Wyspa kuchenna - jakie są jej wady i zalety?

Czy wyspa kuchenna pasuje do każdego metrażu mieszkania?

Dosyć powszechnym trendem w nowoczesnym budownictwie jest projektowanie przestrzeni w charakterze częściowo lub całkowicie otwartym tak, jak w przypadku loftów. Koncepcja ta przyjmuje łączenie miejsc codziennego użytkowania, takich jak salon i kuchnia, w jedną wspólną przestrzeń. Bardzo często w tak zaaranżowanych wnętrzach decydujemy się na postawienie wyspy kuchennej. Pomimo swojej wizualnej atrakcyjności i funkcjonalności, wyspa może okazać się nietrafionym pomysłem w mieszkaniach o małym metrażu. Złe rozplanowanie przestrzeni przeznaczonej na wsypę może spowodować, że zamiast dodatkowego blatu roboczego i ciekawego zabiegu aranżacyjnego, zabierzemy sobie przestrzeń, a sama wyspa będzie zaburzała koncepcję wnętrza i przeszkadzała w funkcjonowaniu.

Jakie są zalety wyspy kuchennej?

Mówiąc o wyspie kuchennej nie trudno wymienić wiele jej zalet. Można powiedzieć, że jest to niezależna, wolnostojąca kontynuacja blatu. Decydując się na to rozwiązanie, zdecydowanie zyskujemy dodtakową przestrzeń roboczą. Co więcej, w zależności od projektu naszej wsypy możemy także zyskać dodatkowe miejsce do przechowywania, a także miejsce na sprzęty kuchenne. W wyspie możemy zamontować sprzęty AGD, np. piekarnik czy zlew, jeżeli tylko pozwolą na to instalacje. Niezaprzeczalnie ogromną zaletą wspomnianej wyspy jest możliwość wspólnego spędzania czasu z pozostałymi domownikami podczas gotowania. Wspólne przygotowywanie posiłków także jest znacznie łatwiejsze dzięki takiemu roziwązaniu. Wyspa kuchenna jest także zdecydowanie efektownym zabiegiem stylistycznym. Stanowi urozmaicenie przestrzeni jadalnianej, a także wyróżnia naszą kuchnię spośród tych projektowanych według tradycyjnych koncepcji.

Wady wyspy kuchennej

Rozwiązanie jakim jest wyspa kuchenna, jak większość rzeczy, oprócz zalet ma oczywiście swoje wady. To co z pewnością rzuca się w oczy to bałagan. Wyspa, jako że jest elementem otwartej przestrzeni, jest stale widoczna. Naturalne jest to, że podczas codziennego użytkowania w kuchni może panować nieporządek, jednak tak jak nieposprzątaną kuchnię możemy zamknąć, tak wyspa pozostaje zawsze na widoku. Kolejną wada dotyczy nie tylko wyspy, ale także otwartej na salon kuchni. Niestety kiedy smazymy czy gotujemy, czasami bardzo intensywne zapachy łatwo przenikają w otwartej przestrzeni. Czasami może być to uciążliwe. Do wad kuchennej wsypy należy wliczyć dodatkowy koszt podczas projektowania kuchni. Nie jest to rozwiązanie dla tych, którzy kosztorys kuchni chcą ograniczyć do minimum. Kolejnym aspektem, na który warto zwrócić uwagę jest fakt, że do niekórych wnętrz wyspa po prostu źle się wpasowuje. Powodów może być wiele np. zbyt mały metraż lub nieodpowiedni układ kuchni. Trzeba pamiętać, że nieprawidłowo dobrana wyspa może utrudniać poruszanie się w kuchennej przestrzeni.

Wyspa kuchenna to jeden z bardziej popularnych zabiegów wnętrzarskich ostatnich czasów. Podąrzajac za tym trendem nie tylko urozmaicamy kuchenną przestrzeń, ale także możemy uzyskać wnętrze o charakterze "open space". Jak więksość rozwiązań, tak i wyspa kuchenna ma swoje wady i zalety, które warto wziąć pod uwagę podczas projektowania kuchni.