanych.

Stęchła woda w pojemniku na wilgoć

Starsze modele lodówek są wyposażone w pojemniki zbierające wodę. Po dłuższym czasie gromadzenia się wody, procesy zachodzące w cieczy mogą wywołać emisję nieprzyjemnego zapachu. Aby usunąć defekt, co jakiś czas wymieniaj wodę i czyść dokładnie zbiornik.

Brak systematycznego czyszczenia lodówki

Tam, gdzie trzymamy jedzenie, tam zawsze znajdą się jakieś zabrudzenia. Pojawienie się brzydkiego zapachu może być konsekwencją niesystematycznego mycia lodówki. Wszystkie, nawet niewielkie plamy należy usuwać na bieżąco. Ważne jest także, żeby sprzęt chłodzący był czyszczony przynajmniej raz w miesiącu. Pamiętaj też o myciu uszczelek, aby zachować je w dobrym stanie. Warto też raz na rok przesmarować je wazeliną. Przestrzeganie tych prostych procedur uchroni lodówkę przed rozwijaniem się w niej siedlisk bakterii i grzybów.

Jak usunąć zapach z lodówki domowymi sposobami?

Woda z octem

Świetnym preparatem do czyszczenia lodówki jest woda z octem w proporcjach 1:1. Taka mieszanka skutecznie usunie nieczystości i brzydki zapach z lodówki. Mieszankę wody z octem warto też stosować po czyszczeniu sprzętu chłodzącego innymi preparatami w formie spryskiwacza. Np. po czyszczeniu lodówki sodą oczyszczoną można spryskać jej wnętrze octem w celu dodatkowego odświeżenia czyszczonej przestrzeni.

Soda oczyszczona

Soda oczyszczona znajdzie się prawie w każdym domu. Jej roztwór w proporcjach dwie filiżanki wody i dwie łyżki sody nadaje się świetnie do mycia ścianek i szuflad w lodówce. Jeśli zależy nam na szybkim usunięciu samego zapachu, a nie mamy czasu na mycie całej reszty, to wystarczy wysypać ją na talerzyk i położyć na półce. Jeśli nie mamy pod ręką sody, warto wypróbować proszek do pieczenia. Działa w podobny sposób pochłaniając brzydkie zapachy i tak jak soda jest łatwo dostępny.

Ziarna kawy

Kawa jest cudownym wynalazkiem, który nie tylko doda nam energii o poranku, ale także pomoże pozbyć się brzydkiego zapachu z lodówki! Wystarczy wysypać na talerzyk niewielką ilość zmielonych ziaren kawy i wstawić je do lodówki. W efekcie kawa dzięki swoim właściwością wchłonie irytującą nas woń. Ten sam rezultat można także uzyskać w inny sposób. Jeśli dysponujemy tylko kawą ziarnistą, to możemy nabić nimi połowę jabłka i wstawić do lodówki. Teraz wystarczy odrobina cierpliwości i natura rozwiąże za nas problem z zapachem. Trzeba jednak pamiętać, że kawa szybko wietrzeje i aby utrzymać jej działanie, należy wymieniać ją raz na kilka dni.

Cytryna

Cytryna jest genialnym wynalazkiem natury. Stanowi nie tylko aromat do herbaty i źródło cennych witamin, lecz również środek do odświeżania powietrza w lodówce. Zanim zdecydujesz się na wymianę lodówki z powodu jej brzydkiego zapachu, spróbuj włożyć do środka kilka plasterków cytryny. Jest duża szansa, że Twój problem uda się rozwiązać w prosty i tani sposób.

Cynamon

Na Twojej kuchennej półce znajdziesz więcej specyfików zdolnych poprawić kondycję powietrza w lodówce, niż Ci się zdaję. Kolejnym z nich jest laska cynamonu. Spróbuj włożyć jedną laskę cynamonu do środka i obserwuj efekty. Ten roślinny produkt ma właściwości bakteriobójcze i jest w stanie skutecznie wyeliminować irytującą Cię woń z lodówki.

Higiena na pierwszym miejscu

Nie ma skuteczniejszej broni w walce z irytującym zapachem w lodówce niż codzienne przestrzeganie zasad higieny. Jeśli chcemy, aby nasza lodówka zawsze emanowała świeżością, nie mamy wyjścia. Musimy regularnie czyścić nasze urządzenie. Wystarczy, że raz w tygodniu przetrzemy półki i szufladki oraz na bieżąco będziemy usuwać drobniejsze zabrudzenia. Należy również pamiętać o systematycznym opróżnianiu jej zawartości i właściwym przechowywaniu produktów. Przestrzegając tych zasad, dajemy sobie i naszym bliskim gwarancję, że po otwarciu lodówki nie stracą wilczego apetytu z powodu nieprzyjemnego zapachu.