Wyczyść swój kominek

Od czego zacząć sprzątanie kominka?

Kiedy zaczynają się chłodne wieczory lubimy rozpalić sobie w komiku. Przygotowując się na sezon grzewczy, podczas którego będziemy korzystać z kominka znacznie częściej, powinniśmy dokładnie go wyczyścić. Sprzątanie najlepiej rozpocząć od usunięcia popiołu i sadzy. Sadza osiada na uszczelkach, w szczelinach, a także na szybie kominka. To bardzo ważne, aby przed rozpoczęciem użytkowania dokładnie się jej pozbyć. W przeciwnym razie pozostawiona, stara sadza może się zapalić, doprowadzając do pożaru.

Jak wyczyścić popiół z kominka?

Pierwszym krokiem w przygotowaniu kominka do sezonu grzewczego jest usunięcie popiołu. Możemy do tego użyć specjalnie przystosowanego do tej czynności sprzętu. Jest to zestaw kominkowy, który najczęściej zawiera pogrzebacz, zmiotkę, łopatkę oraz szczypce. Zestawy kominkowe potrafią być bardzo kosztowne, dlatego do usunięcia popiołu z kominka możemy alternatywnie wykorzystać zmiotkę i szufelkę oraz metalowe wiadro, najlepiej z pokrywką, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się pyłu. Wiele sklepów oferuje odkurzacze kominkowe. Są one przystosowane do pochłaniania popiołu, posiadają specjalne filtry. Takie rozwiązanie z pewnością ułatwi nam sprzątanie kominka na tym etapie. Pamiętajmy, że przystępując do czyszczenia paleniska musimy być pewni, że jest całkowicie wystudzone, w przeciwnym razie możemy się dotkliwie poparzyć.

Kolejny krok - szyba kominkowa

Następnym etapem w czyszczeniu kominka to umycie jego szyby. Jest to znacznie łatwiejsze zadanie w porównaniu do usuwania popiołu. Chcąc pozbyć się pozostałych, brązowych smug po językach ognia możemy wykorzystać chemiczne specyfiki specjalnie do tego przystosowane, ale także możemy to wykonać za pomocą domowych sposobów.

Stary, skuteczny sposób to czyszczenie szyby popiołem. Potrzebujemy do tego jedynie kawałka gazety. Papier obtaczamy w popiele i kolistymi ruchami czyścimy brudną szybę. Kolejnym sposobem będzie użycie płynu do naczyń wymieszanego z ciepłą wodą. Skuteczne w czyszczeniu szyby kominkowej może okazać się użycie mieszanki amoniaku, sody oczyszczonej i octu. Wystarczy, że w szklance octu rozrobimy łyżkę stołową sody oczyszczonej z połową szklanki amoniaku. Mieszankę przelać do butelki, najlepiej takiej ze spryskiwaczem.

Wyczyść kominek z zewnątrz

Chcąc uzyskać efekt wyczyszczonego i przygotowanego na sezon kominka nie możemy zapomnieć o pielęgnacji jego obudowy! W zależności od tego z jakiego surowca wykonany jest nasz kominek, dobieramy na tej podstawie odpowiednie detergenty. Czasami zupełnie wystarczające jest przetarcie go z zewnątrz wilgotną szmatką, niekiedy jednak potrzeba wyczyścić obudowę dokładniej. Podczas doprowadzania do porządku naszego kominka z zewnątrz, warto przeprowadzić mały rekonesans czy jest on całkowicie sprawny. Jeżeli zauważymy jakieś zewnętrzne lub wewnętrzne uszkodzenie, powinniśmy naprawić to zanim rozpoczniemy używanie kominka.

Czyszczenie kominka nie jest trudnym do wykonania zadaniem. Wystarczy, że będziemy postępować według kilku prostych zasad, nasz kominek będzie się pięknie prezentował. To sama przyjemność grzać się przy kominku i oglądać płomienie przez przejrzystą, bez smug szybę.