Pomieszczenia rodem wyjęte z królewskiego pałacu. Tak krótko scharakteryzować możemy wnętrza w stylu barokowym. Ten wywodzący się z XVI wieku styl, znajduje swoich miłośników do dziś. Po czym rozpoznać wnętrze w stylu barokowym? Przeczytaj nasz artykuł i poznaj charakterystyczne cechy barkowego stylu wnętrz.
Nazwa barok pochodzi od portugalskiego słowa barocco, które oznacza perłę o nieregularnym kształcie. Sam styl wywodzi się przede wszystkim z Włoch, skąd szybko rozprzestrzenił się na inne kraje europejskie. Jego początki datujemy na pierwszą połowę XVII wieku. Barokowy styl wnętrz swoich miłośników początkowo znajdował głównie wśród monarchów, którzy mogli sobie pozwolić na architekturę pełną przepychu na swoich dworach. Nie ma wątpliwości co do tego, że swoją najbardziej okazałą formę styl ten osiągnął we Francji pod rządami Ludwika XIV, czego wyrazem jest słynny pałac w Wersalu.
Choć wydawać się może, że barok ma dawno za sobą lata swojej świetności, to miłośnicy klasycznych i wyjątkowo wyszukanych aranżacji w dalszym ciągu chętnie sięgają do tej stylistyki. Słynący z bogatego zdobnictwa styl barokowy często jest mylony z rokokowym lub renesansowym. Aby ułatwić prawidłową weryfikację tego stylu aranżacji, prezentujemy najważniejsze cechy wnętrz barokowych.
We wszystkich dziedzinach sztuki barokowej swoje odzwierciedlenie znajduje jej filozofia. Styl barokowy ma budzić emocje i przyciągać spojrzenia nadmiernym przepychem. Zdobnictwo barokowe jest wyrazem rozkoszy, którą tak gloryfikowano w mrocznych czasach XVII wieku. Przywiązanie do przyjemności życia doczesnego styl barokowy manifestuje również poprzez użycie drogocennych materiałów i niebywałą dbałość o detale. Każdy, kto odwiedził Pałac Króla Jana III w Wilanowie, poznał charakterystyczne cechy tej stylistyki, którymi są:
Barokowe meble cechują się wyjątkowo bogatą i pomysłową stylistyką, przez co na pierwszy rzut oka możemy uznać je za okaz muzealny. Ten efekt zawdzięczają niezwykłemu zdobnictwu, wykonanemu w duchu XVII wiecznych dworów królewskich. Mimo klasycznej formy, ciężkie, barokowe sofy, fotele i szafy wciąż znajdują swoje miejsce we współczesnych wnętrzach. Możemy je rozpoznać po kilku charakterystycznych cechach, do których zaliczamy:
Aranżacja wystawnych, barokowych pomieszczeń jest wymagającym wyzwaniem dla projektanta. Aby wprowadzanie projektu w życie miało sens, musi zostać spełniony podstawowy warunek. Mianowicie, styl barokowy sprawdzi się jedynie przy dużym metrażu. Jego ekspansywny charakter nie zmieści się w ciasnej kawalerce, dlatego potrzebne jest pokaźne pomieszczenie.
Ściany w barokowym stylu rozpoznamy po nawiązującej do klasycznych wzorców sztukaterii, przyklejonej do białych ścian.
Równie dobrze mogą na nich gościć wysokiej jakości barokowe tapety w motywy kwieciste lub takie, przedstawiające mitycznych bohaterów.
Barok lubuje się w sztuce, więc ściany takich wnętrz mogą być wypełnione obrazami w masywnych, zdobionych ram lub wielkimi zwierciadłami, które rozjaśniają pokój i tworzą iluzję większej przestrzeni w pomieszczeniu.
We wnętrzu barokowym nie mogłoby zabraknąć zdobionych dodatków. W końcu inspirowane barokiem akcesoria podkreślają przepych i wyrafinowany charakter pomieszczenia. Dlatego bardzo ważnym elementem stylistyki barokowej są dodatki, a wśród nich wyróżniamy: