Styl industrialny początkowo miał być stylem, który byłby oszczędny w środkach, poprzez wykorzystywanie łatwo dostępnych elementów pofabrycznych. Narodził się w Stanach Zjednoczonych w latach pięćdziesiątych. Zapoczątkowały go próby zagospodarowywania pustych pofabrycznych przestrzeni tak aby mogły stać się lokalami mieszkalnymi. Pomieszczenia w stylu industrial, pierwotnie miały znajdować się w dużych przestrzeniach fabrycznych i poprzemysłowych. Z czasem jednak te loftowe przestrzenie zaczęły nabierać swojego indywidualnego charakteru, stając się jednym z najbardziej pożądanych nurtów wśród estetyki wnętrzarskiej.
To co wyróżnia styl industrialny spośród pozostałych to jego surowa struktura i minimalizm. Dodatkowo wnętrza w tej estetyce są bardzo często wnętrzami zaadoptowanymi, a tym wiąże się ich indywidualna historia. Sam trud znalezienia odpowiedniej przestrzeni poprzemysłowej i przerobienia jej na przestrzeń mieszkalną, zasługuje na słowa uznania.
Goła cegła na ścianach, beton na podłodze, lampy rodem z fabryki wiszące na wyjątkowo wysokich sufitach. Typowo industrialne wnętrza to duże, surowe przestrzenie przepełnione szarością. Ciężko mówić o przytulności w takich pomieszczeniach, dlatego styl industrialny, jak zresztą każdy styl, będzie miał zwolenników i przeciwników. Można jednak takie wnętrze ocieplić, nadając mu bardziej przytulnego charakteru poprzez dopasowanie odpowiednich mebli. Styl industrialny jest stylem surowym, ale w połączeniu z odpowiednimi dodatkami można go złagodzić. W naszym wnętrzu styl industrialny nie musi być stylem dominującym. Może stanowić jedynie uzupełnienie całości naszego mieszkania, a to już potrafi być bardzo efektowne.
Styl industrialny to przede wszystkim odcienie szarości, bieli i czerni. Goła, zostawiona na ścianie czerwona cegła, to pożądany element tej estetyki. Betonowe blaty czy podłoga zachowana w surowym i zimnym charakterze. Drewno często nieoszlifowane – pozostawione w swojej pierwotnej wersji. W końcu metalowe elementy wyposażenia – barierki, nogi od krzeseł czy stołu. Metal w stylu industrialnym jest matowy. Lampy – najlepsze to te zabrane ze starych fabryk, a znaleźć takie nie jest łatwą sztuką.
W nowocześnie urządzanych mieszkaniach, niekoniecznie w całości w charakterze loftowym, świetnie sprawdzą się dodatki w stylu industrialnym.
Decydując się na urządzenie mieszkania w stylu industrialnym możemy od początku zaadoptować pomieszczenie poprzemysłowe zamieniając go w designerski loft bądź też poprzez wprowadzenie odpowiednich dodatków do naszego mieszkania nadać mu industrialnego charakteru. Styl industrialny jest na tyle elastyczny, że potrafi bardzo dobrze współgrać z nowoczesnym wystrojem naszych mieszkań.