Żelazko parowe nazywane również stacją parową to znacznie lepsza technologicznie wersja żelazka tradycyjnego. Proces prasowania żelazkiem parowym opiera się na wytwarzaniu intensywnego strumienia pary. Generowana jest ona w specjalnym pojemniku, który przypomina bojler. Stopa żelazka (część, której używamy do prasowania) połączona jest z pojemnikiem długą rurką, przez którą przepływa para. Nie trudno się domyślić, że do prawidłowego działania żelazka parowego potrzebne jest stałe uzupełnianie wody. W niektórych modelach wodę możemy uzupełniać nawet w trakcie prasowania. Sporym ułatwieniem prasowania jest to, że stacja parowa może działać w dwóch trybach. Oznacza to, że prasowanie możliwe jest na sucho i na mokro w zależności od naszych potrzeb.
Ze względu na dosyć wysokie koszty zakup żelazka parowego należy dokładnie przemyśleć. Decyzję o tym czy kupić tradycyjne żelazko czy stację parową powinniśmy podjąć na podstawie tego jak często i co prasujemy. Jeżeli zaraz po każdym praniu ubrania lądują na desce do prasowania, to zakup żelazka parowego będzie jak najbardziej wskazany. W przypadku kiedy prasujemy okazjonalnie, w takim wypadku wystarczające będzie żelazko tradycyjne. Przy zakupie stacji parowej powinniśmy wziąć pod uwagę jej rozmiar. Jest to urządzenie o znacznie większych gabarytach niż tradycyjne żelazko.
Jeżeli posiadamy garderobę, którą wypełniają długie suknie, marynarki, płaszcze i ozdobne tkaniny, żelazko parowe przy ich prasowaniu może okazać się niezbędne. Ogromną zaletą stacji parowej jest to, że tkaniny możemy prasować także w pozycji pionowej. Tym sposobem możliwe jest prasowanie płaszczy powieszonych na wieszaku czy zasłon zawieszonych na karniszu . Stacja parowa, przez intensywność strumienia pary jest tak silna, że możliwe jest wyprasowanie kilku warstw materiału naraz. To bardzo pomocna opcja w przypadku wielowarstwowych sukien. Co jest dosyć istotne, to korzystny wpływ parownicy na nasze tkaniny. W przeciwieństwie do żelazka tradycyjnego, do prasowania używamy jedynie pary dlatego nasze ubrania nie są narażone na tarcie materiału, przez co nie niszczą się tak szybko.
Dużą wadą żelazka parowego jest zdecydowanie jego wysoki koszt. W przypadku żelazek tradycyjnych możemy zakupić je już od kilkudziesięciu złotych, natomiast dobrej jakości żelazka parowe potrafią kosztować nawet kilka tysięcy. Dodatkowo do takiego typu żelazka wymagana jest specjalna deska do prasowania. Jest ona metalowa, a to wiąże się z tym, że potrafi być bardzo ciężka. Do wad należy zaliczyć wcześniej wspomniane już gabaryty stacji parowej. Nie jest to urządzenie, które postawimy na szafce. Kolejnym aspektem jest to, że żelazko parowe jest głośne. Używanie go przez dłuższy czas może być męczące dla domowników.
Nie da się zaprzeczyć, że do niedawna żelazka parowe używane były jedynie przez światowej sławy projektantów i krawców. Zakup tego urządzenia wydaje się być namiastką luksusu w naszych mieszkaniach. Jak każde urządzenie posiada wady i zalety, jednak na rynku pojawiają się coraz nowsze technologicznie odmiany stacji parowych i zyskują one coraz większą grupę zwolenników. A może żelazko parowe stanie się też Twoim ulubieńcem, a prasowanie stanie się ulubioną czynnością?