W jaki sposób prać kołdry?

Świeża i czysta pościel to najlepsza ozdoba każdego łóżka. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, w jaki sposób prać kołdry?

Podstawowe zasady prania kołder

Utrzymanie bielizny pościelowej w zupełnej czystości wymaga niemałego nakładu pracy. Każdy jednak lubi, gdy po męczącym dniu wskoczymy do świeżej i pachnącej kołdry. Dlatego warto poświęcić trochę czasu i zatroszczyć się o higienę pościeli, w której śpimy. Podczas prania kołdry należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach, kluczowych dla tego procesu.

Po pierwsze przed upraniem kołdry powinniśmy sprawdzić, czy w jej wierzchniej warstwie nie ma dziur. W przeciwnym wypadku jej wypełnienie mogłoby wydostać się na wierzch, niszcząc kołdrę, a także uszkadzając pralkę.

Kolejną ważna reguła mówi, że temperatura prania kołdry nie powinna przekraczać 60°C. Tutaj należy jednak zwrócić uwagę na oznaczenia na etykiecie produktu, być może dla danego modelu producent określił inne zalecenia.

Zwróćmy też uwagę na fakt, że uprane kołdry najlepiej schną na świeżym powietrzu. Trzeba jednak pamiętać, że wystawienie ich na nadmierne działanie promieni słonecznych może poskutkować wypaleniem dziur i uszkodzeniem powłoki

Należy także pamiętać, że kołdry i poduszki pierzemy osobno. W przeciwnym wypadku mogą nasiąknąć wodą, zwiększając swój ciężar, a w konsekwencji uszkodzić maszynę piorącą.

Jak często prać kołdrę?

Przyjęło się, że kołdry pierzemy zawsze wtedy gdy jest zabrudzona, oraz dodatkowo raz na 6 miesięcy. Dla alergików zalecana częstotliwość prania kołdry to raz na 3 miesiące. Systematyczne pranie kołdry pomaga utrzymać ją w świeżości, a także nadaje jej przyjemnej gęstości i sprężystości.

Pranie kołdry, a rodzaj pościeli

W zależności od tego, z jaką kołdrą mamy do czynienia, proces prania będzie wyglądał nieco inaczej. Zalecenia co do prania poszczególnych rodzajów kołdry prezentują się następująco.

Kołdra wełniana

Z wełnianą kołdrą należy się obchodzić delikatnie, dlatego pierzemy ją ręcznie. Ten wysokiej klasy materiał nie przyciąga brudu ani wilgoci. Dzięki temu nie trzeba jej prać zbyt często. Niektóre wełniane kołdry nie nadają się do prania w warunkach domowych, więc zawsze należy sprawdzić zalecenia od producenta. Pranie zaczynamy od włożenia kołdry do miski z wodą w temperaturze od 20-30°C. Zostawiamy ją na około 40 minut, przewracając ją na drugą stronę kilka razy przez ten czas i delikatnie ugniatając. Do miski wlewamy specjalne środki do prania zawierające lanolinę. Dzięki temu zabezpieczymy naturalną warstwę ochronną wełny. Po wyjęciu z miski kołdrę opłukujemy i zostawiamy powieszoną w przewiewnym miejscu do wyschnięcia.

Kołdra z pierza

Pierze jest wypełnieniem łatwym do zdeformowania. Jeśli po sprawdzeniu zaleceń od producenta nie widzimy przeciwwskazań, kołdrę wkładamy do pralki i włączamy delikatny tryb z niskim tempem wirowania. Aby zapobiec zlepianiu się pierza, do bębna pralki warto wrzucić kilka piłek tenisowych. Suszenie takiej kołdry może odbyć się w suszarce bębnowej w minimalnej temperaturze. Na suszenie kołdry z pierzem na dworze najlepiej wybrać słoneczny dzień. Powinna być równo rozłożona na suszarce i o obracana na drugą stronę co jakiś czas. Kołdry z pierzem w środku z reguły schną od kilku do kilkunastu godzin.

Kołdra syntetyczna

Najłatwiejsze w pielęgnacji są kołdry syntetyczne. Ich wypełnienie jest trwałe i nie podlega deformacji tak łatwo, jak np. pierze. Przyjmuje się, że kołdry syntetyczne pierzemy w temperaturze 40°C, jednak dla alergików możemy ustawić temperaturę na 60°C, aby zwiększyć skuteczność eliminacji bakterii i roztoczy. Podczas prania warto wybrać delikatny płyn w miejsce mocnego proszku i ustawić pralkę na minimalne wirowanie.

Kołdra puchowa

Kołdry wypełnione puchem są bardzo podatne na wysokie temperatury i działanie chemicznych detergentów. Pranie ich w pralce stwarza więc pewne ryzyko uszkodzenia pościeli i wymaga delikatności. Mocno zabrudzoną pościel moczymy przez kilka godzin w ciepłej wodzie, a następnie wrzucamy do pralki ustawionej na lekki tryb. Włączamy wtedy minimalne obroty i temperaturę od 40°C do 60°C. Po zakończonym praniu wieszamy pościel równo w przewiewnym i ciepłym miejscu. Po kilku godzinach powinna odzyskać swój dawny wygląd.