Wszystko, co musisz wiedzieć o wapnowaniu trawnika

Aby nasz trawnik rósł zdrowy każdego roku, powinniśmy utrzymać pH gleby na poziomie 5,5-6. Jeśli poziom pH gruntu jest zbyt niski, wtedy konieczne będzie odkwaszenie murawy, czyli wapnowanie. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak przeprowadzić wapnowanie trawnika.

Dlaczego wapnujemy trawniki?

Wapnowanie to proces odkwaszania gleby. Warstwa darniowa najlepiej rozwija się na glebie, której odczyn mieści się w przedziale 5,5-6,5 pH. Jeśli jest on zbyt niski, powinniśmy wykonać zabieg wapnowania, aby podwyższyć pH gruntu. W sytuacji, gdy gleba jest zbyt kwaśna, źdźbła trawy stają się słabe, wiotkie i rzadkie, a do tego na trawniku pojawiają się mchy i skrzypy polne. Jeśli więc sytuacja tego wymaga, możemy przystąpić do wapnowania. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że niepotrzebne wapnowanie może osłabić murawę, dlatego wykonujemy je tylko wtedy, gdy staje się to konieczne.

Kiedy wapnujemy nasze trawniki?

Wapnowanie jest konieczne, gdy odczyn gleby spada poniżej pH 5,5, czyli jest zbyt kwaśny. Jeśli dla odmiany pH przekracza poziom 7, wtedy wymagane jest zakwaszenie gruntu odpowiednim nawozem.

Pomiar odczynu gleby najlepiej sprawdzać raz do roku, ale nie rzadziej niż co 3 sezony. Możemy do tego zastosować paskowy zestaw do pomiaru pH dostępny w sklepach ogrodniczych albo oddać próbkę gleby do Okręgowej Stacji Chemiczno-Rolniczej.

Na termin wapnowania trawnika wybieramy dzień poza okresem wegetacji, czyli taki, w którym trawa kończy swój wzrost przed zimą. Najczęściej jest to wilgotny i chłodny okres października/listopada jesienią albo lutego/marca wczesną wiosną. Wtedy ryzyko uszkodzenia warstwy darniowej jest najniższe, a nawóz najlepiej wnika do gleby.

Jakim nawozem wapnujemy?

Substancjami najczęściej wykorzystywanymi do wapnowania są nawozy oparte o tlenek wapnia (CaO). Bardzo popularny jest kalcyt. Najbardziej sprawdzoną formą nawozu do odkwaszania gleby jest kreda nawozowa. Najlepiej spisuje się kreda granulowana. Tutaj trzeba pamiętać, żeby stosować się do dawek wskazanych przez producenta. Jest to najszybciej działający nawóz oparty na wapniu, a do tego nie wymaga mieszania z glebą.

Do odkwaszania gleby stosuje się też często wapno dolomitowe, wzbogacone o magnez i inne makroelementy. W gospodarstwach domowych często spotykamy nawozy z grupy DOLOMIT, które zawierają 30% tlenku wapnia. Dolomitowe nawożenie oprócz zmiany poziomu pH gleby, dodatkowo wzbogaca ją, czyniąc korzenie traw bardziej odpornymi na niskie temperatury.

Zanim jednak rozpoczniemy wapnowanie, powinniśmy odpowiednio przygotować do tego trawnik. Wygrabiamy więc z jego powierzchni martwą trawę oraz przeprowadzamy zabieg aeracji gruntu. Dzięki temu cząstki wapnia z łatwością będą mogły trafić do głębszych warstw ziemi.

O czym pamiętać podczas wapnowania?

Aby wapnowanie przebiegło z korzyścią dla naszej warstwy darniowej, powinniśmy pamiętać o kilku regułach. Po pierwsze należy je przeprowadzić w dzień bez wiatru i deszczu. Dzięki temu nawóz równomiernie rozprowadzimy po powierzchni gruntu. Co więcej, po odkwaszaniu gleby nie powinno się używać żadnych innych nawozów przez co najmniej miesiąc. Jeśli połączymy nawóz na bazie wapnia z np. fosforowym lub potasowym może dojść do niekorzystnej reakcji chemicznej, która pozbawi suplementy pożądanych właściwości. Ze względu na powolne działanie wapniowych nawozów, wapnowanie powinno być powtarzane nie częściej niż 3 lata, po wcześniejszym sprawdzeniu odczynu gleby.

FAQ - PYTANIA I ODPOWIEDZI

Ile kosztuje kreda nawozowa?

Kreda Nawozowa 25 Kg Granulowana kosztuje około 22 PLN.