Wady i zalety mopa parowego

Jak działa mop parowy?

Mop parowy swoim wyglądem przypomina dobrze znanego nam klasycznego mopa. To, co przede wszystkim stanowi dość znaczącą różnicę między nimi to sposób czyszczenia podłogi. Mop parowy nie wymaga używania detergentów, a wszelkie zabrudzenia usuwa za pomocą pary wodnej. Urządzenie zbudowane jest z pompki, pojemnika i grzałki, a napędza go wbudowany akumulator. Jak łatwo się domyślić wodę wlaną do pojemnika zasysa pompka. Następnie woda jest podgrzewana i w efekcie wytwarza się para. Większość modeli wyposażona jest w regulację strumienia pary. Warto zaznaczyć, że możemy zakupić mopa, który jest bezprzewodowy, co znacznie ułatwia sprzątanie.

Czy każdy rodzaj podłogi możemy czyścić mopem parowym?

Funkcjonalność mopa parowego nie kończy się na myciu podłogi. Nieinwazyjny sposób czyszczenia powoduje, że urządzeniem możemy umyć praktycznie każdą powierzchnię. Panele, płytki czy drewno nie stanowią dla mopa problemu. Poza podłogą pomocny może okazać się w czyszczeniu szyb czy tapicerki.

Zalety mopa parowego

Ogromną zaletą mopa parowego jest zdecydowanie możliwość czyszczenia powierzchni przy użyciu jedynie pary wodnej. Wysoka  temperatura nie tylko usuwa zabrudzenia, ale również zabija drobnoustroje. Mycie za pomocą mopa nie wymaga używania detergentów. Jest to bardzo istotna kwestia szczególnie jeżeli w naszym domu mieszkają dzieci i alergicy. Kolejnym atutem tego urządzenia to jego cicha praca. Co więcej podłoga po umyciu pozostaje sucha dlatego nie musimy się martwić o to czy nie zniszczy jej wilgoć.

Wady mopa parowego

Rozważając kupno mopa parowego oprócz zalet powinniśmy także wziąć pod uwagę ewentualne wady urządzenia. Jako pierwsze należy wiedzieć, że jest to zakup znacznie bardziej kosztowny niż tradycyjny mop ręczny. Ceny mopów parowych wahają się od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Oprócz kosztów związanych z zakupem urządzenia, dochodzi jeszcze zakupienie wymiennych nakładek - myjek oraz, w niektórych przypadkach, filtrów. Choć czyszczenie parą jest zdecydowanie nieinwazyjne, to jednak niektóre powierzchnie potrafią być bardzo wrażliwe. Zbyt wysoka temperatura pary może powodować, że podłoga spuchnie.

Co należy wziąć pod uwagę przy wyborze mopa parowego?

Wybierając mopa parowego powinniśmy pamiętać o kilku punktach, które będą wpływały na wygodę jego użytkowania i funkcjonalność. Pierwszą pozycją na liście wymagań wobec naszego mopa powinna być funkcja regulacji temperatury pary. To ważne szczególnie kiedy chcemy nim czyścić powierzchnie różnego rodzaju. Kolejną istotną rzeczą jest wielkość pojemnika - im większy pojemnik tym większą powierzchnię będziemy w stanie wyczyścić za jednym razem. Należy jednak pamiętać o tym, żeto jak duży będzie pojemnik  ma też wpływ na komfort przy wykonywaniu manewrów mopem. Tempo nagrzewania także odpowiada za wygodę korzystania z urządzenia, dlatego lepiej wybierać takie, którym przygotowanie do użycia zajmuje jedynie chwilę.

Mop parowy to zdecydowanie wygodniejsza i łatwiejsza w użytkowaniu alternatywa tradycyjnego mopa. Czyszcząc podłogi za pomocą pary nie musimy martwić się o wymienianie wody w wiadrze, a także możemy obejść się bez płynów do mycia podłóg, często o bardzo intensywnych zapachach. Wybór mopa parowego może być bardzo dobrą decyzją szczególnie kiedy w naszym domu mamy różne rodzaje powierzchni i chcemy, aby każda z nich była czysta i lśniąca!